عوارض لاغری بیش از حد
۱۳ دی ۱۴۰۱ ۱ دیدگاه admin

عوارض لاغری بیش از حد؛ خطرات عجیب کمبود وزن!

3/5 - (1 امتیاز)

 بسیاری از افراد با عوارض لاغری بیش از حد آشنایی ندارند و به همین دلیل تلاشی برای اینکه لاغری بیش از حد خود را درمان نمایند نمی‌کنند. بیش از اینکه در مورد عوارض لاغری بیش از حد صحبت کنیم باید بدانید که لاغری نتایج خوبی دارد ولی اگر بیش از حد باشد خطرات بسیاری دارد، به همین دلیل باید تلاش کنید که اندازه وزن خود را متعادل کنید. زمانی که شما بیش از حد لاغر می‌شوید صورت شما هم زیبایی خود را از دست می‌دهد، چرا که بافت های عضله و چربی صورت هم از بین می‌رود. برای اینکه به عوارض لاغری بیش از حد دچار نگردید ورزش کردن و تغذیه درست را هرگز فراموش نکنید. برای اینکه با عوارض لاغری بیش از حد آشنایی بیشتری داشته باشید در ادامه توضیحاتی را ارائه می‌دهیم تا اطلاعات شما در این زمینه بیشتر شود.

کمبود وزن چیست؟

برای اینکه با مفهومی‌ به نام کمبود وزن آشنا شویم، باید تعریف BMI یا شاخص توده بدنی را بدانیم. در حقیقت فرمولی است که بر اساس قد و وزن هر فرد تعیین می‌کند آیا وزن او در محدوده نرمال است یا در محدوده ناسالم قرار دارد. این محدوده ناسالم می‌تواند اضافه وزن و یا کمبود وزن باشد.

برای اینکه به عوارض لاغری بیش از حد دچار نگردید ورزش کردن و تغذیه درست را هرگز فراموش نکنید.

فرمول به دست آوردن BMI به این‌صورت است که باید وزن خود به کیلوگرم را بر مجذور قد خود بر حسب متر تقسیم نمایید؛ یعنی برای محاسبه کمبود وزن، چنانچه فردی ۵۵ کیلوگرم وزن داشته باشد و قد ۱.۶۵ متر باشد، ۵۵ را تقسیم بر ۱.۶۵ ضربدر ۱.۶۵ می‌کنیم که حاصل آن عددی حدود ۲۰.۲ می‌شود.

در پاسخ به سوال کمبود وزن چیست؟! باید بگوییم چنانچه با استفاده از فرمولی که گفته شد، شاخص توده بدنی فرد بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ باشد، وزن فرد در محدوده ایده آل و چنانچه کمتر از ۱۸.۵ باشد، به کمبود وزن دچار است.

دلایل لاغری بیش از حد

بیشتر لاغری ها به دلیل تغذیه نامناسب اسـت و درصد خیلی کمی ازآن بـه مسائلی از قبیل:

  • فعالیت بیش از حد
  • اضطراب، هیجان، افسردگی
  • اشکال در هضم و جذب مواد غذایی
  • وجود بیماری هاي مزمن مثل سل و سرطان
  • کم خونی
  • وجود اختلالات هورمونی
  • تیروئید و مرض قند
  • عوامل آب و هوایی
به پوستت جون تازه بده

معرفی عوارض لاغری بیش از حد

‌همانطوری که بیان کردیم عوارض لاغری بیش از حد بسیار خطرناک می‌باشد و به همین دلیل شما باید با عوارض آن آشنایی بیشتری داشته باشد که این عوارض عبارتند از :

عوارض لاغری بیش از حد

بیشتر بخوانید: تاثیر لاغری بر پوست؛ 

۱. از دست دادن عضله

یکی از مهمترین عوارض لاغری بیش از حد این است که بافت عضلانی بدن خود را از دست می‌دهید و زمانی این موضوع را متوجه‌ می‌شوید که ضعف عضلانی دارید. در برخی از مواد امکان دارد که یکی از اندام های بدن شما از دیگری کوچکتر باشد و این یک مشکل بسیار بزرگ است.

همه ما به خوبی می دانیم که بدن ما از بافت های چربی، عضله و استخوان تشکیل شده است، بر این اساس اگر عضله خود را از دست بدهید مشکل بسیار بزرگتری برای شما به وجود می‌آید.

یکی از نکاتی که بسیار اهمیت دارد و شما باید آن را بدانید این است که ورزش و تغذیه مناسب می‌تواند از عوارض لاغری بیش از حد شما و همچنین از دست دادن عضله هایتان جلوگیری کند.

۲. پرکاری تیروئید

یکی دیگر از عوارض لاغری بیش از حد پرکاری تیروئید می‌باشد که این امر بسیار اهمیت دارد. اگر تیروئید شما پرکار شود شما به طور کلی وزن خود را از دست می‌دهید و دیگری غضله و بافتی در بدن شما باقی نمی‌ماند.

دقت داشته باشید که پرکاری تیروئید عوارض دیگری هم دارد و این عوارض شامل اضطراب، خستگی، مشکل در خواب و … می‌باشد. اگر می‌خواهید این بیماری را درمان کنید باید به سن و شدن بیماری خود دقت بسیاری داشته باشید و همچنین نزد پزشکی که در زمینه پرکاری تیروئید تخصص دارد بروید.

۳. آرتریت روماتوئید

این بیماری یکی از بیماری هایی خود ایمنی می‌باشد که از جمله عوارض لاغری بیش از حد به شمار می‌رود. در این بیماری سیستم ایمنی بدن به پوششی که در مفاصل وجود دارد حمله می‌کند و التهاب آن را بسیار بیشتر می‌نماید. وزن شما در اثر این بیماری کاهش بیشتری خواهد داشت و به همین دلیل سوخت و ساز بدن هم افزایش پیدا می‌کند.

یکی از مهمترین عوارضی که این بیماری دارد این است که مفصل های شما درد و ورم می‌کند که در هر دو طرف بدن خود می‌توانید آن را مشاهده کنید. عوامل زیادی در شکل‌گیری این بیماری تاثیر دارد که یکی از مهمترین آنها کاهش وزن بیش از حد می‌باشد.

۴. دیابت

یکی دیگر از بیماری هایی که امروزه بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و از جمله مهمترین عوارض لاغری بیش از حد است بیماری دیابت می‌باشد.

در این بیماری گلوکز خون بسیار بیشتر می‌شود و به همین دلیل کلیه مقدار بسیار زیادی از گلوکز خون را از طریق ادرار دفع می‌کند. این بیماری یکی از بیماری‌های خطرناکی می باشد که بسیاری از افراد شاید با آن مواجه شده باشند، درمان کردن این بیماری تا حدودی دشوار است.

عوارض لاغری بیش از حد

۵. افسردگی

یکی دیگر از عوارض لاغری بیش از حد افسردگی می‌باشد، بسیاری از افرادی که لاغری بیش از حد دارند بعد از مدتی دچار افسردگی می‌شوند و یا احساس غم و سرشکستگی بسیاری پیدا می‌کنند.

زمانی که شما افسرده شوید بر روی تمامی فعالیت های زندگیتان اثر بدی می‌گذارد و دیگر نمی‌توانید تمامی کارهای روزمره خود را انجام دهید، در این صورت دیگر زندگی برای شما جذاب و زیبا نیست و افسردگی بر روی روی تک تک لحظه‌های زندگی شما اثر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید: عوارض استفاده از قرص‌های لاغری

۶. بیماری التهاب روده

یکی دیگر از بیماری‌هایی که عوارض لاغری بیش از حد است التهاب روده می‌باشد. این بیماری چندین اختلال در بدن شما به وجود می‌آورد که در سیستم گوارشی شما تاثیر بسیار بدی می‌گذارد.

علائم و دردهایی که این بیماری دارد بسیار زیاد است و به همین دلیل هر فردی که به آن دچار شود باید در خوراک خود دقت بسیاری داشته باشد تو بهترین و سالم‌ترین خوراکی‌ها را روزانه مصرف کند.

۷. کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن

در مطالعه ای که اخیرا صورت گرفت ارتباط مستقیمی بین لاغری و افزایش بروز عفونت های مختلف مشاهده شد، البته هنوز محققان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا لاغری  خود به تنهایی میتواند باعث کاهش قدرت سیستم ایمنی شود و یا اینکه عواملی که باعث لاغری فرد شده اند موجب کاهش قدرت سیستم ایمنی میشود.

به طور مثال سوء تغذیه از طرفی باعث کاهش قدرت سیستم ایمنی فرد میشود و از طرف دیگر باعث کاهش وزن و لاغری فرد میگردد. 

۸. بیماری مزمن انسدادی ریه

این بیماری یکی از بیماری‌های تصاعدی ریه می‌باشد که اگر فردی به آن دچار شود مشکلات تنفسی پیدا می‌کند. این بیماری یکی از عوارض لاغری بیش از حد است که در ابتدا خفیف می‌باشد ولی به مدت مرور زمان رشد می کند و هیچ نشانه ای برای اینکه آن را تشخیص دهید پیدا نمی‌کنید.

این بیماری موجب می‌شود که کاهش وزن بسیاری داشته باشید و همچنین در نفس کشید اختلال به وجود می‌آورد. افرادی که به این بیماری دچار می‌شود به هیچ عنوان نمی‌توانند هم بخورند و هم اینکه نفس بکشند.

یکی از موارد دیگری که موجب می‌شود این بیماری شدت پیدا کند سیگار کشیدن است، همچنین قرار گرفتن در معرض هوای آلوده موجب بدتر شدن این بیماری می‌شود.

این بیماری موجب می‌شود که کاهش وزن بسیاری داشته باشید و همچنین در نفس کشید اختلال به وجود می‌آورد.

۹. شکستن استخوان ها

یک خانم هرچه لاغرتر باشد تراکم استخوانش نیز کمتر اسـت. چربی ساخت استروژن راکه بدن برای سالم نگه داشتن استخوان‌ ها نیاز دارد سوخت رسانی میکند. کمبود استروژن می‌تواند استخوان‌ها را ضعیف و شکننده کند و یکی از راه‌هاي پیشگیري از شکستگی استخوان در خانم‌هاي میانسال این اسـت کـه مقداری وزن اضافه کنند.

تحقیقات نشان داده اضافه کردن حتی ۴٫۵ کیلو بین سنین ۴۰ تا ۶۰ می‌تواند باعث افزایش تراکم استخوان و کاهش خطر شکستگی استخوان شود. در یک تحقیق دیگر نیز مشخص شد اضافه کردن وزن تا حد وزن طبیعی از ۲۵ سالگی به بعد تا حدود زیادی از شکستگی لگن در میانسالی جلوگیری می‌کند.

۱۰. اندوکاردیت

عوارض لاغری بیش از حد بسیار خطرناک می باشد و به همین دلیل است که بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند به خوراک و ورزش کردن خودتان دقت بسیاری داشته باشید. اندوکاردیت یکی از بیماری‌هایی می باشد که افرادی که بیش از حد لاغر می‌شوند هم به آن دچار می گردند.

در این بیماری لایه درونی قلب دچار التهاب می‌شود و در این صورت فرد آزار می‌بیند. بسیاری از افرادی که به این بیماری دچار می‌شوند تب می‌کنند و اشتهای خود را هم از دست می‌دهند. همه ما به خوبی می دانیم زمانی که سوخت و ساز بدن بالاتر می‌رود فرد چربی بیشتری می‌سوزاند و به این دلیل وزن او هم کاهش پیدا می‌کند.

عوارض لاغری بیش از حد

۱۰. ناباروری

زنانی که BMI کمتر از ۱۸.۵ دارند دچار آمنوره یا اختلالات چرخه قاعدگی و یا عدم قاعدگی میشوند، اختلالت قاعدگی خود میتوانند سبب عدم تخمک گذاری و یا تخمک گذاری نامناسب در خانم ها شود، اختلالات قاعدگی در صورتی که به صورت مزمن در بیایند در نتیجه میتوانند سبب ناباروری در زنان گردند.

اگر سعی در باردار شدن دارید و دچار لاغری هستید بهتر است با پزشک و متخصص تغذیه خود مشورت کنید. احتمالا نیاز باشد که پیش از بارداری ابتدا به وزن نرمال و ایمن برسید . سپس اقدام به بارداری نمایید، اگر با وجود لاغری بارداری شوید احتمال سقط جنین افزایش پیدا میکند و حفظ وزن مطلوب و مناسب در دوران بارداری بسیار با اهمیت است.

بیشتر بخوانید: کانتورینگ صورت لاغر و کشیده با ترفندهای ساده!

۱۱. آرتروز و بیماری قلبی

یکی از عوارض لاغری برای افراد لاغری که آرتروز دارند، احتمال بیشتر خطر مرگ بر اثر بیماری قلبی در میانسالی است. محققان بر این عقیده هستند که لاغرها آثار التهاب مربوط به آرتروز شدید را در نقاط دیگری از بدن خود تجربه می‌کنند، و این می‌تواند تاثیری مرگبار روی قلب باشد.

فراد اگر می‌خواهند به عوارض لاغری بیش از حد دچار نشوند، باید از مشورت پزشک بهره ببرند تا آن‌ها بهترین روش‌های تعادل وزن را در اختیار  قرار دهند  و به بیماری‌های مزمن هم دچار نشوند.

اگر می خواهید به عوارض لاغری بیش از حد دچار نشوید باید از کسانی که در زمینه خوراک و تغذیه تخصص لازم را دارند کمک بگیرید تا آنها بهترین روش های تعادل وزن را در اختیار شما قرار دهند تا شما وزنی متعادل و سالم داشته باشید و به بیماری‌های مزمن هم دچار نشوید. 

افراد اگر می‌خواهند به عوارض لاغری بیش از حد دچار نشوند، باید از مشورت پزشک بهره ببرند تا آن‌ها بهترین روش‌های تعادل وزن را در اختیار  قرار دهند  و به بیماری‌های مزمن هم دچار نشوند.

اگر میخواهید بـه عوارض لاغری بیش از حد دچار نشوید باید از کسانی کـه در زمینه خوراک و تغذیه تخصص لازم را دارند کمک بگیرید تا آن‌ها بهترین روش‌هاي تعادل وزن را در اختیار شـما قرار دهند تا شـما وزنی متعادل و سالم داشته باشید و بـه بیماری‌هاي مزمن هم دچار نشوید. هم چنین ورزش را فراموش نکنید.

از مهمترین عوارض لاغری چیست؟

یکی از مهمترین عوارض لاغری بیش از حد این است که بافت عضلانی بدن خود را از دست می‌دهید و زمانی این موضوع را متوجه‌ می‌شوید که ضعف عضلانی دارید. در برخی از مواد امکان دارد که یکی از اندام های بدن شما از دیگری کوچکتر باشد و این یک مشکل بسیار بزرگ است.

آیا دیابت از لاغری بیش از حد ممکن است؟

یکی دیگر از بیماری هایی که امروزه بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و از جمله مهمترین عوارض لاغری بیش از حد است بیماری دیابت می‌باشد. در این بیماری گلوکز خون بسیار بیشتر می‌شود و به همین دلیل کلیه مقدار بسیار زیادی از گلوکز خون را از طریق ادرار دفع می‌کند.

اندوکاردیت چیست؟

عوارض لاغری بیش از حد بسیار خطرناک می باشد و به همین دلیل است که بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند به خوراک و ورزش کردن خودتان دقت بسیاری داشته باشید. اندوکاردیت یکی از بیماری‌هایی می باشد که افرادی که بیش از حد لاغر می‌شوند هم به آن دچار می گردند. در این بیماری لایه درونی قلب دچار التهاب می‌شود و در این صورت فرد آزار می‌بیند.

۱۳ دی ۱۴۰۱ ۱ دیدگاه
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.

1 دیدگاه برای عوارض لاغری بیش از حد؛ خطرات عجیب کمبود وزن!

باسلام بنده ۶۸کیلو گرم وزن دارم و قدم ۱۹۴ هست که خیلی لاغر به نظر میام
میخوام این لاغری رو درمان کنم و از نظر سلامت هیچ مشکلی ندارم تغذیم هم خوبه ولی بدنم هیچ پیشرفتی نداره
لطف کنید بگید چکار کنم

فوتر موبایلی

کیوت اسکین، فروشگاهی برای مراقبت از پوست کافیه شماره‌ات رو برامون وارد کنی تا از تخفیف‌ و هدیه‌ها جا نمونی