درمان جوش
7 خرداد 1397 ۱ دیدگاه

درمان جوش در خانه

درمان جوش در خانه:

جوش و آکنه به شدت زیبایی صورت را تحت تاثیر قرار ‌می‌دهد و برای افراد آزار دهنده ست. امروز ‌می‌خواهیم توصیه‌های ساده ای را برای درمان جوش و آکنه‌ صورت در خانه ارائه کنیم. بسیاری از این توصیه‌ها را بارها شنیده اید ولی بعضی نکاتی که خاطر نشان ‌می‌کنیم بی تردید تا به حال به گوشتان نخورده است.

۱٫جوش‌ها را فشار ندهید:

دست کاری کردن جوش‌ها خیلی وسوسه انگیز است ولی بهتر است بدانید که وقتی جوش روی صورتتان ظاهر ‌می‌شود باید آن را به حال خود بگذارید. اگر شما آن‌ها را فشار دهید، ممکن است مجبور شوید به جای آن زخم را تحمل کنید. ضمن اینکه هنگامی که جوش‌ها را فشار ‌می‌دهید، باکتری‌ها را روی صورت خود ‌پخش می‌کنید و ممکن است منجر به جوش و التهاب بیشتر پوست شود.

۲٫هیچ‌گونه فشاری روی پوستتان نیاورید:

هر گونه فشار روی پوست، به‌خصوص روی صورت، ممکن است منجر به شیوع جوش شود. هدفون‌ها و تلفن‌های همراه ‌می‌توانند باعث ایجاد شیوع بیماری شوند. اگر پیراهن شما یقه‌ای بیش از حد تنگ داشته باشد، ممکن است آکنه به وجود بیاید. به‌همین‌ترتیب، یک کوله پشتی هم ‌می‌تواند به پشت شما فشار آورد و موجب شیوع آکنه شود.

سعی کنید مقدار اشیائی را که با پوستتان تماس دارند کاهش دهید. برای مثال، زمانی که ‌می‌توانید، از بلندگوی گوشی همراه استفاده کنید هدفون روی گوشتان نگذارید. لباس‌های شل و آزادتر بپوشید. به جای کوله پشتی، از کیف‌های دوشی یا مدل‌های دیگر استفاده کنید.

۳٫دست‌های خود را از صورتتان دور نگه دارید:

هر گونه تماس با چهره باکتری را به پوست آن عرضه ‌می‌کند. این باکتری‌ها به نوبه خود، ‌می‌توانند منجر به اسیب‌های پوستی بیشتر شوند. بنابراین، برای حفظ پوست خود از آلودگی‌ها سعی کنید در طول روز پوستتان را لمس نکنید.

۴٫جوش‌ها را دو بار در روز با آب بشویید:

درست است که به طور معمول دو بار در روز باید صورتتا ن را بشویید اما علاوه بر آن قسمت‌هایی از پوستتان را که حاوی جوش هستند دو بار در روز بشویید. فقط از دست‌ها، آب و پاک کننده ملایم استفاده کنید. البته استفاده از فیس براش هم به دلیل عملکردی نرمی که دارد توصیه می شود(توضیح در انتهای یادداشت). اگر لابلای موهای سرتان یا در کنار خط موهایتان آکنه وجود دارد هر روز موهای خود را بشویید.

۵٫محصولات بهداشتی آب‌رسان را انتخاب کنید:

جوش‌ها در منافذ مسدود شده رشد ‌می‌کنند و لوسیون‌های چرب این منافذ را مسدود ‌می‌کنند. هنگام انتخاب محصولات بهداشتی صورت، نگاهی به آنهایی که ‌می‌گویند “noncomedogenic” بکنید چرا که این محصولات آبرسان هستند و منفذ را کمتر مسدود ‌می‌کنند. سعی کنید مواد آرایشی تان را نیز از نوع « noncomedogenic » تهیه کنید.

درمان جوش

۶٫برای درمان جوش از اسید سالیسیلیک استفاده کنید:

سالیسیلیک اسید را هم برای شستشو هم برای درمان ‌می‌توانید استفاده کنید. اگر به دنبال استفاده درمانی از آن هستید به مناطقی که آکنه دارید ضربه بزنید و با اسید سالیسیلیک آن را بشویید. اطمینان حاصل کنید که محلول را روی نواحی دیگر پوسستان که آکنه ندارد مانند دستانتان باقی نگذارید و بلافاصله آن را بشویید.

۷٫پوست مرده را با پراکسید بنزوئیل از بین ببرید:

پوست مرده صورت ‌می‌تواند منافذ آن را مسدود کند، بنابراین باید از برخی درمان‌های ضد آکنه برای حذف این پوست‌های مرده استفاده کرد. بنزوئیل پراکسید یکی از این درمان‌هاست که همزمان چربی‌های اضافی را نیز از صورت برطرف ‌می‌کند. با غلظت ۲،۵ درصد شروع کنید. همانند سالیسیلیک اسید، این درمان را نیز به صورت شستشو به کار ببرید و کرم‌ها را باقی بگذارید. سولفوریک مشابه پراکسید بنزوئیل کار ‌می‌کند، هرچند که ‌می‌تواند بوی خوبی داشته باشد. این محصول اغلب با عناصر دیگر ترکیب شده است.

۸٫ برای التهاب از آلفا هیدروکسی اسید (AHAs) استفاده کنید:

AHA، مانند پراکسید بنزوئیل، پوست مرده را حذف ‌می‌کند. با این حال، آنها التهاب را هم کاهش ‌می‌دهند و به رشد پوست جدید کمک ‌می‌کنند. این ترکیب ‌می‌تواند پوست شما را نرم تر کند. برخی از AHA های معمولی که باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از اسید لاکتیک و اسید گلیکولیک.

۹٫به درمان‌های طبیعی اعتقاد داشته باشید:

برخی از درمان‌های طبیعی همانند داروهای سنتی ممکن است مؤثر باشند. با این حال، پیش از انجام یکی از این درمان‌ها با پزشک خود، مشورت کنید، زیرا ممکن است با سایر داروهایی که استفاده ‌می‌کنید سازگار نباشد. ژل را با روغن گیاهی چای ۵٪ به کار ببرید. بعضی افراد این روش را در کاهش آکنه مفید ‌می‌دانند، ولی ممکن است در برخی افراد باعث ایجاد واکنش شود. اسید آزلائیک که یک اسید طبیعی است ‌می‌تواند سودمند باشد. ‌می‌توانید کرم ۲۰ درصد این اسید را امتحان کنید یا کرمی با عصاره چای سبز ۲ درصد را امتحان کنید، که در درمان جوش سودمند است.

برای شست و شوی صورت پیش از استفاده از به کار بردن لوسیون ها و داروهای درمان جوش می توانید روی فیس براش هم حساب کنید چون این وسیله ۶ برابر شست و شوی صورت را بهتر از روش های معمولی انجام می دهد. فیس براش باعث بهبود شست و شو و افزایش کارایی شست و شو توصیه می شود چون این کار را نرم، ملایم انجام می دهد.

در ضمن فیس براش وسیله ای کاملا مناسب برای ماساژ صورت، ریلکس کردن عضلات زیر پوست، پخش مواد آرایشی روی پوست، پاک کردن صورت از جوش های سرسیاه، کثیفی و جلوگیری از چین و چروک زودرس می باشد. برای آشنایی با این پدیده بهداشت صورت و پوست اینجا را کلیک کنید.

7 خرداد 1397 ۱ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.

1 دیدگاه برای درمان جوش در خانه