ماساژ صورت در منزل
19 مرداد 1397 ۱ دیدگاه

ماساژ صورت

هزاران سال است که مردم در سراسر جهان، مزایای بهداشتی ماساژ را به رسمیت شناخته‌اند. ماساژ صورت کاری لذت بخش و آرامش بخش است. اینکار به شما حس سرزندگی ،شادابی و ریلکسی می دهد. بر اساس گفته های متخصصین پوست و زیبایی ماساژ دادن یکبار در ماه صورت تغییرات شگفت انگیزی را منجر می‎شود. خدمات اسپا و ماساژ جزء خدمات لوکس و گران قیمت محسوب می‎شوند اما در واقع نیازی به مراجعه به این اماکن و هزینه‎های زیاد نیست. یک ماساژ ساده در خانه هم تاثیرات زیبایی مشابهی روی پوستتان خواهد داشت. فقط باید چند نکته اساسی و پایه ای در مورد ماساژ صورت بدانید.

ماساژ صورت

وسایل مورد نیاز ماساژ صورت

 • یک عدد کاسه متوسط
 • آب سرد
 • ژل شستشوی صورت
 • اسکراب
 • پنبه
 • تونر
 • کرم ماساژ
 • کرم دور چشم
 • مرطوب کننده پوست
 • اسفنج
 • ماسک صورت

فیس براش(برای تاثیرگذاری حداکثری)

مرحله آماده سازی قبل از ماساژ صورت

 1. اولین قدم پاک کردن آرایشتان می باشد. به کمک دستگاه فیس براش کیوت اسکین و سری و ژل شستشو مناسبنوع پوستتان ، شستشوی کامل صورت را انجام دهید.
 2. دقت کنید حتما ژل شستشو مناسب پوست شما باشد.
 3. هنگام استفاده از دستگاه، آن را بیش از حد روی پوستتان فشار ندهید.
 4. اسفنجی بردارید، در آب سرد فرو ببرید و صورت را به آرامی پاک کنید. (یا با آب سرد آبکشی کنید.)
 5. مقدار زیادی اسکراب را روی صورت به خصوص ناحیه بینی و چانه بمالید و با براش لایه بردار فیس براش کیوت اسکین لایه برداری را به طور کامل و آرام و در کمتر از یک دقیقه انجام دهید.

مراحل اصلی ماساژ صورت

حالا پوستتان کاملا برای ماساژ آماده شده است.

 1. بعد از تمام شدن اسکراب صورت کرم ماساژ را بردارید و کف دستتان بریزید، دست ها را به هم بمالید تا کرم کمی گرم شود . سپس روی پوست صورت بمالید.
 2. ماساژ را از چانه شروع کنید و به سمت بالا ادامه دهید و کرم را روی کل صورت پخش کنید.
 3. بعد از آن با هر دو دست پوستتان را از ناحیه گردن تا بالا ماساژ دهید.
 4. از ناحیه بالا و میانه لب بالایی انگشتتان را روی پوست به پایین و دو طرف لب بکشید تا لب هایتان به شکل ناراحت در آیند.
 5. سپس انگشتانتان را از نزدیکی بینی برای ماساژ گونه ها تا نزدیکی گوش ها بکشید.
 6. حالا زمان ماساژ چشم هاست. انگشتان را دور چشم ها قرار دهید و گوشه چشمانتان را به سمت بالا بکشید.
 7. پلک ها را با کمک شست دستانتان ببندید و چند دقیقه با چشمان بسته ریلکس کنید.
 8. تا اینجا باید کرم ماساژ جذب پوستتان شده باشد. اسفنج خیس را بردارید و کرم های اضافی را پاک کنید.

ماساژ صورت

ماساژ صورت پوست روشن

 • ابتدا پوستتان را تمیز کنید. قبل از انجام ماساژ، به صورت صحیح پوستتان را تمیز کنید. می‎توانید اینکار را با استفاده از پاک کننده یا روغن ملایم انجام دهید. آن را با آب شرب شستشو دهید. سپس صورت خود را با حوله خشک کنید.حوله را روی پوست نکشید یا خیلی فشار ندهید.
 • لایه‎ای از روغن روی صورت اعمال کنید. با استفاده از کمی روغن، انگشتان دست خود را به آرامی روی صورت خود حرکت دهید، آن را روی پوست نکشید. ماساژ صورت را روشن و درخشان می کند. می توان ترکیبی از روغن‎های فرموله شده مخصوص پوست صورت را استفاده کرد یا تنها یک روغن را انتخاب کنید که با نوع پوست شما تناسب دارد. روغن بادام، آرگان و جوجوبا روغن‎های مناسبی برای ماساژ صورت هستند.
 • برای پوست‎های بسیار خشک، روغن آرگان یا بادام را انتخاب کنید.
 • برای پوست متوسط و چرب، جوجوبا یا ترکیبی از جوجوبا و روغن کرچک را انتخاب کنید.
 • اگر نگران استفاده از روغن روی پوست هستید، از مرطوب کننده مورد علاقه خود استفاده کنید.
 •  برای شروع ماساژ از منطقه لنفاوی آغاز کنید. بسیاری معتقدند که سموم چهره به گره های لنفاوی، که زیر گوش شما در طرف گردن قرار دارند، تخلیه می‎شوند. ماساژ این منطقه کمک می‎کند تا سم را آزاد کرده و از نفوذ آن به چهره خود جلوگیری کنید. با استفاده از انگشتان دست به مدت یک دقیقه منطقه لنفاوی را با حرکت دایره ای ماساژ دهید.
 • کمی قوی صورتتان را لمس کنید. خیلی سخت نیست. ماساژ صورت مانند ماساژ بافت‎های عمیق پوست نیست زیرا پوست صورت شما حساس‎تر است. اگر برایتان سخت است می‎توانید برای این کار از دستگاه‎های مخصوصی مثل ماساژور صورت کیوت اسکین استفاده کنید.
 • دو طرف صورتتان را ماساژ دهید.در محیط دایره ای بزرگ، اطراف فک را ماساژ دهید. گوشه‎های دهان، کنار بینی ها و گونه های خود را بمالید. پوست خود را بالا ببرید. یک دقیقه این کار ادامه دهید.
 •  ماساژ پیشانی. با یک حرکت دایره ای هر دو طرف پیشانی خود را همان زمان ماساژ دهید. از کناره‎های پیشانی شروع کنید و به تدریج به سمت وسط پیشانی حرکت کنید، سپس به طرفین برگردید. یک دقیقه این کار را ادامه دهید.
 •  با تکمیل ماساژ هر ناحیه از صورت یک بار دیگر کار را از سر بگیرید. به آرامی ماساژ هر بخش از چهره خود را دوباره انجام دهید. وقتی ماساژ شما کامل است که پوست شما روشن تر، تازه تر و جوان تر شده باشد.

پایان ماساژ صورت

 

حالا که ماساژتان رو به پایان است خودتان را در خوشی مهر و موم کنید!

ماسک مناسب(ورقه‎ای و یا خانگی) مناسب را انتخاب کنید و ۲۰ دقیقه روی پوست قرار دهید.

 • با کمک پنبه، تونر روی پوست بمالید.
 • کرم درو چشم را با دقت و حرکات ضربه ای دور چسم بمالید.
 • کرم مرطوب کننده(آبرسان) را روی پوست بمالید.

چند نکته حین ماساژ صورت

 1. مطمئن شوید دستانتان کاملا تمیز است.
 2. از مناسب بودن کرم ها برای نوع پوستتان اطمینان حاصل کنید.
 3. روزی که ماساژ صورت را انجام دادید حتما صورت را با آب سرد بشورید و یا یخ روی پوست قرار دهید.

منتظر مناسبت خاص نمانید و ماهی یکبار برای داشتن پوستی زیبا و درخشان وقت صرف کنید.

ماساژ صورت

محدودیت‎های ماساژ

ماساژ، نوعی مکمل و جایگزین پزشکی، در کنار درمان‌های استاندارد پزشکی مانند درمان سرطان است. ماساژ مزایای زیادی دارد؛ از جمله موجب از بین رفتن استرس، مدیریت درد و تقویت ایمنی می‌شود. ماساژِ صورت نه‌تنها همه این مزایا را در یک منطقه به‎خصوص از بدن دارد بلکه باعث جوان‎سازی و تغذیه پوست نیز می‌شود. البته نباید فراموش کرد که محدودیت‌هایی نیز برای ماساژ صورت وجود دارد که باید آن‌ها را مدنظر داشت.

در صورت بروز بیماری‌های عفونی نباید ماساژ صورت انجام شود

طیف وسیعی از بیماری‌های عفونی روی صورت ظاهر می‌شود که از جمله آن‌ها تبخال‌های اطراف لب، عفونت قارچی و زونا(هرپس زوستر) است. زونا به‌خصوص برای افرادی که هنوز آبله مرغان نگرفته‌اند مسری است. با این حال، انتقال ویروس به آن فرد، منجر به آبله مرغان می‌شود نه زونا. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها به روشنی هشدار می‌دهند که ویروس هرپس زوستر می‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود. اگر این بیماری به اطراف چشم برسد ممکن است منجر به ایجاد تورم ویروسی شود.

پوست آفتاب‌سوخته را ماساژ ندهید

قرار گرفتن بیش‌از‌حد در معرض نور آفتاب باعث سوختن پوست، تورم، قرمزی، تحریک و درد می‌شود. جفری سبل، مدیر فتومدیکن در دانشکده پزشکی دانشگاه توفت، توضیح می‌دهد که آفتاب‌سوختگی در واقع یک واکنش سمی به اشعه ماوراء بنفش خورشید است. در صورت قرار گرفتن طولانی در معرض تابش مستقیم خورشید پوشت به شدت نازک، حساس و آسیب‎پذیر می‎شود. ماساژ صورت آسیب دیده بیشتر می‌تواند پوست را به خطر بیندازد و احتمال این که آن را پاره یا کبود کند بیشتر است. در صورت آفتاب سوختگی ابتدا به فکر درمان سوختگی باشید. کرم های حاوی زینک و همچنین مواد ضدالتهابی مثل خیار و آلوئه‎ورا به روند بهبود و ترمیم بافت پوستی سوخته کمک می‎کنند. حتی زمان استعمال کرم‎ها و پماد سوختگی هم زیاد به پوست فشار وارد نکنید.

اگزما از موارد منع ماساژ صورت

مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، اگزما را مانعی برای ماساژ معرفی می‌کند. اگزما، خانواده‌ای از بیماری‌های پوستی است که در آن پوست تحریک شده، متورم است و می‌خارد. گرمای بیش‌ازحد می‌تواند شرایط را تشدید کند و دست‌کاری پوست آسیب‌دیده اصلا کار درستی نیست. این کار باعث می‌شود پوست مستعدِ عفونت شود. ماساژ نه تنها دمای پوست موردنظر را افزایش می‌دهد، بلکه می‌تواند موجب بدتر شدن اگزما شود. با این همه ماساژ سایر قسمت‎های بدن می‌تواند استرس را کاهش دهد، و این موضوع به افراد مبتلا به اگزما کمک می‌کند و به طور کلی میزان بروز عوارض را کاهش می‌دهد. برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های فعال نباید مراقبت کامل از پوست صورت فراموش شود.

ماساژ صورت

مدت زمان قرار گرفتن روی تخت ماساژ

ماساژ درمانی برای کشش و شُل کردن عضلات، تحریک جریان خون، آزاد سازی آندورفین‌ها(کاهش درد موضعی طبیعی بدن) و افزایش سطح اکسیژن در خون است. همه این‌ها برای بدن و ذهن مفید است. با این حال ماساژ صورت نباید بیش از ۲۰ دقیقه طول بکشد چراکه در غیر این صورت ممکن است به بافت عضلانی صورت آسیب وارد شود. در ماساژهای طولانی و با فشار زیاد ممکن است دردهای عضلانی مدتی بعد از پایان ماساژ اتفاق بی‎افتد.

ملاحظات حین ماساژ صورت

درمانگرانِ مجاز ماساژ و زیبایی شناسان در مورد موارد منع مصرف ماساژ آموزش می‌بینند. مشاوره اولین گام برای ماساژ حرفه‌ای یا ماساژ صورت است. در هنگام مشاوره، مشتریان باید هرگونه مشکل بهداشتی احتمالی و هر گونه عفونت احتمالی را به درمانگر اطلاع دهند. اغلب، ماساژ را می‌‌توان در اطراف ناحیه تحریک شده یا آلوده انجام داد. موارد کوچک پوستی هم جدی گرفته شوند. هر عارضه یا نشانه ای را با درمانگر ماساژ خود در میان بگذارید و از آنها مشورت بگیرید. اگر به مراکز ماساژ درمانی مراجعه می کنید که از حوله ها و روکش های تخت یکبار مصرف و یا اختصاصی برای هر فرد استفاده نمی‎کنند؛ حوله و روکش تخت مخصوص داسته باشید و همراه ببرید.

19 مرداد 1397 ۱ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.

1 دیدگاه برای ماساژ صورت

مرسی عالی بود استاد