9 تیر 1399 ۰ دیدگاه

حلزون تراپی چیست؟

حلزون تراپی یا حلزون درمانی یکی از شیوه‌های مؤثر برای ترمیم، جوان‌سازی و زیبایی پوست است. شاید باورش کمی سخت باشد ولی یکی از مهم‌ترین فواید حلزون درمانی خاصیت ضد پیری آن است که موجب می‌شود افراد راضی شوند تا حلزون روی پوست صورتشان حرکت کند! خزیدن حلزون بر روی صورت و بر جای گذاشتن مخاط روی پوست مانند یک ماسک عمل کرده و به زیبایی پوست می‌افزاید. برای اینکه بیشتر با این شیوه درمانی و زیبایی آشنا شوید بهتر است از مزایا و معایب حلزون تراپی نیز مطلع گردید. در ادامه به صورت کامل به این موضوعات می‌پردازیم:

فواید حلزون تراپی و ماده چسبنده حلزون

در بسیاری از آزمایشات و نتایج بررسی شده از ماده چسبناک یا به اصطلاح همان مخاط حلزون، ثابت شده که این ماده برای از بین بردن لکه‌های آفتاب سوختگی، برطرف کردن چین‌وچروک و حتی جلوگیری و متوقف کردن آکنه بسیار مؤثر است. یکی از مزیت‌های لجن حلزون نسبت به سایر روش‌های درمانی این است که ماده چسبناک حلزون توانایی تولید الاستین و کلاژن را در پوست دارد.

حلزون درمانی

مهم‌ترین فواید حلزون تراپی یا حرکت حلزون زنده بروی پوست عبارت است از :

  • کاهش التهابات پوستی و تسریع در بهبود لکه‌های پوست

  • افزایش بازسازی سلول‌های پوستی و تحریک فرآیند درمان طبیعی پوستی

  • برطرف کردن ترک‌های پوستی و از بین بردن جای جوش و زخم

  • درخشان کردن و شفاف کردن پوست و ترمیم سلول‌هایی که در اثر نور خورشید آسیب دیده‌اند

  • پوست را در تولید مواد ضد باکتریایی توانمند می‌سازد

از لحاظ تئوری ماده چسبنده حلزون یک عامل رشد محسوب می‌شود زیرا حاوی آلانتئویین، پروتئین، گلیکول اسید، الاستین، مواد ضدمیکروبی و پپتیدها است. هر کدام از این مواد تأثیرات مفید بر پوست می‌گذارند. به طور مثال کاهش رنگ‌دانه‌ها و بهبود زخم‌های بسیار کوچک از فواید لجن حلزون و حلزون درمانی است. البته باید یادآور شد که محصولات و کرم‌هایی که از لجن حلزون تولید می‌شود نیز در درمان سوختگی‌های خفیف و برطرف کردن لک‌های پوستی مؤثر است اما در حلزون تراپی به واسطه ارتباط مستقیم بین لجن حلزون و پوست، خصوصیات درمانی مؤثرتر عمل می‌کنند.

معایب حلزون تراپی و رعایت موارد احتیاطی

به طور کلی معایب خاصی را نمی‌توان برای حلزون تراپی برشمرد اما باید به چند نکته احتیاطی توجه کرد. اولین نکته این است که حلزون تراپی باید توسط فرد متخصص صورت پذیرد و تا جایی که امکان دارد نباید در خانه و توسط خود فرد انجام شود. چون این روش خطر خاصی ندارد برخی افراد دوست دارند خودشان در منزل این کار را انجام دهند و از این رو باید موارد احتیاطی را رعایت کنند.

حلزون تراپی

دومین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که در ابتدا یک حلزون را بر روی یک قسمت از پوست امتحان کنید و در صورت عدم حساسیت می‌توانید به صورت کامل حلزون درمانی را انجام دهید. اگر خودتان می‌خواهید حلزون تراپی کنید باید نوع حلزون را بشناسید، حلزون‌های باغی معمولاً غیر سمی هستند و خطری ندارند.

سومین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید انتقال بیماری از طریق مخاط حلزون است، تب حلزون یکی از این بیماری‌ها است که می‌تواند به انسان انتقال یابد. به همین دلیل است که تأکید می‌شود تا حلزون تراپی توسط فرد متخصص انجام شود.

شاید یکی دیگر از معایب حلزون تراپی گاز گرفتن حلزون‌ها باشد، حلزون‌ها دارای دندان‌های کوچک هستند و در هنگام حلزون درمانی ممکن است پوست صورت را گاز بگیرند! البته به دلیل قوی نبودن فک حلزون گاز گرفتن آن‌ها تأثیر زیادی روی پوست ندارد.

اما یکی از مهم‌ترین معایب حلزون تراپی تفاوت در کیفیت مخاط‌های حلزون است که با توجه به شرایط محیطی و نوع استخراج لجن حلزون متغیر است. به همین دلیل ممکن است در بعضی از حلزون درمانی‌ها سطح توانمندسازی پوست با کیفیت بالایی اجرایی نشود.

حلزون درمانی چه زمانی و چگونه انجام می‌شود؟

حداقل فاصله بین دو حلزون تراپی باید ۶ ماه باشد و زودتر از این زمان نباید انجام شود زیرا ممکن است صدماتی به پوست وارد شود. برای حلزون درمانی اولاً صورت را مورد شست‌وشو قرار می‌دهند و پس از تمیز کردن و خشک کردن کامل، حلزون‌ها را روی پوست صورت می‌گذارند. حلزون‌ها حدوداً نیم ساعت روی پوست حرکت می‌کنند و با مخاط باقیمانده از حرکت خود یک ماسک طبیعی را بر روی صورت ایجاد می‌کنند. لازم به ذکر است که این ماسک میزان قابل توجهی از پروتئین پوست را تأمین می‌کند.

فواید حلزون تراپی

متخصصین زیبایی معتقدند که حلزون درمانی در ژاپن، چین و غرب بسیار محبوب است اما در مناطق دیگر این روش درمانی خیلی مورد توجه قرار نمی‌گیرد. شاید اگر فواید حلزون تراپی برای افراد به صورت دقیق‌تر و واضح‌تر بیان شود و ترس حرکت حلزون بر روی پوست آن‌ها برطرف شود بیشتر به سمت حلزون تراپی بیایند زیرا این روش علاوه بر قابلیت‌های درمانی پوست در زیباسازی و شفافیت پوست نیز تأثیر بسیار زیادی دارد. بسیاری از آرایشگران و افرادی که در صنعت آرایشی پوست فعالیت دارند حلزون تراپی را یکی از راهکارهای مناسب برای درخشان‌تر کردن پوست می‌دانند. اگر شما هم تجربه‌ای در این زمینه داشتید در پایین همین متن با ما به اشتراک بگذارید.

9 تیر 1399 ۰ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.