18 دی 1398 ۰ دیدگاه

پی آر پی چیست؟

پلاسمای غنی از پلاکت (platelet-rich plasma) یا همان پی آر پی (PRP) ماده ایست که با تزریق شدن به خون توانایی درمانی و بهبود دارد. پلاسما جزئی از خون شماست که در بر دارنده فاکتورهای خاص و پروتئین است. این موارد به انعقاد (لخته شدن) خون کمک می کنند. همچنین انواع خاصی از پروتئین‎ها در پلاسما وجود دارند که برای رشد سلولی مورد نیازند. ترکیب فعلی پی آر پی طی تحقیقات گسترده، با ایزوله کردن و انتخاب هدفمندانه از اجزا پلاسمای جدا شده از خون بدست آمده است.

باور کلی این است که تزریق پی آر پی به بافت‎های آسیب دیده، موجب تحریک بدن شما برای تولید سلول‎های جدید و سالم می‎شود. طی این فرآیند سلول‎های جدید تولید شده جایگزین قسمت‎های آسیب دیده بافت مورد نظر می شود. همچنین با حضور فاکتور رشد در بافت مورد نظر طی تزریق پی آر پی این ترمیم بافتی با سرعت بیشتری انجام می شود. فعلا کاربردهای این روش و تاثیرات آن به طور کامل به اثبات نرسیده، با این حال ورزشکاران بزرگ و افراد زیادی برای ترمیم آسیب دیدگی‎هایشان در حال انجام آن هستند.

اهداف پی آر پی چیست؟

تحقیقات گسترده‎ای برای بررسی تاثیرات پی آر پی در جوانب مختلف سلامت انسان در حال انجام است که بعضی از آن‎ها را معرفی می کنیم:

 • ریزش مو

  یکی از روش‎های جلوگیری از ریزش مو و هم زمان تحریک رشد مجدد موهای از دست رفته تزریق پی آر پی به پوست سر است.خبر خوب این است که در سال ۲۰۱۴ تحقیقاتی انجام شد و تاثیر گذاری این روش بر طاسی مردان را به اثبات رساند.

پی آر پی

 •   جوانسازی پوست

  یکی از روش‎هایی که برای جوانسازی و از بین بردن جای لک‎های پوستی استفاده می‎شود میکرو نیدلینگ است. در انجام میکرو نیدلینگ با خراش دادن سطح پوست توسط سوزن‎های خیلی ریز کلاژن سازی تحریک می‎شود. در روش جدید بعد از خراش دادن پوست توسط این سوزن‎ها، استعمال مایع پی آر پی روی سطح پوست باعث بهبود و تسریع نتیجه می‎شود.

 • آسیب  و کشیدگی زردپی (تاندون)

  زردپی یا تاندون، بافت منسجم بندی می‎باشد که عضلات بدن را به استخوان‎ها متصل نگه‎می‎دارند. زمانیکه به تاندون‎ها آسیبی وارد شود ترمیم آن به شدت زمان بر و سخت است. برخی از پزشکان برای بهبود آسیب‎های مزمن تاندون از تزریق پی آر پی استفاده می کنند. مناطقی که عموما تحت این روش درمان قرار می گیرند شامل آرنج، مچ‎ و زانو هستند.

 • آسیب‎های ورزشی

  پزشکان از این روش  درمانی برای بهبود آسیب‎های ورزشی مثل رگ به رگ شدن عضلات و مفاصل استفاده می کنند.

 • ترمیم‎های بعد از جراحی

  در برخی موارد که تاندون یا رباط دچار پارگی باشد تزریق پی آر پی به عنوان درمان مکمل همراه با جراحی انجام می شود. این روش بیشتر برای نواحی شانه و زانو مورد استفاده است.

 • ورم مفاصل

  تزریق پی آر پی برای التیام تورم مفاصل جایگزین تزریق هیالورونیک اسید شده، نتایج بعد از تزریق پی آر پی به شدت بهبود داشتند.

 

جوانسازی پوست با پی آر پی:

همان طور که گفته شد استفاده از پی آر پی برای جوانسازی همراه با میکرونیدلینگ پوست انجام می شود. این روش می تواند به کاهش چروک‎های پوستی، از بین بردن جای جوش‎ها، شفاف شدن پوست و جوانسازی پوستتان کمک کند. مراحل انجام آن به این صورت است:

 1. به طور کلی انجام میکرونیدلینگ به همراه پی آر پی به نسبت روش‎های دیگر مراقبت پوستی زمان انجام طولانی ندارد.
 2. این روش دو مرحله ایست، در مرحله اول میکرونیدلینگ انجام می‎شود که ممکن است ۳۰ دقیقه به طول بیانجامد. انجام میکرونیدلینگ با درما رولرهای تایید شده انجام می‎شود.
 3. هم زمان با انجام میکرونیدلینگ روی سطح پوستتان، ۱ سرنگ خونی که از شما گرفته شده (معمولا از ناحیه بازو) داخل سانتریفیوژ قرار داده می‎شود تا پی آر پی از سایر اجزا خونتان جدا شود.
 4. پی آر پی آماده شده روی نواحی تحت درمان بعد از انجام میکرونیدلینگ، ماساژ داده می‎شود. انجام میکرونیدلینگ قبل از مالیدن پی آر پی به سطح پوست، منافذ ریزی در پوست ایجاد می‎کند که باعث افزایش جذب پی آر پی می شود. سابقا پی آر پی به طور تزریقی داخل پوست مورد استفاده قرار می گرفت ولی در حال حاضر روش استفاده آن همراه با میکرونیدلینگ است.
 5. بعد از اتمام مراحل فوق کار پی آر پی و میکرونیدیلنگ شما به پایان می رسد. ممکن است پزشک معالج شما از سرم یا بالمی برای نرم شدن سطح پوست و کاهش التهاب و قرمزی پوستتان استفاده کند.
 6. قرمزی، کمی خون مردگی، خراش و التهاب در سطح پوست طبیعی است. می توانید مطب یا کلینیک پوستی را ترک کنید .و به کارهای روزمره خود رسیدگی کنید تا این آثار موقتی هم از بین بروند.

 

پی آر پی

تقریبا تمامی افراد می توانند از این روش درمانی برای بهبود اوضاع پوستشان استفاده کنند ولی افراد کمی ممانعت دارند که به آن ها اشاره می کنیم:

 • خانم‎های باردار
 • در حال مصرف قرص راکوتان هستند یا به تازگی دوره مصرفشان تمام شده باشد
 • جوش فعال دارند
 • بیماری خاص پوستی مثل اگزما داشته باشند
 • پوستشان به راحتی خراشیده و زخمی می شود
 • زخم ها روی پوستشان ماندگار است و درمان نمی شود
 • پوستشان آفتاب سوخته باشد

به هر حال پزشک معالج شما باید پرونده پزشکی و سابقه درمانی و سلامت شما را قبل از انجام میکرونیدلینگ و پی آر پی کاملا بررسی کند.

پی آر پی از خون خود شما تهیه می‎شود، به همین دلیل امکان بروز پاسخ‎های آلرژیک و ابتلا به عفونت‎ها را به شدت کاهش می‎دهد.

اگر ازاین روش درمانی  برای جوانسازی پوست و به همراه میکرنیدلینگ استفاده شود، عوارضی مانند کبودی، خراش، قرمزی و گاها تاول بعد از انجام میکرونیدلینگ پوست شایع و معمول هستند. این عوارض دقیقا بعد از انجام میکرونیدلینگ بروز می کنند و معمولا بعد از ۴ تا ۶ روز از بین می روند.

پی آر پی

اگر سابقه تبخال داشته باشید بعد از انجام پی آر پی امکان بروز آن وجود دارد. پس در صورت داشتن سابقه تبخال بهتر است آن را به پزشکتان مطرح کنید.

در صورتیکه تزریق شود ممکن است هر تزریقی به درون پوست باعث بروز برخی پاسخ‎ها از طرف بدنتان شود. عوارض ناشی از هر گونه تزریقی می‎تواند شامل عفونت، آسیب رسیدن به بافت عصبی، درد ناشی از تزریق و آسیب بافتی باشد. البته انجام این کار تحت کنترل پزشک مجرب تمامی ریسک‎ها را به شدت کاهش می دهد.

تاثیرگذاری پی آر پی

استفاده از این روش درمانی موجب تحریک رشد سلولی و نهایتا ترمیم بافت مورد نظر می‎شود. به همین جهت مشاهده نتایج آن سریعا بعد از دریافت پی آر پی قابل مشاهده نخواهد بود. اما بعد از گذشت چند هفته تا چند ماه بهبود بافت تحت درمان را خواهید دید. صبور باشید و از دستورات پزشک پیروی کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 

 

18 دی 1398 ۰ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.