جوش غرور جوانی
6 خرداد 1397 ۰ دیدگاه

جوش غرور جوانی یا دوران بلوغ

جوش غرور جوانی چیست؟

از شایع ترین بیماری های انسان که فرضیات زیادی در مورد علل و درمان آن مطرح شده، آکنه یا جوش غرور جوانی است.
این بیماری در اکثر جوانان پس از سنین ۲۵ سالگی بهبود می یابد. بسیاری از این افراد نیز پس از ازدواج بهبود می یابند.

جوش ها به صورت دانه های قرمز، جوش های سرسیاه و توده های سفت زیرپوستی در ناحیه گونه، بینی، پیشانی، پشت گردن و قسمت فوقانی پشت و سینه ظاهر می شوند.
این جوش ها در پایه یک مو به وجود می آیند و ناشی از آماس، التهاب و انسداد مجرای غده چربی کنار مو هستند. پیدایش جوش غرور جوانی ناشی از یک علت خاص نیست بلکه چندین عامل در پیدایش و شدت آن نقش دارند.

کمبود ویتامین «آ» یا ویتامین «ب»، مشکلات روحی و عصبی، ارث، نوع غذا، میکروب ها، تغییرات غددی و هورمونی، نوع پوست، رعاینت نکردن بهداشت ، مصرف برخی داروها و بعضی از بیماری ها از جمله علل پیدایش جوش غرور است.

دلایل جوش غرور جوانی:

جوش دوران بلوغ به علت تغییرات هورمونی:

شاید مهم ترین دلیل ایجاد جوش ها، تغییرات هورمونی زمان بلوغ است.
در هنگام بلوغ، هورمون های جنسی، ناگهان افزایش می یابند و مقدار آنها در خون بسیار زیاد می شود. این هورمون ها موجب افزایش ترشح چربی پوست شده و زمینه را برای التهاب غدد چربی صورت، رشد میکروب و پیدایش جوش فراهم می آورند. اکثر زنان در نزدیکی عادت ماهیانه خود دچار افزایش جوش های صورت می شوند.
زنانی که دچار آکنه هستند معمولا هورمونهای مردانه زیادی دارند و در بسیاری از آنها رشد موی صورت نیز بیش از حد معمول است.

نقش تغذیه در جوش دوران بلوغ:

نوع غذا می تواند در پیدایش جوش موثر باشد. مصرف مواد قندی مثل ماکارونی، نان، سیب زمینی، برنج، شیرینی، شکلات، فندق، پسته، بادام، موز، نارگیل و گردو می تواند موجب تشدید آکنه شود که یکی از علل آن احتمالا افزایش چربی خون است.

ارتباط اعصاب با جوش غرور جوانی:

ناراحتی های عصبی و روحی اثر به سزایی در آکنه دارد. به دنبال فشارهای عصبی و کم خوابی پوست صورت طراوت و شادابی خود را از دست می دهد، آنگاه جریان خون و دفاع آن کاسته می گردد، زمینه برای پیدایش آکنه فراهم می آید و به سرعت بر تعداد جوش ها افزوده می شود.

جوش دوران بلوغ

ژنتیک و جوش دوران بلوغ:

مسائل وراثتی و ژنتیک در ابتلا به جوش غرور و شدت آن نقش دارند. حتما تاکنون افرادی را دیده اید که اعضا خانواده آنان دچار جوش های غرور فراوان می شوند. به طور کلی نقش یک زمینه فامیلی در ابتلا به این بیماری ثابت شده است.

کمبود ویتامین ها در ایجاد جوش دوران بلوغ:

کمبود ویتامین های A و ویتامین B نیز به عنوان عواملی در ایجاد جوش غرور جوانی مطرح شده اند. این دو ویتامین اثر سازنده و ترمیم کننده بر پوست دارند و کمبود آنها موجب آسیب پوست و کاهش دفاع آن می شود. به همین علت بسیاری از متخصصین پوست برای درمان آکنه از ویتامین A نیز استفاده می کنند.

بهداشت و جوش غرور جوانی:

عدم رعایت بهداشت پوست یکی از عوامل مهم در ایجاد و یا تشدید جوش های غرور است. پیدایش جوش غرور ناشی از افزایش ترشح چربی و تجمع میکروب در غده چربی کنار مو است.
بنابراین رعایت نکات بهداشتی می تواند نقش موثری در تخفیف و بهبود آن داشته باشد. در مبحث درمان جوش غرور خواهیم گفت که دستکاری کردن خودسرانه این جوش ها می تواند موجب انتشار عفونت به نقاط دیگر و افزایش تعداد و حجم جوش ها شود.

امروزه آنتی بیوتیک و مواد ضدعفونی کننده جزو لاینفک درمان آکنه هستند.

استفاده از بعضی داروها ممکن است منجر به تشدید آکنه شود. از جمله این داروها قرص های ضدبارداری است. علاوه بر قرص ضدبارداری، مصرف زیاد و مکرر پماد بتامتازون، تریامسینولون، فلوئوسینولون و کرم ها و مواد آرایشی بسیار چرب نیز ممکن است باعث پیدایش یا تشدید جوش های غرور شود.

شستشوی مرتب برای رفع جوش دوران بلوغ:

اگر به دنبال این هستید که فکری اساسی برای رفع جوش‌ها بکنید و صورتی شفاف و زیبا داشته باشید ما به شما دستگاه فیس براش را معرفی می کنیم. فیس براش وسیله ای دستی و جمع و جور است که به شما در شستشوی صورت، ماساژ و پاک کردن صورت کمک می کند. فیس براش ۶ برابر بهتر از حالت معمولی صورت را شستشو می دهد و منجر به ریلکس شدن عضلات زیر پوست می شود. این دستگاه با برس های متعددی که دارد، کمک زیادی به پاک کردن صورت و رفع کثیفی روی پوست که نقش مهمی در ایجاد آکنه داردند؛ رفع جوش های سرسیاه و جلوگیری از چین و چروک زودرس می کند. همچنین می توانید از آن برای پخش کردن مواد آرایشی بر روی صورت استفاده کنید. برای آشنایی با این پدیده بهداشت صورت و پوست اینجا را کلیک کنید.

6 خرداد 1397 ۰ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.