22 مرداد 1397 ۰ دیدگاه

تاثیرات مثبت ویتامین سی بر پوست

 

اگر به زیبایی پوستتان اهمیت می دهید قطعا تا بحال راجع به تاثیرات مثبت ویتامین سی بر پوست شنیده اید. یکی از راه‎های اضافه شدن ویتامین سی به روتین روزمره گنجاندن آن در مواد غذایی مصرفیتان است. اما راه موثر تر استفاده مستقیم از سرم ویتامین C روی پوستتان است. همه ما تا حدودی می دانیم ویتامین C برایمان مفید است، اما آیا می دانیم مزایای آن دقیقا چیست؟ نظر چند پزشک متخصص پوست در زمینه ویتامین سی در مقاله زیر جمع آوری شده است.

ویتامین سی

ویتامین سی آنتی اکسیدان قوی

مفید بودن آنتی اکسیدان‎ها برای پوست بدیهی است. اما آیا همه ی ما آنتی اکسیدان‎ها را می‎شناسیم؟ ویتامین سی یکی از آنتی اکسیدان‎های قوی است که در کرم‎ها و محصولات مراقبت پوستی مورد استفاده قرار می‎گیرد. ماده اصلی که موجب فعالیت قوی آنتی اکسیدانی ویتامین سی می‎شود آسکوربیک اسید است. از تاثیرات بارز مثبت آن خاصیت جوانسازی و کاهش علائم پیری پوست است. ترکیبات آنتی اکسیدانی مانند ویتامین سی باعث یکدست شدن رنگ پوست و نرمی، لطافت و یکنواختی بافت پوست می‎شود. به طور کلی آنتی اکسیدان‎ها می‎توانند از بعضی آسیب‎ها به سلول‎های پوستی جلوگیری کنند.

محافظت از پوست در برابر رادیکال‎های آزاد

رادیکال‎های آزاد مولکول‎های مخربی هستند که باعث آسیب رسانی به بافت پوستی می‎شوند. رادیکال های آزاد ترکیبات ناپایداری هستند که همواره به دنبال پر کردن جای خالی تک الکترونی که برای رسیدن به سطح پایداری کم دارند می‎گردند. آنها برای رسیدن به پایداری از مولکول‎های اطرافشان تک الکترون می‎دزدند و آنها را هم به شکل ناپایدار در می‎آورند.در زندگی روزمره شهری به علت آلاینده‎های معلق در هوا پوست ما با انواع مختلفی از رادیکال‎های آزاد در تماس است. رادیکال‎های آزاد توانایی ایجاد زنجیره تخریبی روی پوستتان را دارند. در این زنجیره مخرب سلول‎های سطحی پوستتان تحت تاثیر قرار می‎گیرند و باعث ضعیف شدن و پیری آن‎ها می‎شود. آنتی اکسیدان به عنوان عامل مغذی در دسترس رادیکال‎های آزاد قرار می گیرند. در این حالت رادیکال‎های آزاد به جای تغذیه از الکترون‎های آزاد سلول‎های پوستی از ویتامین C (آسکوربیک اسید موجود در آن) تغذیه می‎کند. به سلول‎های پوستی آسیبی وارد نمی‎شود و از تشکیل زنجیره تخریبی روی سلول‎های پوستی جلوگیری می‎شود.

ویتامین C

مراقبت پوستی روزمره با ویتامین سی

متخصصین پوستی معتقدند استفاده از سرم ویتامین C بهترین روش می‎باشد. سرم ویتامین سی بهترین راه برای رساندن آن به سطح سلول‎های پوستی می‎باشد. هر روز صبح صورتتان را با دستگاه فیس براش کیوت اسکین بشویید. شستشو با این دستگاه و براش‎های مناسب نوع پوستتان ۶ برابر موثرتر از شستشوی دستی می‎باشد. شستشو با فیس براش باعث پاکیزگی و تمیز شدن منافذ پوستی از چربی ها، آلودگی‎های روزمره و آرایشی می‎شود که موجب جذب حداکثری محصولات مراقبت پوستی از جمله ویتامین C می‎شود. بعد از شستشوی کامل صورت با فیس براش کیوت اسکین، سرم ویتامین سی را روی کل سطح صورت ماساژ دهید. افراد سیگاری و کسانی که در شهرهایی با آلودگی بالای هوا زندگی می‎کنند بهتر است استفاده از سرم ویتامین سی را در وراقبت روزمره پوستیشان بگنجانند. همچنین سرم ویتامین سی برای افرادی که لک پوستی دارند روش درمانی فوق‎العاده ایست. افراد با پوست کدر دیگر کسانی هستند که مصرف ویتامین سی می‎تواند برایشان بسیار کمک رسان باشد. مصرف هم زمان ویتامین سی و کرم‎های دارای SPF تاثیرات جوان کننده خواهند داشت.

ویتامین سی

نکاتی در مورد خرید سرم ویتامین سی

در کنار تمامی فوایدی که از ویتامین C برای پوست گفته شد؛ این سرم معجزه آسا فواید دیگری هم دارد. سرم ویتامین C باعث تحریک کلاژن سازی میشود. این سرم به رفع پف زیر چشم هم کمک می‎کند. هنگام خرید سرم ویتامین C دقت کنید سرمی که خریداری می‎کنید بین ۱۵ تا ۳۰ درصد ویتامین سی داشته باشد. این ماده تشکیل دهنده باید اولین جزء سازنده در مواد تشکیل دهنده‎ی سرم باشد. ویتامین C ماده‎ای غیر پایدار است و با تابش نور و جریان هوا و طی مرور زمان تجزیه شده و خاصیتش را از دست ‎می‎دهد. بهتر است آن را در ظروف شیشه‎ای کوچک تیره رنگ و با در کاملا عایق به عبور هوا خریداری کنید.

ترکیبات سازگار با ویتامین سی

به سازگاری سرم ویتامین C و کرم های ضد آفتاب اشاره کردیم. از دیگر مواد سازگار با این ماده آنتی اکسیدان قوی می‎توان به هیالورونیک اسید، سرامید‎ها و پپتید‎ها اشاره کرد. مصرف همزمان ترکیبات گفته شده با ویتامین C باعث افزایش و بهبود تاثیرگذاری آنها می‎شود. همچنین با ایجاد سدی روی سطح پوست رطوبت پوست به طور کامل حفظ خواهد شد.

22 مرداد 1397 ۰ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.