23 آبان 1399 ۰ دیدگاه

درمان شپش سر

مطالب مرتبط:
درمان شپش سر

برخلاف تصور رایج، شپش سر به دلیل بهداشت نامناسب یا محیط زندگی کثیف ایجاد نمی‌شود! ازآنجایی‌ که شپش فقط می‌تواند به مدت ۲۴ ساعت در خارج از سر بخزد و زنده بماند بنابراین بیشترین آلودگی‌ها از تماس مستقیم سر به سر اتفاق می‌افتد. موارد مشترک مانند کلاه یا برس نیز می‌تواند آلودگی را تسهیل کند. داروهای با نسخه و بدون نسخه زیادی برای درمان شپش سر موجود است. همچنین می‌توانید از تعدادی داروی خانگی یا طبیعی برای درمان شپش سر استفاده کنید، اگر چه شواهد بالینی دربارۀ اثربخشی آن‌ها بسیار کم است. در این مقاله قصد داریم چند روش برای درمان شپش سر را با ما باهم مرور کنیم؛ با مجله سلامت کیوت اسکین همراه باشید.

  • درمان شپش سر با دارو
  • شپش سر و درمان‌های خانگی!

درمان شپش سر با دارو

شپش حشره ریزی است که از خون پوست سر تغذیه می‌کند. شپش سر عمدتاً در اثر تماس مستقیم سر، به سر شخصی که شپش دارد گسترش می‌یابد. شما نمی‌توانید از حیوانات خانگی خود شپش بگیرید زیر این حشره فقط از خون انسان تغذیه می‌کند. این بیماری بیشتر در میان کودکان ۳ تا ۱۱ سال شایع است. 

شپش حشره ریزی است که از خون پوست سر تغذیه می­کند و عمدتا با تماس مستقیم سر، به سر شخص بیمار منتقل می­شود.

برای درمان شپش سر پزشک ابتدا داروهای بدون نسخه(OTC) را توصیه می‌کند زیرا باعث از بین رفتن شپش و بعضی از تخم‌های آن می‌شود. این داروها ممکن است تخم‌هایی که به‌تازگی تخم­گذاری شده‌اند را از بین نبرند. برای از بین بردن تخم‌ها لازم است که یک معالجه مناسب در زمان مناسب، بعد از بیرون آمدن و قبل از تبدیل‌شدن آن‌ها به شپش بالغ، در پیش گرفته شود. مطالعات نشان داده است که عقب‌نشینی ۷ تا ۹ روز پس از اولین درمان، زمان ایده­آل برای درمان دوم است؛ درصورتی‌که سایر برنامه‌های درمانی نیز وجود داشته باشد. در لیست زیر برخی داروهای با نسخه و بدون نسخه برای درمان شپش سر معرفی شده است:

شپش سر

۱- داروهای بدون نسخه

داروهای بدون نسخه بر پایه پیرترین(pyrethrin) یک ترکیب شیمیایی استخراج‌شده از گل داوودی هستند که همانند سم برای شپش عمل می­کنند. قبل استفاده از این داروها موهای کودک خود را با شامپو و بدون نرم‌کننده بشویید. زدن سرکه سفید به موها قبل از شستشو می­تواند به حل شدن چسب نگهدارنده­ای که سبب چسبیدن شپش به ساقه مو می‌شود، کمک کند. پرمترین نوعی داروی مصنوعی از گروه پیرترین است که تخم‌ها را از بین نمی‌برد و لازم است که درمان ۹ تا ۱۰ روز پس از اولین استفاده تکرار شود.

قرمزی و خارش پوست سر از عوارض مصرف این دارو است. گاهی اوقات نیز پیرترین با مواد شیمیایی دیگری به نام RID ترکیب می‌شود تا اثربخشی آن افزایش یابد. این محصول نیز فقط شپش‌ها را می‌کشد و قادر نیست تا تخم‌ها را از بین ببرد. لازم است که ۹ تا ۱۰ روز پس از درمان دوباره استفاده شود. این دارو نیز با عوارض جانبی خارش و قرمزی پوست سر همراه است. اگر کودک شما به گل داوودی یا گل محمدی حساسیت دارد نباید از این دارو استفاده کنید.

۲- داروهای با نسخه

ممکن است درمان با OTC به دلیل استفاده نادرست مثل تکرار نکردن درمان در زمان مناسب جواب ندهد. همچنین در بعضی از مناطق جغرافیایی شپش نسبت به داروهای OTC مقاومت نشان می‌دهد. اگر استفاده صحیح از درمان با OTC به نتیجه نرسد پزشک ممکن است استفاده از داروهای قویتر که با نسخه به فروش می‌رسند را توصیه کند که شامل ایورمکتین، اسپینوساد و مالاتیون است.

  • ایورمکتین: برای کودکان بالای ۶ ماه تجویز می‌شود. می‌توان آن را بروی موهای خشک استفاده کرده و بعد از ۱۰ دقیقه با آب شستشو داد. این دارو همچنین به‌صورت قرص خوراکی موجود است و اغلب برای کودکانی با وزن بیشتر از ۱۵ کیلوگرم تجویز می‌شود(البته اگر سایر درمان‌های موضعی به‌طور مؤثری آلودگی به شپش را از بین نبرد.)
  •  اسپینوساد: برای کودکان بالای ۶ ماه مجاز است و می‌توان آن را روی موهای خشک استفاده کرد و بعد از ۱۰ دقیقه با آب گرم شستشو داد. این دارو شپش و تخم آن‌ها را از بین می‌برد و معمولاً نیازی به درمان مکرر ندارد. 
  • مالاتیون: برای استفاده در افراد بالای ۶ سال یا بزرگتر مجاز است. این دارو به‌صورت لوسیون بوده که باید به مو بزنید و بگذارید به‌طور طبیعی خشک شود. بعد از ۸ تا ۱۲ ساعت می‌توانید موها را بشویید. این دارو حاوی الکل است بنابراین بعد استفاده از آن موهایتان را در معرض سشوار یا سایر وسایل حرارتی قرار ندهید. این داور در صورت لزوم می‌تواند ۷ تا ۹ روز بعد از اولین درمان مجدداً اعمال شود.

شپش سر و درمان‌های خانگی!

اگر نمی‌خواهید از داروهای موضعی برای درمان شپش سر استفاده کنید می‌توانید درمان‌های خانگی را جایگزین کنید! قبل از معرفی این روش‌ها لازم است مجددا متذکر شوم که شواهد بالینی بسیار کمی در مورد اثربخشی این‌گونه درمان‌ها وجود دارد.

درمان شپش سر با شانه زدن!

۱- شانه زدن موهای مرطوب: شانه زدن موهای مرطوب با یک شانه ریز، ممکن است شپش و بعضی از تخم‌های آن را از بین ببرد. مطالعات نتایج متفاوتی در مورداستفاده از این روش نشان داده است. برای استفاده لازم است که موهایتان را با نرم‌کننده یا روغن زیتون کمی ماساژ دهید تا گره‌های مو کاملاً باز شود. سپس حداقل دو بار موها را از ریشه تا نوک ساقه شانه بزنید. این روند باید هر ۳ تا ۴ روز و به مدت چند هفته(حداقل دو هفته) تکرار شود.

۲- روغن‌های طبیعی:
مطالعات بالینی کوچکی نشان داده‌اند که ممکن است شپش‌ها در اثر خفگی براثر استفاده برخی از روغن‌های طبیعی گیاهی از بین بروند، اما اثربخشی این روش قطعی نیست. روغن درخت چای و روغن رازیانه نمونه‌ای از این روغن‌های طبیعی هستند. این محصولات نیازی به رعایت استانداردهای ایمنی، کارایی و ساخت و تأیید سازمان غذا و دارو(FDA) ندارند، اگرچه گاهی اوقات می‌توانند واکنش‌های آلرژیک ایجاد کنند.
درمان شپش سر با محصولات خانگی

۳- محصولات خانگی(عوامل خفه‌کننده): می‌توانید از تعدادی محصولات خانگی مانند سس مایونز، روغن زیتون و کره برای درمان شپش سر استفاده کنید. بعد استفاده از این محصولات موهایتان را با کلاه پلاستیکی بپوشانید و بگذارید یک شب تا صبح روی موها بماند تا هوایی به شپش‌ها نرسد و بمیرند.

کلام آخر اینکه در صورت مشکوک بودن کودک به شپش سر در اولین فرصت به پزشک خانواده یا متخصص اطفال مراجعه کنید تا پوست سر کودک به‌دقت توسط پزشک معاینه شود و در صورت مشاهده شپش، درمان آغاز شود. علاوه بر درمان‌های دارویی و موضعی می‌توانید از برخی روش‌های خانگی برای درمان شپش سر استفاده کنید. آیا تجربه‌ای در این زمینه داشتید؟ خوشحال می‌شویم نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
23 آبان 1399 ۰ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.