6 مرداد 1398 ۰ دیدگاه

خواص آلوئه‌ ورا برای پوست صورت

خواص آلوئه‌ ورا برای پوست این گیاه را به یکی از پرکاربردترین داروهای گیاهی برای پوست تبدیل کرده و این به خاطر محتوای ژله‌ای آن می‌باشد که بیماری خفیف پوستی را بهبود می‌بخشد. حتی ممکن است در گذشته از آن برای آفتاب‌سوختگی، بریدگی‌های سطحی و خراش‌‌های کوچک استفاده شده باشد. از این گیاه علاوه بر قدرت شفابخشی، می‌توان برای پوست صورت نیز استفاده کرد.
آلوئه‌ ورا همچنین می‌تواند در صورت استفاده به شیوه صحیح، به انواع بیماری‌هایی که بر پوست شما تأثیر می‌گذارند کمک کند.در حقیقت بیش از یک نوع آلوئه‌ ورا، با بیش از ۴۲۰ گونه مختلف وجود دارد. رایج‌ترین نوع که برای مصارف پوستی استفاده می‌شود، آلوئه‌ ورا باربادنسیس میلر(aloe barbadensis Miller) نام دارد.

خواص آلوئه‌ورا برای پوست صورت

در طب سنتی آلوئه‌ ورا به عنوان یک ژل موضعی کاربرد دارد که از ماده ژلاتینی درون برگ‌های گیاه آن تهیه می‌شود. همچنین می‌توان با جدا کردن برگ‌ها و فشاردادن آن‌ها، از ماده ژله‌ای که از آن خارج می‌شود به طور مستقیم روی پوست استفاده کرد. با این حال استفاده از ژل آلوئه‌ ورا به ویژه در مواقع اورژانسی مانند سوختگی‌ها و زخم‌ها بسیار راحت‌ است.

فواید آلوئه‌ ورا

اگر به یک بیماری مزمن پوستی دچار هستید بهتر است تا با متخصص پوست خود در مورد استفاده از هر محصولی بر روی پوست خود مشورت کنید. همچنین با پزشک خود در مورد فواید آلوئه‌ ورا که در زیر آمده است صحبت کنید:

خواص آلوئه‌ورا

۱) سوختگی‌ها

برای سوختگی‌های جزئی ژل آلوئه‌ ورا را سه بار در روز بر روی نقطه آسیب‌دیده بمالید و در صورت نیاز به وسیله یک گاز نقطه مورد نظر را پانسمان کنید.

 

۲) آفتاب سوختگی‌

اگرچه آلوئه‌ ورا می‌تواند به تسکین آفتاب‌سوختگی کمک کند، اما روش مؤثری برای محافظت پوست در برابر نور خورشید نیست. بنابراین به منظور جلوگیری از آفتاب‌سوختگی هر روز از ضدآفتاب بر روی پوست خود استفاده کنید.

۳) خراش‌های کوچک

اگر چانه یا پیشانی شما دچار خراشیدگی و یا ساییدگی شد، می‌توانید برای تسکین درد و سوزش، آلوئه‌ ورا را سه بار در روز بر روی نقطه آسیب‌دیده استفاده کنید.

۴) بریدگی‌ها

اگر برای بریدگی‌های جزئی خود از نئوسپورین استفاده می‌کنید، به جای آن آلوئه‌ ورا را سه بار در روز امتحان کنید. ساختار مولکولی آن موجب بهبود سریع زخم‌ها شده و با افزایش کلاژن باعث کاهش جای زخم می‌شود و با باکتری‌ها نیز مبارزه می‌کند.

۵) پوست خشک

ژل آلوئه‌ ورا به راحتی جذب می‌شود، به همین دلیل برای پوست‌های چرب بسیار مناسب است. همچنین می‌تواند خشکی پوست را نیز درمان کند. آلوئه‌ ورا را می‌توانید به جای مرطوب‌کننده همیشگی خود استفاده کنید. مصرف آن بعد از حمام به حفظ رطوبت پوست شما کمک بسیاری می‌کند.

۶) سرمازدگی

سرمازدگی یک وضعیت جدی محسوب می‌شود که نیازمند درمان فوری است. اگرچه در گذشته از ژل آلوئه‌ ورا برای درمان سرمازدگی استفاده کرده‌اند، اما قبل از مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید.

۷) زخم سرد ( تبخال)

برخلاف آفت‌های دهان، تبخال‌ها خارج از دهان به وجود می‌آیند و آلوئه‌ ورا می‌تواند به درمان ویروس هرپس (Hepes) که علت اصلی زخم‌های سرد است کمک کند.

 

۸) اگزما

اثر مرطوب‌کنندگی آلوئه‌ ورا می‌تواند به کاهش خشکی و خارش پوست که مرتبط با اگزما است کمک کند. ژل آلوئه‌ ورا همچنین می‌تواند درماتیک سبورئیک را کاهش دهد. اگرچه این نوع التهاب پوستی در نواحی چرب پوست و بیشتر در کف سر بروز می‌کند اما می‌تواند قسمت‌هایی از چهره و پشت گوش شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

۹) پسوریازیس

همانند اگزما، آلوئه‌ ورا می‌تواند التهابات و خارش ناشی از پزوریاسیس را نیز تسکین دهد. برای اینکه بهترین نتیجه را دریافت کنید، ژل آلوئه‌ ورا را روزی دو بار بر روی نقطه مورد نظر استفاده کنید.

۱۰) آکنه ملتهب

به علت اثر ضدالتهابی آلوئه‌ ورا، ژل آن می‌تواند به بهبود انواع آکنه‌های التهابی از جمله کورک و گره‌ کمک کند. به این منظور ژل را مستقیماً سه بار در روز با پنبه بر روی جوش‌ها قرار دهید.

به دنبال چه نتیجه‌ای هستید؟

آلوئه‌ورا

ماده ژلاتینی درون برگ گیاه آلوئه‌ ورا، بهترین گزینه است، اما هرکسی این گیاه را در حیاط و یا اطراف خانه‌اش ندارد. به همین منظور می‌توان از ژل‌های آلوئه‌ ورا موجود در بازار استفاده کرد. برای اینکه بهترین نتیجه را دریافت کنید، به دنبال ژلی باشید که بیشترین ماده تشکیل‌دهنده آن آلوئه‌ ورا باشد.

برای بیماری‌های پوستی، عصاره‌های آلوئه‌ ورا همانند ژل تأثیرگذار نیستند. زیرا ژل آلوئه‌ ورا با خاصیت مرطوب‌کنندگی که دارد پوست را محافظت و درمان می‌کند.

عوارض جانبی و موارد احتیاطی

با اینکه استفاده موضعی و مستقیم از آلوئه‌ ورا بی‌خطر تلقی می‌شود، اما سازمان غذا و دارو محصولات آلوئه‌ ورا را کنترل نمی‌کند و این به عهده‌ خود مصرف‌کننده است که با احتیاط و به شیوه درست از این گیاه استفاده کرده و در صورت مشاهده هرگونه واکنش نامطلوب بر روی پوست به پزشک خود گزارش دهد.

 

ممکن است برای سوختگی‌های شدید یا سایر زخم‌ها از آلوئه‌ ورا استفاده کنید اما در حقیقت شواهدی با منبع موثق وجود دارند که نشان می‌دهند آلوئه‌ ورا ممکن است توانایی طبیعی پوست برای بهبود زخم‌های عمیق مربوط به جراحی را کاهش دهد.
برخی افراد به دلیل استفاده از آلوئه‌ورا دچار خارش یا سوختگی‌های سطحی شده‌اند.بروز هرگونه التهاب، خارش یا جوش‌های شدید، نشان‌دهنده این است که شما به این گیاه حساسیت داشته و باید فوراً مصرف آن را متوقف کنید.از ژل آلوئه‌ ورا بر روی پوست عفونی استفاده نکنید.با اینکه یکی از خواص آلوئه‌ ورا  ضد میکروب بودن آن است اما لایه‌های محافظ آن می‌توانند روند بهبود را مختل کرده و عفونت را شدید‌تر کنند.

همچنین مصرف خوراکی این گیاه به صورت مستقیم و یا به صورت کپسول، عاری از خطر نیست. این روش نه تنها تأثیری بر روی پوست شما ندارد بلکه می‌تواند اثر ملین بر شکم شما داشته و منجربه ناراحتی‌های گوارشی شود. به یاد داشته باشید که مصرف خوراکی این گیاه برای کودکان ممنوع است.

خواص آلوئه‌ورا برای پوست صورت

توصیه نهایی

آلوئه‌ ورا ممکن است خواص درمانی طبیعی برای انواع ناراحتی‌های پوستی داشته و مصرف آن بر روی پوست بی‌خطر باشد اما متخصصان اظهار داشته‌اند که شواهد قطعی و کافی به منظور اثبات تمام فواید این گیاه وجود ندارد. همچنین به یاد داشته باشید که ژل موضعی آلوئه‌ ورا  همانند مصرف مستقیم این گیاه بر روی صورت نیست و می‌تواند عملکرد متفاوتی داشته باشد.

اگر بعد از چند روز استفاده از آلوئه‌ ورا هیچگونه بهبودی حاصل نشد، با متخصص پوست خود تماس بگیرید. آن‌ها می‌توانند به ناراحتی‌های خاصی که سلامت کلی پوست شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند  کمک کنند.

کلمات کلیدی:خواص آلوئه‌ ورا، فواید آلوئه‌ ورا، خواص آلوئه‌ ورا برای پوست صورت

6 مرداد 1398 ۰ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.