چروک صورت درمان و پیشگیری
17 اردیبهشت 1397 ۲ دیدگاه

چروک صورت؛ راه های رفع و پیشگیری از آن

عوامل ایجاد چروک:

چروک صورت شیارهای عرضی در پیشانی و شیارهای طولی در بین دو ابرو و نیز شیارهای کنار چشم‌ها، دهان و روی گونه‌ها می‌باشند. در ایجاد چروک علل گوناگونی نقش دارند. کلاژن داخل درمی مسئول نگه داشتن قوام پوست می‌باشد و به هر علتی در روند ساخت کلاژن اختلالی پیش آید باعث ایجاد آن روی پوست می‌گردد.

با افزایش سن کلاژن سازی دچار وقفه می‌ شود.  بنابراین افراد مسن پوستی افتاده دارند. اختلالات ارثی در تولید کلاژن هم اثر داشته که این افراد را دچار افتادگی زودرس پوست می ‌کند. علاوه بر کلاژن ‌سازی علت‌ های دیگری نیز در ایجاد چروک پوست دخالت دارند. از جمله، افزایش قدرت عضلانی زیر پوست. افراد عصبی به ‌علت استفاده زیاد از عضلات صورت در حین عصبانیت دچار این حالت می‌شوند. با افزایش قدرت این عضلات چروک زودرس پیدا می‌کنند.

افرادی که قبلاً چاق بوده و بعد لاغر می‌شوند هم به ‌علت از دست دادن چربی زیر پوست دچار افتادگی پوست می‌ شوند. افراد سیگاری به ‌علت از دست دادن چربی زیر پوست (نبود تغذیه مناسب و کاهش اشتها) و همچنین نقص در ساخت کلاژن و علل متفاوت دیگر دچار چروک زودرس می ‌شوند. پوست‌ های خشک نسبت به پوست ‌های چرب زودتر دچار چروک می‌ شوند.

به طور خلاصه می توان اینچنین گفت:

۱) بالا رفتن سن – موجب کاهش ضخامت پوست و کاهش الیاف کشسان زیر پوست می ‌شود.
۲) آفتاب – نور خورشید مهمترین عامل پیری زودرس به پوست است. با کرم های ضدآفتاب و پرهیز از آفتاب تا حد زیادی می توان از آن جلوگیری کرد.
۳) فشار آوردن به چهره – از علل چروکیدگی زودرس بر است صورت است.

۴) طرز خوابیدن – اگر خوابیدن به گونه ای باشد که موجب تغییر حالت چهره و فشار بر پاره ای از قسمت ها شود می تواند پیری زودرس صورت را به همراه داشته باشد.
۵) وزن زیاد، معلوم شده که چاقی علت چروک شدن سریع پوست چهره به ویژه پس از یائسگی در خانم هاست.
۶) ارث، بیماری های پوستی، مصرف سیگار یا الکل، کم خوابی، فشارهای عصبی، کار زیاد، بیماری های غدد داخلی از علل دیگر پیری زودرس صورت است.

برای پیشگیری از ایجاد این خطوط مزاحم باید عوامل ایجادکننده آن را از بین برد. عواملی از جمله: تغذیه مناسب، پرهیز از مصرف سیگار و مواد مخدر، آرامش اعصاب و… .

چروک صورت و راه های درمان و پیشگیری

روش‌ های متنوع از بین‌برنده چروک ‌های صورت:

۱. مصرف کرم‌ های مرطوب‌کننده تا حدودی می‌توانند چروک‌های ریز را به‌طور موقت از بین ببرند.
۲. انجام لایه ‎برداری، چه به‌صورت تدریجی با مصرف کرم‌ های حاوی AHA با درصدهای پایین و چه به‌ صورت لایه‌‎ برداری در مطب با داروهای پیلینگ با درصد زیاد. با این روش‌ها تحریک کلاژن ‌سازی صورت می‌گیرد.
۳. انجام لیزر با انواع گوناگون لیزر (تحریک کلاژن‌ سازی).
۴. رایج ‌ترین روش برای از بین بردن چروک صورت، تزریق آمپول رقیق شده و غیرسمی‌شده سم میکروب بوتیلیسم یا بوتاکس (Botox) در داخل عضلات پوست صورت است. این روش عضلات صورت فلج یا ضعیف می‌کند و باعث از بین رفتن آنها می‌گردد. روش موقتی و بسته به افراد از ۳ تا ۹ ماه به طول می‌کشد. با تکرار تزریق فاصله زمانی افزایش می‌یابد.

روش خانگی برای پیشگیری:

در این زمینه می توان گفت یکی از بهترین روش ها برای بهبود پوست صورت ماساژ صورت می باشد. این روش می تواند توسط وسیله ای به نام فیس براش انجام می شود. استفاده از برس پاکسازی صورت بهترین روش خانگی و روزمره برای شست و شوی صورت می باشد.

با شستشوی روزانه صورت بوسیله فیس براش خون رسانی به پوست ناحیه صورت افزایش پیدا می کند که باعث شفافیت بیشتر و صافی سطح پوست صورت می شود. همچنین با کمک این وسیله و انجام لایه برداری مرتب هفتگی لایه مرده صورت شسته می شود که به مراتب پوست جوان تر و شاداب تری برایتان به ارمغان می آورد.
برس پاکسازی صورت را می توان پدیده ای بهداشتی معرفی کرد. برای آشنایی بیشتر با این وسیله می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

17 اردیبهشت 1397 ۲ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.

2 دیدگاه برای چروک صورت؛ راه های رفع و پیشگیری از آن