HPV چیست
25 تیر 1397 ۰ دیدگاه

ویروس hpv چیست؟

ویروس hpv چیست؟

چقدر در مورد ویروس انسانی پاپیلوما اطلاع دارید؟ ویروسی که به روش های مقاربتی منتقل می‌شود و منشاء ۹۹٫۷% از انواع سرطان های رحم و گردنه رحم می‌باشد. با این حال اطلاع رسانی و آگاهی در مورد این ویروس خیلی کم است. گزارشات نشان می‌دهند که ۵۱% از زنان اطلاعی از سرطان زایی این ویروس ندارند. به بررسی بعضی باورهای غلطِ ویروس hpv می‌پردازیم.

 

ویروس hpv چیست؟

بررسی باورهای غلطِ ویروس hpv :

۱-آیا ویروس hpv نادر است؟

دقیقاً برعکس.

ویروس انسانی پاپیلوما یا hpv کاملاً شایع و عمومی است به صورتی‌که از هر ۵ انسان،۴ نفر (۸۰%)در طول زندگی به آن مبتلا می‌شوند به همین دلیل می‌توانیم در خطر ابتلا باشیم.

۲- باید نگران ویروس hpv بود؟

حدوداً ۱۰۰ نوع مختلف از ویروس انسانی پاپیلوما(hpv) وجود دارد که دلیلی برای نگرانی راجع بهشان وجود ندارد. ۱۳ نوع از انواع آن ریسک بالای ابتلا به سرطان را دارند که در صورت ابتلا به آنها می‌توانند ایجاد سرطان رحم کنند ولی در صورت آلودگی به این ۱۳ نوع از ویروس HPV ابتلا به سرطان قطعی نیست و فقط ممکن است اتفاق بی‌افتد. در اکثر موارد حتی پس از الودگی با ویروس بدن شما قدرت مبارزه و پاکسازی آن را دارد.
اما در بعضی موارد در سلول ها تغییرات غیر عادی توسط ویروس HPV ایجاد می‌شود که به همین دلیل توجه به آزمایشهای پاپ اسمیر اهمیت زیادی پیدا می‌کند و با این تست سلولهای غیر عادی قبل از سرطانی شدن شناسایی می‌شوند.

۳- اگر با ویروس HPV آلوده شوید،می‌فهمید؟

اشتباه است ……
HPV هیچ علائم و نشانه‌ی بخصوص و بارزی ندارد. پس بدون آزمایش نمی‌توان از ابتلای کسی به این ویروس مطمئن بود.

۴- فقط افرادی که در روابط جنسی بی‌قید هستند به ویروس hpv مبتلا می‌شوند؟

شما ممکن است از اولین ارتباط جنسی مبتلا به این ویروس شوید، پس این نمی‌تواند کاملاً درست باشد. این ویروس از طریق ارتباط پوستی نواحی تناسلی منتقل می‌شود، پس اگر شریک‌های جنسی متعدد دارید و یا شریک جنسی شما تنوع پارتنر زیادی را تجربه کرده باشد شما ریسک بالاتری برای تماس با ویروس دارید اما از انجائیکه ویروس به شدت شایع است اگر حتی ۱ شریک جنسی هم داشته‌باشید در خطر ابتلا هستید.
این ویروس می‌تواند حتی تا ۲۰ سال در بدن بصورت غیر فعال بماند. پس اگر بعد از یک رابطه طولانی مدت به شکل ناگهانی به HPV آلوده شدید دلیل بر خائن بودن شریکتان نیست

 

HPV هیچ علائم و نشانه‌ی بخصوص و بارزی ندارد. پس بدون آزمایش نمی‌توان از ابتلای کسی به این ویروس مطمئن بود.

۵-ویروس HPV برای نسل جوان است؟

خیر!!!!

HPV از تماس پوستی نواحی تناسلی منتقل می‌شود پس اگر هر کسی از نظر جنسی فعال بوده در ریسک ابتلا قرار دارد. در افراد جوان و کسانی که ارتباط‌های جنسی زیاده داشته اند، خطر ابتلا زیادتر است. هر چند سیستم ایمنی بدن را پاکسازی می‌کند و چیزی نیست که نیازی به نگرانی داشته‌باشد.

۶- اگر مشکل سلامتی نداشته باشید به ویروس hpv مبتلا نمی‌شوید؟

آلودگی با HPV بسیار شایع می‌باشد و یک لایف استایل (عادات زندگی) سالم فقط می‌تواند به بدنتان کمک کند تا سیستم ایمنی فعال‌تر بدنتان را از آن پاکسازی کند.
تغذیه مناسب و خوب و ورزش کردن و سیگار نکشیدن یا ترک آن می‌تواند کمک کند.
هر چند به علت شیوع خیلی زیاد‌اند هر چقدر هم کلاس یوگا بروید و نوشیدنی های سالم، ارگانیک و گیاهی بنوشید نمی‌‎توانید مطمئن باشید که به HPVمبتلا نخواهید شد.

۷- استفاده از کاندوم از انتقال HPV جلوگیری می‌کند؟

درست نیست !!

متاسفانه استفاده از کاندوم هم تمامی نواحی پوستی آلوده اطراف نواحی واژینال را پوشش نمی‌دهد و خطر ابتلا هد چند کمتر از قبل ولی همچنان وجود دارد.

۸- هیچ ارتباطی بین سیگار و HPV وجود ندارد؟

سیگار کشیدن از عوامل اصلی تحریک کننده برای ابتلا به سرطان است. اگر سیگار می‌کشید سیستم ایمنی ضعیف‌تری برای مبارزه با عفونت HPV و جلوگیری از تغییر شکل سلولها دارید.

 

واکسن ویروس hpv

۹- با زدن واکسن HPV دیگر به ان مبتلا نمی‌شوید؟

اگر قبلاً نسبت به HPV واکسینه شده‌اید یعنی از ابتلا به ۷۰% از سرطانهایی که HPV مولد انهاست در امانید. اما قطعاً به این معنی نمی‌باشد که شما کاملاً از خطر ابتلا خارج شده اید، پس همچنان به تست پاپ اسمیر توجه شود.

۱۰- اگر HPV دارید احتمالاً به سرطان مبتلا می‌شوید؟

اینکه ۹۹٫۷% از انواع سرطان های رحمی و نواحی گردنه رحم به دلیل HPV سرطان می‌گیرند. حتی بر خلاف آن اکثر مبتلایان به HPV به هیچ مشکلی بر نخواهند خورد.

برای مراقبت از خودتان در مواقع لازم تست پاپ اسمیرتان را انجام دهید، اگر واجد شرایط لازم هستید نسبت به HPV واکسینه شوید و آگاهی خود را از سرطان‌های رحم و علائم انها بالا ببرید.

سالانه ابتلای ۳۰۰۰ زن به انواع سرطان‌های مرتبط با رحم تشخیص داده می‌شوند که یکی از دلایل شایع آن ویروس hpv (پاپیلومای انسانی) می‌باشد، اما اگر زنان بیشتری اگاه باشند و مراحل کاهش خطر ابتلا به این سرطان‌ها را بشناسند و رعایت کنند، روزی می‌رسد که این بیماری فقط متعلق به گذشتگان بوده‌است.

برای مطالعه سایر مقالات ما به این صفحه مراجعه بفرمایید.

25 تیر 1397 ۰ دیدگاه
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.