2 تیر 1398 ۰ دیدگاه

تاثیرات افسردگی و اضطراب بر پوست

 افسردگی،اضطراب‌و پوست

بروز مشكلات پوستی به هنگام افسردگی می‌‌‌تواند شرايط دشواری را برای فرد ايجاد كند. مشكلات پوستی اغلب چالش برانگيزاند اما هنگاميكه به همراه افسردگی اتفاق بيفتند، می‌توانند شرايط غيرقابل كنترلی را برای فرد به وجود آورند. مشكلات پوستی مانند افسردگی اغلب باعث بروز احساس ناراحتی، اضطراب، زود رنجی و عدم ارتباط با افراد جامعه می‌شوند. هنگاميكه شما مشكلات پوستی و افسردگی را به طور همزمان تجربه می‌كنيد، احساسات بد و منفی از هر دوی آن‌ها به شما هجوم آورده و بر ذهن شما تأثير می‌گذارند.افسردگی، اضطراب

كار كردن و داشتن تجربه‌های شخصی با افراد مختلف، اين فرصت را به شما می‌دهد تا دریابید كه يک سري از الگوهاي فكری خاص “به‌ تدريج” به وجود آمده و رشد می‌كنند. همه افراد اين تفكرات بد و منفی را بارها تجربه می‌كنند، اما اينكه تا چه اندازه آن‌ها را كنترل می‌كنيم، بسیار حائز اهمیت است. اگر به اين افكار غلط اجازه دهيم كه هر روز به ذهن ما هجوم آورده و به الگوی فكری ما تبديل شوند، به مرور زمان به حقیقت نیز تبدیل خواهند شد.

انحرافات شناختی در طول مراحل افسردگِی رخ می‌دهند و می‌توانند به احساسات شما لطمه وارد كنند.


آيا تا به حال خودتان را به خاطر يكي از ويژگی‌هايتان كه دوست نداريد، سرزنش کرده‌اید؟
و آيا به‌تدريج  متقاعد نشده‌ايد، اين تنها خصوصيتی نيست كه در مورد خودتان دوست نداريد بلكه شما هر چيزی كه مربوط به خودتان است و نشان می‌دهد كه چه كسی هستيد، دوست نداريد؟ اين ها مثال‌هايی از انحرافات شناختی و تفكرات غير واقعی و غلط هستند. هنگامي كه اين تفكرات غلط در ذهن شما رخنه كرده و شما باور مي‌كنيد كه آن ها حقيقت دارند، ممكن است متحمل آسيب‌های احساسی جدی و سنگينی شويد.

تاثیرات افسردگی بر پوست

مشكلات پوستی نيز مانند افسردگی می‌توانند مغز شما را فريب دهند تا مشكلات، بزرگتر از آنچه که هستند جلوه كنند. آيا تا به حال به خاطر پوستتان اذيت شده‌ايد؟ به اين خاطر كه هرگز پوست خوبی نخواهيد داشت؟ و اينكه شما هميشه در این زمینه شکست خواهيد خورد؟ آيا تا به حال فكر كرده‌ايد كه هيچكس شما را به خاطر وضعيت پوستتان دوست ندارد؟ و شما هرگز فرد مورد علاقه‌تان را به خاطر داشتن مشكلات پوستی پيدا نخواهيد كرد؟ مشكلات پوستی می توانند منجر به تفكرات غلط شوند و هنگاميكه اين تفکرات كنترل نشوند، برای هميشه باقی مانده و به الگوهای فكری غلط تبديل می‌شوند.

نكته مهم اين است كه چطور اين تفكرات غير واقعي و غلط را تشخيص دهيم. تصور كنيد كه صبح از خواب بلند می‌شويد و فكر می‌كنيد كه امروز به خاطر وضعيت بد پوستتان نمی‌توانيد خانه را ترك كنيد و اينكه هيچكس شما را به خاطر حس بدی كه در مورد خودتان داريد، در كنار خودش قبول نخواهد کرد. پيام روشن و واضح است، اما آيا اين تفكر صحيح است؟

روش مقابله با افسردگی

 

در اينجا يك روش سريع برای رد شدن از اين تله روانی بالقوه برای شما وجود دارد.تصور كنيد كه نزديكترين دوست شما می‌گويد كه امروز نمی‌تواند خانه را ترك كند زيرا آكنه‌های وحشتناكی روي صورتش دارد. بيشتر افراد بلافاصله متوجه طرز تفكر غلط و خودخواهانه او می‌شوند. ما در اين شرایط تمایل داریم تا منتقدی سخت گيرتر از ديگران نسبت به خودمان باشيم، با اين تفاوت كه به خودمان این اجازه را می‌دهیم تا از سخت گيرترين منتقد يعنی خودمان فرار كنيم و فرصت انتقاد به او را ندهيم.

اينكه شما به دليل مشكلات پوستی، افسردگی و يا هر دوی آن ها در معرض تفكرات منفی قرار می گيريد، به اين دليل است كه نتوانسته‌ايد صحت آنها را به درستی تشخيص دهيد. با شناسايی و تشخيص اين تفكرات ناسالم اين فرصت را به خودمان می‌دهيم تا در طرز تفكرمان تجديد نظر كرده و با ديد مثبت به مسائل نگاه کنیم كه اين مسئله باعث می‌شود تا اعتماد به نفس پيدا كرده و وارد اجتماع شويم. در پايان شما با ايجاد يك ذهنيت و ديد كلی می‌توانيد افكار منفی كه از مشكلات پوستی و افسردگی نشأت می‌گيرند را مديريت و كنترل كنيد.

 

تأثير اضطراب بر پوست

               

اضطراب يک مكانيزم زیست محیطی می‌باشد که بسیار مهم است.
تپش قلب، گرفتگی عضلات، گشادشدن رگ‌های خونی و تعريق زياد می‌توانند به هنگام خطر براي بدن مفيد باشند. اگر اين احساس خطری كه درون ما وجود دارد، واقعی نباشد و بدن ما همچنان اين حس خطر را واقعی پنداشته و نسبت به آن واكنش نشان دهد، چه اتفاقی می‌افتد؟ در اين صورت اضطراب می‌تواند موجب بروز بيماری‌های جسمی بسياری شود و به نوبه خود به پوست ما نيز آسيب برساند.

زندگي اغلب پر از چالشهایی است كه می‌توانند اضطراب را نيز به همراه داشته باشد.
مورد قضاوت قرار گرفتن، بودن در مناطق شلوغ و احساس عدم توانايی در رهايی يافتن از يك موقعيت، نمونه‌هایی از عوامل اضطراب‌آور هستند. هنوز هم اغلب افراد از اضطراب‌های آنی و ناگهاني بيشتر از خود عامل يا موقعيت اضطراب‌آور وحشت دارند. در نتيجه افراد می‌‌توانند هنگاميكه به راحتی روی يك مبل نشسته‌اند و بدون آنكه خطری آنها را تهديد كند، دچار اضطراب شوند.

براي مثال، تصور اينكه امكان دارد گلويتان در حال ارائه يك مطلب بگيرد و دچار سرفه شوید، می‌تواند برانگيزاننده همان علائم گرفتگی گلويی كه تصور می‌كرديد در طول ارائه برايتان اتفاق بيفتد باشد. چنين اضطراب‌های ناگهانی باعث می‌شوند تا سيستم عصبی مركزی، موجی از آدرنالين را در بدن رها كند كه همین امر منجر به باطل کردن تلاش شما برای غیر واقعی جلوه دادن این وقایع می‌شود.

افسردگی، اضطراب

منشا اصلی اختلالات اضطرابی در چیست؟

بيشتر افرادی كه از اضطراب رنج می‌برند، از غيرمنطقی و بی‌مورد بودن اضطرابشان نیز آگاهی دارند.
اکثر این افراد از اینکه چه عواملی موجب نگرانی و اضطراب آنها می‌شوند، اطلاع دارند اما چگونه کنترل کردن آن را هنوز نمی‌دانند. افرادی كه از اين مسئله رنج نمی‌برند، نمی‌توانند احساس خجالتی را كه اين اشخاص به هنگام انتقاد توسط عزيزانشان تجربه می‌کنند، درک کنند. اختلالات اضطرابی می‌توانند طيف گسترده‌ای از جمله اضطراب فراگير(GAD)، اضطراب اجتماعي يا جمع هراسی، اختلال وسواس فكری(OCD)، هراس اجتماعی، فوبيا مكانهای شلوغ، اختلال اضطراب پس از سانحه(PTSD) و اختلال هراس داشته باشند.

آیا فرار از ترس برای مقابله با اضطراب راه‌کار  درستی است ؟

افسردگی، اضطراب

همانگونه كه انتظار ميرود، اگر از شخصی بخواهيد كه بين فرار از عاملی كه موجب ترسش می‌شود و رويارويی با آن يكي را انتخاب كند، بيشتر افراد فرار را انتخاب می‌كنند. متأسفانه فرار مكرر از عاملی كه منجر به ترس می‌شود، باعث می‌شود تا مغز، آن را حقيقی پنداشته و حتی با وجود امن بودن مكان آن را خطرناك و تهديدآميز درنظر بگيرد. بنابراين اين كار منجر به تقويت علائم اضطراب هنگام مواجه با عامل ترس می‌شود و با ايجاد يك چرخه بازخوردی، سيستم عصبی را فعال كرده تا بتواند مغز را متقاعد كند كه يك مكان يا موقعيت امن، خطرناک بوده و ديگر امن نيست.

اضطراب می‌تواند بر سلامت پوست تأثير بگذارد، از جمله آنها می‌توان به آكنه، اگزما، اختلال كندن مو، كهير، پسوريازيس، رزاسه و برداشتن بخشی از بافت پوست اشاره كرد كه اضطراب می‌تواند اين علائم را افزايش داده و موجب بروز ناگهانی ناراحتی‌های اين چنينی شود. وقتی ديگر احساس امنيت و اطمينان نداشته باشيد، پوست به اين مسئله واكنش نشان می‌دهد. بنابراين با مديريت بهتر اضطراب و نگرانی، پوست بهتر و سالم‌تری خواهيد داشت.

پوست ما انعكاسی از احساسات درون ماست.

شناسايی اضطراب، رسيدگی به علل و ريشه ها و در آخر درمان آن باعث افزايش قدرت كنترل احساس افراد شده‌و  از پوست در مقابل آسيب‌هايی كه ريشه روانی دارند، جلوگيری می‌كنند. با دانستن چگونگی مديريت و كنترل اضطراب و ترس می‌توان به تربيت و بازپروی مغز و در نتيجه بهبود و تسكين پوست كمك كرد.

 

2 تیر 1398 ۰ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.