پاکسازی پوست بینی
5 مهر 1399 ۰ دیدگاه

۴ روش برای پاکسازی پوست بینی

مطالب مرتبط:
پاکسازی پوست بینی

از منافذ و جوش‌های سرسیاه روی بینی خود کلافه‌اید؟ درکتان می‌کنیم! بیشتر نواحی پوست ازجمله پوست بینی حاوی منافذی است که به‌سختی قابل‌تشخیص هستند اما وقتی کثیف و مسدود می‌شوند بزرگتر به نظر می‌رسند. اگرچه اندازه منافذ روی بینی به عوامل متعددی چون ژنتیک یا تغییرات هورمونی وابسته است اما با پاکسازی پوست بینی و نگهداری مناسب، می‌توان کاری کرد که کوچکتر دیده شوند. بنابراین قبل از خرید کرم‌های آرایشی برای پر کردن منافذ بینی با ما همراه باشید تا با ساده­ترین روش­ها برای پاکسازی پوست بینی آشنا شوید.

  • پاکسازی پوست بینی با شستشوی روزانه
  • برای پاکسازی پوست بینی لایه‌برداری کنید
  • پاکسازی پوست بینی با بخار!
  • پاکسازی پوست بینی با درمان‌های تخصصی

۱- پاکسازی پوست بینی با شستشوی روزانه

منافذ بینی سوراخ‌هایی حاوی فولیکول‌های مو هستند که به دفع عرق و چربی از روی پوست کمک می‌کنند. غدد چربی‌ای که به این فولیکول‌ها متصل می‌شوند یک روغن طبیعی به نام سبوم تولید می‌کنند که پوستتان را مرطوب نگه می‌دارد. منافذ پوست می‌تواند با چربی اضافه، پوست مرده و آلودگی مسدود شود یا بر اثر قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بزرگتر به نظر برسد. تمیز نگه‌داشتن و پاکسازی پوست از مسدود شدن منافذ جلوگیری کرده و سلامت پوست را به همراه دارد.

تمیز نگه‌داشتن و پاکسازی پوست بینی از مسدود شدن منافذ جلوگیری می‌­کند بنابراین روزی دو بار، صبح و عصر صورتتان را با یک پاک‌کننده‌ ملایم مخصوص پوستتان بشویید.
پاکسازی پوست بینی با شستشوی روزانه

پاکسازی پوست بینی باعث از بین رفتن روغن‌ها، محصولات آرایشی و آلودگی‌هایی می‌شود که در طول روز روی پوست جمع شده است. حذف این مواد احتمال گرفتگی و مسدود شدن منافذ را کاهش می‌دهد بنابراین روزی دو بار،  صبح و عصر صورتتان را بشویید. هرگز نگذارید یک محصول آرایشی یک شب روی صورتتان بماند زیرا این مواد هرچقدر هم سبک باشند می‌توانند سبب مسدود شدن منافذ شوند. معمولاً استفاده از پاک‌کننده‌های ملایم با آب گرم برای از بین بردن آلودگی‌های روی پوست کافی است. نیازی نیست که زیاد اسکراب بزنید زیرا این امر می‌تواند به پوست آسیب برساند. متخصصان توصیه می‌کنند که از یک پاک‌کننده غیر دارویی برای به حداقل رساندن تحریکات پوستی استفاده کنید زیرا این محصولات منافذ را مسدود نمی‌کنند. افرادی که پوست چربی دارند ممکن است لازم باشد که قبل از خواب شبانه پوست صورتشان را با یک پاک‌کننده حاوی اسید سالیسیلیک بشویند.

 توجه داشته باشید که پاکسازی می‌تواند چربی‌های طبیعی پوست را از بین ببرد. ازآنجایی‌که خشک شدن بیش‌ازحد پوست سبب مسدود شدن و آسیب به منافذ می‌شود بنابراین برای حفظ رطوبت طبیعی پوست لازم است از مرطوب‌کننده استفاده کنید. در انتخاب مرطوب‌کنندۀ مناسب دقت کنید و به دنبال محصولی بر پایه آب باشید تا منافذتان را مسدود نکند. 

۲- برای پاکسازی پوست بینی لایه‌برداری کنید

سلول‌های مرده پوست می‌توانند منافذ بینی را مسدود کنند و باعث بزرگتر به نظر رسیدن آن‌ها شوند. یافته‌ها نشان می‌دهد که پاکسازی پوست بینی با محصولات لایه‌بردار می‌تواند اندازه و ظاهر منافذ را کاهش دهد. بنابراین دو تا سه بار در هفته لایه‌برداری کنید تا از شر سلول‌های مرده پوست که منافذ پوستی شما را مسدود کرده‌اند خلاص شوید.

لایه‌بردارهای فیزیکی حاوی موادی مثل هیدروکسید اسید یا اسید سالیسیلیک هستند که با ماساژ ملایم، سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برند؛ مالش زیاد آن‌ها ممکن است به پوست آسیب برساند. محصولات لایه‌بردار شیمیایی به ماساژ احتیاجی ندارند زیرا با افزایش گردش سلول‌های پوستی کار می‌کنند بااین‌حال به‌طورمعمول حاوی رتینول یا اسید گلیکولیک هستند که می‌تواند باعث تحریک پوست و حساسیت به آفتاب شود بنابراین بهتر است که شب‌ها استفاده کنید. افرادی که پوست صورتشان خشک است در استفاده از لایه‌بردار محتاط باشند.

اگرچه محصولات لایه‌بردار می‌توانند باعث کاهش منافذ پوست شوند اما استفاده بیش‌ازحد از این محصولات می‌تواند سبب آسیب شود. لایه‌برداری و پاکسازی بیش‌ازحد سبب خشکی پوست شده و خود می‌تواند باعث تولید چربی در منافذ شده و خطر گرفتگی مجدد آن را افزایش دهد. برای جلوگیری از این موارد بیشتر از دو بار در هفته از لایه‌بردار استفاده نکنید. افرادی که پوست چربی دارند می‌توانند یک روز در میان به لایه‌برداری ادامه دهند. اگر پوستتان پوسته‌پوسته شد یا احساس سفتی و قرمزی روی پوست داشتید بهتر است برای چند روز از لایه‌بردار استفاده نکنید و از یک مرطوب‌کننده برای حفظ رطوبت پوست استفاده کنید.

۳- پاک سازی پوست بینی با بخار!

پاکسازی پوست بینی با بخار

بخار دادن بخشی از مراحل فیشیال پوست است که در آن از یک دستگاه بخار برای تولید گرما و رطوبت استفاده می‌شود و می‌تواند به باز شدن پاک‌سازی و منافذ پوست بینی کمک کند. بعد از بخار دادن می‌توانید با استفاده از دستگاه‌هایی مثل اسکین اسکرابر جوش‌های سرسیاه روی بینی را از بین ببرید. متخصصان، فیشیال ماهانه را برای مراقبت از پوست پیشنهاد می‌کنند.

۴- پاک سازی پوست بینی با درمان‌های تخصصی

گاهی پیش می‌آید که با وجود تمیز نگه‌داشتن منافذ بینی، به دلایلی چون ژنتیک، عوامل محیطی و نوع پوست، همچنان به پاک‌سازی پوست بینی نیاز دارید. در این صورت می‌توانید از لیزر و پرتوهای نوری برای پاکسازی استفاده کنید. لیزر نه‌تنها به کوچکتر شدن اندازه منافذ کمک می‌کند بلکه باعث تولید کلاژن در پوست نیز می‌شود.

همچنین متخصصان پوست از درمان‌های تخصصی مانند میکرونیدلینگ برای کوچک کردن منافذ بینی بهره می‌برند. در این روش درمانی از یک سری سوزن‌های کوچک یا از یک نوع غلتک یا وسیله‌ای مکانیکی برای پاک سازی پوست بینی استفاده می‌شود. میکرونیدلینگ با از بین بردن سلول‌های آسیب‌دیده و تولید کلاژن سبب بهبود پوست می‌شود. این کلاژن جدید می‌تواند باعث کاهش منافذ پوست شود.

کلید کوچک شدن منافذ بینی در پاکسازی پوست بینی از هرگونه آلودگی و چربی نهفته است. می‌توانید از مراقبت‌های خانگی یا درمان‌های تخصصی مثل لیزر و میکرونیدلینگ برای پاکسازی منافذ استفاده کنید. شما برای پاکسازی پوست بینی چه پیشنهادی دارید؟ خوشحال می‌شویم تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید
.

5 مهر 1399 ۰ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.