مراقبت از پوست بعد از تتو زدن
7 آذر 1399 ۰ دیدگاه

مراقبت از پوست بعد از تتو زدن

مطالب مرتبط:
مراقبت از پوست بعد از تتو زدن

بالاخره این کار را کردید! طرحی که ماه‌ها در سر داشتید را روی بدنتان خالکوبی کردید اما بعدش چی؟ آیا چیزی در مورد مراقبت از پوست بعد از تتو زدن می‌دانید؟ قبل از هر چیز باید بدانید که تتو یک عمل زیبایی تهاجمی است که ممکن است سیستم ایمنی بدنتان را تحت تأثیر قرار دهد بنابراین مراقبت از پوست بعد از تتو زدن بسیار حائز اهمیت است. اگر می‌خواهید که خالکوبی شما به زیبایی روز اول دیده شود باید از آن مراقبت کنید تا مطمئن شوید که به عفونت‌های پوستی مبتلا نمی­شوید! در اینجا یک راهنمای کامل برای مراقبت از پوست بعد از تتو زدن ارائه شده است؛ با مجله سلامت کیوت اسکین همراه باشید.

  • ۸ نکته برای مراقبت از پوست بعد از تتو زدن

۸ نکته برای مراقبت از پوست بعد از تتو زدن

دنیای خالکوبی یک قلمرو پیچیده است! چیزی که اکثر مردم نمی‌فهمند این است که هنر، سلامتی، قدرت بدنی، تکنیک، قلم‌زنی، سایه و زیبایی همه در زمین خالکوبی برابرند! خالکوبی می‌تواند یک یادآوری روزانه برای یک خاطره معنادار از یک عزیز باشد یا به‌ نوعی شخص و خصوصیات او را به تصویر بکشد. به‌هرحال اگر می‌خواهید که خالکوبی شما دوام داشته باشد باید مراقبت قبل و بعد از آن را جدی بگیرید:

خالکوبی یک عمل زیبایی تهاجمی است که ممکن است سیستم ایمنی بدنتان را تحت تأثیر قرار دهد بنابراین لازم است مراقبت از پوست بعد از تتو زدن را جدی بگیرید!
مشاوره قبل از تتو

۱- قبل از تتو مشاوره بگیرید

راهنمایی‌های مراقبت از پوست بعد از تتو زدن از مرکزی به مرکز دیگر متفاوت است حتی گاهی تتوکاران ایده‌های مختلفی درباره روش‌های درمانی دارند. شما فقط به دستورالعمل‌هایی که تتوکار به شما می‌دهد گوش دهید. در اکثر موارد نکات مراقبتی قبل و بعد از تتو در یک بروشور آماده و چاپ می‌شود تا مراجعه‌کنندگان قبل از انجام تتو آن را مطالعه کنند و اطلاعات کافی به دست آورند. مطمئن شوید که تتو کار شما بعد از تتو آن را با یک لایه نازک وازلین و باند می‌پوشاند.

۲- قبل از لمس تتو، دستان خود را بشویید: اگرچه هنرمندان خالکوبی دستورالعمل‌های مراقبتی مخصوص به خود دارند اما یک توصیه مشترک بین آن‌ها این است که فقط با دستان تمیز خالکوبی را لمس کنید. مهم‌ترین مرحله زمان تمیز کردن خالکوبی این است که ابتدا دستان خود را با یک مایع دستشویی حداقل ۲۰ ثانیه بشویید.

۳- بعد از چند ساعت تتو را بشویید

برای مراقبت از پوست بعد از تتو زدن توصیه می‌شود که بعد از ۲ تا ۳ ساعت بانداژ را باز کنید. خونابه خالکوبی ممکن است بعد از چند ساعت اول ظاهر شود. بنابراین لازم است تتو را بشویید و اجازه دهید پوست کمی نفس بکشد؛ دوباره باندپیچی نکنید. برای تمیز کردن خالکوبی از صابون ضد باکتری و بدون رایحه استفاده کنید. برای پاک کردن از هیچ پارچه‌ای استفاده نکنید زیرا ممکن است لایه‌برداری کند. اجازه دهید کف ۱۰ دقیقه روی تتو باقی بماند. بعد از تمیز کردن تتو، پوستتان را با آب ولرم شستشو داده و با حوله خشک کنید. توصیه می‌شود که طی ۳ تا ۴ روز اول بعد از خالکوبی، پوستتان را ۳ تا ۵ بار در روز بشویید.

پماد بزنید

۴- پماد بزنید یا از مرطوب‌کننده استفاده کنید

دو بار در روز یک لایه نازک پماد ضد باکتری یا وازلین روی زخم تتو بمالید اما دیگر آن را نپوشانید. همچنین می‌توانید از یک مرطوب‌کننده بدون رایحه برای مرطوب کردن پوست تتوشده استفاده کنید. از پماد یا مرطوب‌کننده به مقدار زیاد استفاده نکنید زیرا استفاده بیش‌ازحد آن می‌تواند منافذ پوست را مسدود کرده و بثوراتی ایجاد کند که به‌طورقطع روند بهبودی را مختل می‌کند. استفاده از مرطوب­کننده‌های طبیعی مثل شی­باتر، روغن نارگیل، آلوورا و روغن‌های حاوی ویتامین E برای مراقبت از پوست بعد از تتو زدن بسیار مناسب است. در طول روند بهبودی مطمئن باشید که به مقدار کافی هوا به پوست می‌رسد.

 ۵- تتو را تمیز و خشک نگه دارید: لازم است روند تمیز کردن محل خالکوبی را برای ۲ تا ۴ هفته تکرار کنید و حداقل تا یک ماه، طولانی‌مدت زیر دوش یا وان نمانید. با آب خنک یا ولرم دوش بگیرید؛ استفاده از دوش آب گرم نه‌تنها ممکن است به پوست صدمه بزند بلکه می‌تواند جوهر را نیز کمرنگ کند. همچنین از پوشیدن لباس چسبان در این مدت خودداری کنید. 

۶- دست زدن و خاراندن تتو ممنوع

روز سوم یا چهارم پوست شروع به لایه‌برداری می‌کند که ممکن است با خارش همراه باشد اما از خاریدن و کندن پوسته‌ها خودداری کنید. خارش یا کندن زخم روی تتو ممکن است منجر به بروز عفونت یا پاک شدن رنگ آن شود. برای کاهش خارش می‌توانید به‌آرامی روی آن دست بکشید. معمولاً این خارش‌ها بعد از چند هفته برطرف می‌شوند اما اگر خارش شدیدتر شد یا اطراف تتو قرمزی، خونریزی و تورم احساس کردید سریعاً به پزشک مراجعه کنید. منطقه تتو حتی بعد از لایه‌برداری نیز بسیار حساس است بنابراین توصیه می‌شود فقط محل را مرطوب نگه دارید.

در معرض نور آفتاب قرار نگیرید

۷-  در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید : از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید. نور مستقیم آفتاب می‌تواند خالکوبی­های بهبودیافته به‌ویژه خالکوبی­های رنگی را کمرنگ کند بنابراین اگر می‌خواهید زیر نور آفتاب بروید حتماً پوستتان را با یک کرم ضد آفتاب با SPF45 یا بالاتر بپوشانید.

۸- صبور باشید

مدت‌زمان بهبودی به اندازه و نحوه اجرای خالکوبی بستگی دارد اما معمولاً ۶ هفته طول می‌کشد. دستورالعمل‌های مراقبت از پوست بعد از تتو زدن را تا زمانی که تتوکارتان به شما گفته است دنبال کنید و اطمینان یابید که خالکوبی خود را به مدت چند ماه تمیز و مرطوب نگه داشته‌اید. از لایه‌بردار و محصولات ساینده در این مدت استفاده نکنید.

خلاصه به یاد داشته باشید که خالکوبی نوعی زخم است بنابراین باید مانند یک آسیب پوستی با آن رفتار کنید. بنابراین برای مراقبت از پوست بعد از تتو زدن، لازم است که همواره ناحیه موردنظر را با آب و صابون بشویید و خشک کنید. سپس یک لایه نازک پماد روی آن بمالید و اجازه دهید پوست نفس بکشد. اگر می‌خواهید تتوی شما همیشه براق باقی بماند روزانه محل خالکوبی را مرطوب کنید مخصوصاً اگر در نقطه‌ای از بدن(مانند دستان) است که می‌تواند به‌سرعت محو شود. کمتر زیر نور آفتاب قرار بگیرد و زمان بیرون رفتن حتماً پوستتان را با یک کرم ضد آفتاب بپوشانید.
7 آذر 1399 ۰ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.