شستشوی پوست با لیف
22 بهمن 1399 ۱۴ دیدگاه

مزایا و معایب شستشوی پوست با لیف

مطالب مرتبط:

شستشوی پوست با لیف

هیچ‌چیز شیرین‌تر و آرام‌بخش‌تر از دوش گرفتن با آب داغ یا ریلکس کردن در وان حمام، بعد از یک روز طولانی نیست. اما گاهی اوقات ممکن است احساس کنید که به‌اندازه کافی تمیز نمی‌شوید و تمایل دارید از لیف برای شستشوی پوست خود استفاده کنید. اگرچه این اسکرابرهای دستی در لایه‌برداری و افزایش گردش خون در پوست مؤثر عمل می‌کنند و می‌توانند پوستمان را عمیق‌تر تمیز کنند اما اکثر متخصصان مخالف شستشوی پوست با لیف هستند! متخصصان عقیده دارند که این اسکرابرهای دستی کوچک، محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها بوده و می‌توانند به پوست حساس آسیب برسانند. اگر می‌خواهید بیشتر در مورد مزایا و معایب شستشوی پوست با لیف بدانید تا پایان مقاله با ما همراه باشید!

  • مزایا شستشوی پوست با لیف
  • معایب شستشوی پوست با لیف
  • ۵ نکته برای نگهداری لیف

مزایا شستشوی پوست با لیف

این روزها دوش گرفتن به یک روتین مراقبت از پوست تبدیل شده است و این در حالی است که شستشوی پوست با لیف این فرایند را برای ما جالب، سرگرم‌کننده و آرام‌بخش‌تر می‌کند. شستشوی پوست با لیف یک راه عالی برای سریعتر حمام کردن است و درعین‌حال با تولید کف بیشتر، این اطمینان حاصل می‌شود که پوستمان عمیق‌تر تمیز می‌شود. علاوه بر این مزایای زیادی نیز دارد:

شستشوی پوست با لیف یک راه عالی برای سریعتر حمام کردن است و درعین‌حال با تولید کف بیشتر، این اطمینان حاصل می‌شود که پوستمان عمیق‌تر تمیز می‌شود!

 

۱.پوست را لایه‌برداری می‌کند:

لایه‌برداری یکی از اصلی‌تری مزایا شستشوی پوست با لیف است. وقتی آن را به‌آرامی روی پوست می‌کشید با ایجاد اصطکاک می‌تواند سلول‌های مرده پوست را از بین ببرد درنتیجه پوستتان شفاف، شاداب و سالم‌تر به نظر می‌رسد. این الیاف‌ها حتی می‌توانند به‌راحتی آلودگی‌ها و آلاینده‌های محبوس شده بین منافذ را از بین ببرند.

مزایا شستشوی پوست با لیف

۲.سبب افزایش گردش خون می‌شود:

هر اصطکاکی روی پوست می‌تواند سبب افزایش موضعی گردش خون در پوست شود. با ماساژ دادن و شستشوی پوست با لیف می‌توانید این اصطکاک را ایجاد کرده و جریان خون را تحریک کنید که درنتیجه آن تمامی سموم و مواد مضر از پوست پاک می‌شوند.

۳.یک اسکراب ملایم است:

از دیگر مزایا شستشوی پوست با لیف این است که همانند یک اسکراب ملایم عمل می‌کند و هیچ خط و خشی روی پوست باقی نمی‌گذارد. همچنین به‌راحتی آلودگی‌ها را از لایه خارجی پوست پاک می‌کند.

۴.پوست را نرم می‌کند:

اگر پوستی تمیز، صاف و یکدست می‌خواهید برای شستشو از لیف استفاده کنید زیرا با لایه‌برداری‌ای که انجام می‌دهد پوستتان را نرم می‌کند و سبب بهبو ظاهر آن می‌شود.

۵.برای سلامت پوست بی‌خطر است:

الیاف‌های طبیعی به‌کاررفته در این محصول، هیچ ضرری برای پوست ندارد و آسیبی به پوست نمی‌رساند. بااین‌وجود شستشوی پوست با لیف برای افراد با پوست خشک و حساس، سالمندان و بچه‌ها توصیه نمی‌شود چراکه ممکن است سد دفاعی سطح پوستشان تحت تأثیر لیف قرار گیرد و آسیب ببیند.

معایب شستشوی پوست با لیف

معایب شستشوی پوست با لیف

مشخص نیست که از چه زمانی مردم از لیف برای شستشوی پوست در حمام استفاده می‌کنند اما استفاده از آن برای از بین بردن سلول‌های مرده پوست، از اوایل قرن بیستم با محبوبیت بالایی روبرو شد. ممکن است شما نیز مانند بسیاری از افراد عاشق شستشوی پوست با لیف باشید اما بهتر است زیاد دلبسته آن نشوید! این اسکرابرهای دستی نه‌تنها برای پوست مضر هستند بلکه می‌توانند باعث بروز برخی عفونت‌های قارچی و باکتریایی شوند.

ازآنجایی‌که اغلب از لیف زیر دوش استفاده می‌شود و معمولاً در محیط حمام از آن نگهداری می‌کنند بنابراین هرگز کاملاً خشک نمی‌شود، ازاین‌رو پناهگاه مناسبی برای رشد باکتری‌ها به شمار می‌رود و این مسئله زمینه ابتلا به بیماری‌های عفونی و قارچی را فراهم می‌سازد. مطمئناً شستشوی پوست با لیف تنها گزینه پیش رو برای لایه‌برداری نیست بلکه می‌توان از صابون‌ها و اسکراب­های طبیعی برای شستشوی بدن استفاده کرد.

از دیگر معایب شستشوی پوست با لیف این است که می‌تواند برای بعضی از انواع پوست زبر و ساینده باشد. بنابراین اگر بعد شستشوی پوست با لیف متوجه قرمزی یا تحریک شده‌اید ممکن است پوستتان به لایه‌برداری با آن حساس باشد بنابراین بهتر است استفاده از آن را متوقف کنید.

 

۵ نکته برای نگهداری لیف

اگر واقعاً نمی‌توانید دست از شستشوی پوست با لیف بکشید لااقل موارد زیر را در نگهداری از آن رعایت کنید تا از عفونت‌های قارچی و باکتریایی در امان بمانید:

نگهداری لیف

۱.بعد از هر بار استفاده لیفتان را خوب بشویید و برای خشک شدن، آن را در معرض نور آفتاب و در هوای آزاد قرار دهید. با این کار آب و باکتری‌های محبوس شده در الیاف آن از بین می‌روند و رشد احتمالی باکتری‌ها در آن متوقف می‌شود.

۲.مهم نیست چند بار در هفته از لیف برای شستشوی بدن استفاده می‌کنید اما باید حداقل هفته‌ای یک‌بار آن را تمیز کنید. برای این کار لازم است آن را به مدت ۵ دقیقه در یک محلول پاک‌کنندۀ رقیق، بخیسانید و سپس کاملاً آن را بشویید یا آن را در آب داغ بجوشانید و سپس برای خشک شدن در معرض آفتاب قرار دهید. همچنین برای ضدعفونی کردن لیف می‌توانید به آب جوش کمی جوش‌شیرین اضافه کنید.

 ۳.بعد از تمیز کردن و شستشو، لیف را در فضای حمام نگه ندارید. مردم معمولاً لیف را داخل حمام نگه می‌دارند اما محیط مرطوب حمام محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌سازد بنابراین توصیه می‌شود بعد از هر بار شستشوی پوست با لیف، آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنید. 

۴.مرتباً لیفتان را عوض کنید. اگر از لیفی با الیاف طبیعی استفاده می‌کنید بهتر است هر ۳ تا ۴ هفته آن را با لیف دیگری جایگزین کنید . لیف‌های پلاستیکی را می‌توانید تا ۲ ماه نگه دارید؛ اما نه همیشه! اگر بوی کپک یا رطوبت روی لیف احساس می‌کنید وقت آن است که از شر آن خلاص شوید.

۵.تا چند روز بعد از اصلاح از لیف استفاده نکنید. باکتری‌ها می‌توانند از هر شکاف یا روزنه‌ای وارد پوست شوند بنابراین پس از اصلاح دست و پا تا چند روز هرگز از لیف استفاده نکنید. در کل برای سلامت پوستتان بهتر است بیشتر از دو بار در هفته از لیف استفاده نکنید.

۶.هرگز از لیف برای شستشوی صورت و ناحیه تناسلی استفاده نکنید. پوست این نواحی از بدن بسیار حساس است.

درمجموع مردم هنوز هم به شستشوی پوست با لیف علاقه دارند زیرا پوستشان را لایه‌برداری می‌کند، سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد و پوستی نرم و درخشان به آن‌ها هدیه می‌دهد؛ اگرچه این مزایا می‌تواند با برخی خطرات پنهان همراه شود! برای جلوگیری از رشد باکتری و کمتر شدن خطرات احتمالی لازم است که نکاتی را در جهت استفاده و نگهداری صحیح از لیف رعایت کنیم.
22 بهمن 1399 ۱۴ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.