9 شهریور 1398 ۰ دیدگاه

مراقبت های روزانه از پوست

 

پوست ما به مراقبت نیاز دارد. تکنیک‌های ساده و مهمی وجود دارند که در طول روز باید آنها را رعایت کنیم تا به پوست خود آسیب نرسانیم. شاید شما خیلی راحت از مسائل کوچکی که در این مقاله برای شما توضیح خواهیم داد، عبور کنید، اما این مسائل تأثیر بسزایی در سلامت پوست شما دارند. پس در مراقبت از پوست خود بیشتر دقت کنید.

صورت خود را درست شستشو کنید

احتمالا شما هم مانند بسیاری از افراد، هنگام شستشوی صورت، ندانید که با این کار ممکن است به پوست خود آسیب برسانید. برای شستن صورت خود وقت بگذارید. به هیچ وجه از آب گرم برای شستن صورت خود استفاده نکنید. شاید ندانید که در دین اسلام شستن دست و صورت با آب سرد مستحب است. آب سرد پوست صورت را با طراوت و شاداب می‌کند، اما اگر صورتتان آرایش دارد یا کرم دارد بهتر است ابتدا با آب ولرم آن را شستشو دهید و در انتها با آب سرد بشویید.

شستن زیاد صورت در طول روز، پوست شما را خشک می‌کند. دو تا سه بار شستن در روز کافی است. اگر آرایش نمی‌کنید و تنها از ضد آفتاب استفاده می‌کنید، بسته به خشکی یا چربی پوست، چند بار در هفته صورت خود را آب و صابون بشویید. برای مراقبت از پوست صورت، هنگام شستشوی آن زیاد به پوستتان فشار نیاورید. گونه ها و پیشانی را به حالت دورانی شستشو دهید و از شستن چانه، بینی، خط رویش مو و کناره‌های صورت غافل نمانید. یادتان نرود قبل از شستن صورت، اول حتما دستانتان را بشویید.

مراقبت از پوست

برای شستشوی صورت با صابون هیچگاه از لیف استفاده نکنید. پوست شما حساس است و لیف به سلول‌های پوستتان آسیب می‌رساند. پس از شستشو هم اجازه دهید صورتتان خودش خشک شود و تا حد امکان از حوله استفاده نکنید؛ اما اگر از خیسی صورتتان خوشتان نمی‌آید، با یک حوله نرم، به آرامی آب صورتتان را بگیرید. حوله را به هیچ وجه روی صورت خود نکشید در این صورت پوست شما آسیب می‌بیند و دچار خشکی می‌شود.

شستن صورت های دارای آرایش

اگر صورتتان آرایش دارد، از آب ولرم برای شستشو استفاده کنید و در انتها با آب سرد آبکشی نمایید. قبل از شستن صورت، ابتدا آرایش تان را با دستمال مرطوب یا لوسیون پاک کننده، پاک کنید سپس با آب و صابون بشویید. سعی کنید از دست ها برای شستن صورت استفاده نمایید و هنگام شستن صورت، به آرامی نواحی مختلف صورت را ماساژ دهید تا هم جریان خون در صورتتان بیشتر شود و هم کاملا پاک شود. همه نقاط صورت را خوب بشویید. اصلا در شستن صورت خود عجله نکید و سعی کنید با همان دقتی که آرایش می‌کنید، صورت خود را هم بشویید! به هر حال همیشه برای مراقبت از پوست خود وقت بگذارید، حتی زمانی که خوابتان می‌آید یا عجله دارید.

 

برای مراقبت از پوست خود، از مرطوب کننده استفاده کنید

سعی کنید همیشه پوستتان مرطوب بماند. هر فرد باید بسته به درجه خشکی یا چربی پوست، مرطوب کننده خاص خود را انتخاب کند. بهترین زمان استفاده از مرطوب کننده‌ها، پس از شستن صورت است. بهتر است پوست هنوز کمی رطوبت داشته باشد. افرادی که پوست خشکی دارند، باید بیشتر از پوستشان مراقبت کنند. چون حدود ۸۰ درصد از سلولهای لایه درم (پوست) از آب تشکیل شده است و بنابراین خشکی پوست می‌تواند باعث چروک شدن زودتر آن شود. این افراد باید مرطوب کننده‌هایی استفاده کنند که چربی هم داشته باشد. لایه چربی روی پوست خشک، سبب محافظت بیشتر از آن می‌شود. حتما و حتما بعد استحمام، از کرم مرطوب کننده استفاده کنید تا از پوستتان در مقابل خشکی بیش از حد و خارش، مراقبت کنید.

مراقبت از پوست

پوست‌های چرب کمتر به مرطوب کننده نیاز دارند، مگر در مواقعی که در معرض هوای گرم و خشک یا گرد و غبار قرار می‌گیرند. البته استفاده از کرم‌های مرطوب کننده با چربی بسیار می‌تواند از تولید چربی در این پوست‌ها جلوگیری کند.برای مراقبت بیشتر از پوستتان، پس از استفاده از مرطوب کننده، سریع از منزل خارج نشوید. به ویژه در زمستان و هوای سرد، حدود بیست دقیقه صبر کنید و سپس در معرض باد و هوای سرد و حتی هوای گرم قرار بگیرید.

از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید

اگر مراقبت از پوستتان برای شما مهم است، پس کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید؛ استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب، پوست شما را از خشکی، تیرگی و لکه حفظ می‌کند. ضد آفتاب را طبق ویژگی های صورت خود یا توصیه متخصص پوست انتخاب کنید. سعی کنید ضد آفتاب‌هایی انتخاب کنید که حاوی مواد معدنی هستند و برای مراقبت از پوست نرم شما مناسب‌تر هستند.

شیوه زندگی خود را اصلاح کنید

مراقبت از پوست با اصلاح شیوه زندگی امکان پذیر است. هر چه زندگی سالم تری داشته باشد، پوست شما شاداب تر خواهد بود. خواب کافی داشته باشد تا تعادل هورمونی شما حفظ شود. شب‌ها زود بخوابید و صبح زود از خواب برخیزید. غذاهای سالم و مقوی بخورید و از خوردن نوشابه و غذاهای چرب اجتناب کنید. سیگار نکشید و در معرض دود سیگار هم قرار نگیرید. و نکته مهم دیگر این که به اندازه کافی آب بنوشید.

ماساژ درمانی به شما در مراقبت از پوستتان کمک می کند

ماساژ صورت اگر به شکل صحیح انجام گیرد، باعث حفظ ساختار پست و صورت شده و مانع  افتادگی و شل شدن صورت می‌شود. سعی کنید روزانه ۱۰ دقیقه از وقتتان را برای این کار صرف کنید. روش‌های مختلف ماساژ صورت را می‌توانید در اینترنت جستجو نمایید. قبل از شروع ماساژ، دستانتان را تمیز بشویید. فشاری ملایم تا متوسط به پوست خود وارد کنید و هر حرکت را ۳ تا ۵ بار تکرار کنید. برای ماساژ دادن صورت باید ناخن‌های شما کوتاه باشد.

ماساژ صورت علاوه بر جلوگیری از ایجاد چین و چروک و افتادگی گونه ها حتی می‌تواند چین و چروک‌ها و تیرگی‌ها را هم درمان کند. پس اگر مراقبت از پوست برایتان مهم است از ماساژ غافل نشوید. دستگاه‌های کوچک ماساژور هم وجود دارد که اگر بخواهید می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.در تصویر زیر نمونه ای از ماساژور صورت را می بینید. این ماساژور به گونه‌ای طراحی شده است که برای نواحی دور چشم و لب هم به راحتی قابل استفاده باشد. دمای دستگاه را تا ۴۲ درجه هم می‌توان افزایش داد.

مراقبت روزانه از پوست

 

ماساژ صورت باعث می‌شود چربی‌های پوست به طور یکنواخت در کل صورت پخش شود و بنابراین از ایجاد خطوط ریز و چین و چروک‌های ریز جلوگیری کند. برای درمان سر درد هم می‌توانید از ماساژ صورت با انگشتان دست و یا با ماساژور استفاده نمایید مواردی که در این مطلب ذکر شد، نکات ساده ای بودند که برای مراقبت از پوست لازم است به آن‌ها توجه کنید و در زندگی روزانه آن‌ها را رعایت کنید. وقت زیادی از شما نمی‌گیرد اما به خوبی از پوست شما در دراز مدت مراقبت می‌کند.

9 شهریور 1398 ۰ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.