آلوپسی چیست؟
27 مرداد 1399 ۰ دیدگاه

آلوپسی چیست؟

مطالب مرتبط:

علائم آلوپسی

آلوپسی شرایطی است که باعث ریزش مو در قسمتی از بدن می‌شود به‌طوری‌که ممکن است متوجه آن نشوید! این ریزش مو ممکن است فقط پوست سر یا تمام بدن را تحت تأثیر قرار دهد و می‌تواند موقت یا دائمی باشد. آلوپسی می‌تواند نتیجه وراثت، تغییرات هورمونی، شرایط پزشکی یا یک بخش طبیعی از پیری باشد. بدون شک ریزش مو می‌تواند یک اتفاق وحشتناک و استرس‌زا باشد؛ اگر می‌خواهید کنترل این وضعیت را در دست بگیرید با ما همراه باشید.

  • آلوپسی چیست؟
  • علائم آلوپسی
  • چه عواملی باعث بروز آلوپسی می‌شود؟

آلوپسی چیست؟

آلوپسی یک اصطلاح عمومی برای ریزش مو است و انواع مختلفی از حالت‌های ریزش مو را شامل می‌شود. درواقع آلوپسی به ریزش سکه‌ای مو اشاره دارد که در قسمتی از بدن رخ می‌دهد؛ اگرچه ممکن است این قسمت‌ها ابتدا کوچک بوده و دیده نشوند اما به مرور زمان گسترش‌یافته و گاهی کل بدن را دربر می‌گیرند. این وضعیت زمانی ایجاد می‌شود که سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو حمله کند و درنتیجه ریزش مو اتفاق می‌افتد. اگرچه این ریزش ناگهانی مو در پوست سر شایع‌تر است اما در بعضی موارد در ابرو، مژه، صورت و همچنین سایر قسمت‌های بدن نیز رخ می‌دهد. همچنین می‌تواند بعد از گذشت سال‌ها به‌آرامی گسترش‌یافته و عود کند.

آلوپسی یک اصطلاح عمومی برای ریزش مو است که انواع مختلفی از حالت‌های ریزش مو را شامل می‌شود و ممکن است فقط پوست سر یا تمام بدن را تحت تأثیر قرار دهد و می‌تواند موقت یا دائمی باشد.

 

معمولاً آلوپسی را در دسته بیماری‌های پوستی بدون زخم دسته‌بندی می‌کنند که ممکن است برگشت‌پذیر، موقتی یا با زخمی که غیرقابل بازگشت است همراه باشد. این بیماری می‌تواند به ریزش تمام موهای بدن منجر شود که با عنوان آلوپسی یونیورسالیس(Universalis) شناخته شده و می‌تواند از رشد مو جلوگیری کند. حتی وقتی‌که مو رشد می‌کند ممکن است دوباره بریزد؛ میزان ریزش مو و رشد مجدد آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. این نوع ریزش مو ممکن است برای هرکسی اتفاق بیافتد اما آلوپسی در مردان شایع‌تر است. عموماً ۵۰ درصد از آقایان و ۴۰ درصد از خانم‌ها در ۵۰ سالگی با این مشکل روبه‌رو می‌شوند.

 در حال حاضر هیچ درمانی برای آلوپسی وجود ندارد با این‌ وجود درمان‌هایی هستند که به رشد سریع مو کمک می‌کنند و می‌توانند از ریزش مو در آینده جلوگیری کنند. 

 

علائم آلوپسی

قابل‌توجه‌ترین علائم آلوپسی، ریزش مو است که می‌تواند به اشکال مختلفی مانند افزایش ریزش مو زمان شستشو یا شانه کردن، نازک شدن تارهای مو، کاهش رشد مو و طاسی سکه‌ای(که اغلب چند سانتی‌متر یا کمتر است)، نمایان شود. علائم دیگر، شامل برجستگی یا بثورات پوست سر، خارش، سوزش یا درد در ناحیه موردنظر است.

عوامل بروز آلوپسی

ریزش مو ممکن است در سایر قسمت‌های صورت مثل ابرو، مژه، ریش و سایر قسمت‌های بدن نیز رخ دهد. برخی از افراد فقط در نقاط خاصی دچار ریزش مو می‌شوند و برخی دیگر موهای بسیاری از نقاط بدنشان می‌ریزد. ممکن است ابتدا دسته‌های ریخته شده مو را روی بالش یا زمان شستشو مشاهده کنید. ریزش سکه‌ای اغلب در قسمت پشت سر اتفاق می‌افتد. بااین‌حال سایر شرایط بهداشتی نیز می‌تواند باعث ریزش مو در یک الگوی مشابه شود به‌طور مثال افزایش سن، شوک جسمی و عاطفی، برخی شرایط و درمان‌های پزشکی مثل شیمی‌درمانی می‌تواند باعث ریزش موی سر یا بدن شود. به‌طور کل ریزش مو به‌تنهایی دلیلی بر تشخیص آلوپسی نخواهد بود.

در موارد نادر برخی از افراد ممکن است ریزش مو گسترده‌ای را تجربه کنند که معمولاً نشانه‌ای از ابتلا به نوع دیگری از آلوپسی است. آلوپسی توتالیس که منجر به ریزش تمام موهای سر می‌شود و آلوپسی یونیورسالیس که منجر به ریزش موهای تمام بدن می‌شود. پزشکان اغلب از بیان این اصطلاحات اجتناب می‌کنند چراکه ممکن است افراد شرایط متفاوتی را تجربه کنند به‌طور مثال ممکن است بیماری همۀ موهای بازوها، پاها و پوست سر خود را از دست بدهد اما اثری از ریزش موهای قفسه سینه در وی نباشد.

چه عواملی باعث بروز آلوپسی می‌شود؟

افراد معمولاً روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ تار موی خود را از دست می‌دهند که اغلب نادیده گرفته می‌شود زیرا موهای جدید در همان زمان رشد می‌کنند، اما زمانی آلوپسی اتفاق می‌افتد که موهای جدید جایگزین موهای ریخته شده نشود. آلوپسی یک بیماری خود ایمنی است. هنگامی‌که سیستم ایمنی بدن سلول‌های سالم را با ذرات خارجی اشتباه می‌گیرد یک وضعیت خود ایمنی در بدن ایجاد می‌شود. به‌طورمعمول سیستم ایمنی از بدن شما در برابر مهاجمان خارجی مثل ویروس‌ها و باکتری‌ها دفاع می‌کند. اگر مبتلا به آلوپسی باشید سیستم ایمنی بدن به اشتباه به فولیکول­های مو(فولیکول­های مو ساختارهایی هستند که باعث رشد مو می‌شوند) حمله می‌کند؛ در پی این حمله فولیکول­ها کوچک‌تر شده، رشد مو متوقف و درنتیجه ریزش مو اتفاق می‌افتد. محققان علت دقیق این بیماری را نمی‌دانند، بااین‌حال بیشتر افرادی که سابقه خانوادگی در بیماری‌های خود ایمنی مانند دیابت نوع دو یا روماتیسم دارند آلوپسی را تجربه می‌کنند.

عوامل بروز آلوپسی

ریزش مو معمولاً به دلایل زیر اتفاق می‌افتد:

  1.  وراثت: شایع‌ترین علت ریزش مو به وراثت مربوط می‌شود که با افزایش سن اتفاق می‌افتد. به این حالت آلوپسی آندروژنی، طاسی مردانه یا زنانه گفته می‌شود. این بیماری معمولاً به‌تدریج و در الگوهای قابل پیش‌بینی- ریزش مو از خط رویش مو در مردان و نازک شدن موی تاج سر در زنان- اتفاق می‌افتد. 
  2. تغییرات هورمونی و شرایط پزشکی: شرایط زیادی ممکن است باعث ریزش موی دائمی یا موقت شود ازجمله تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، زایمان، یائسگی و مشکلات تیروئید.
  3.  داروها و مکمل‌ها: ریزش مو می‌تواند عوارض جانبی برخی از داروهای خاص باشد مانند داروهایی که برای سرطان، آرتریت، افسردگی، مشکلات قلبی، نقرس و فشارخون بالا استفاده می‌شوند. 
  4. پرتودرمانی سر: در این وضعیت نیز ممکن است موها مثل گذشته رشد نکنند.
  5. اتفاق استرس‌زا: بسیاری از افراد چند ماه پس از یک شوک جسمی یا عاطفی دچار ریزش مو در کل بدن می‌شوند. این نوع ریزش موقتی است.
  6.  مدل مو و برخی درمان‌های مو: برخی از مدل‌های بستن مو مثل دم‌اسبی یا خرگوشی باعث نوعی ریزش مو به نام آلوپسی کششی می‌شوند. برخی از روش‌های درمانی مو مانند صافی دائم که مو در معرض گرمای زیاد قرار می‌گیرد، می‌تواند باعث ریزش مو شود. اگر در اثر این درمان‌ها روی سر زخمی ایجاد شود ممکن است ریزش مویتان دائمی شود. 
کلام آخر اینکه ریزش مو می‌تواند ناگهان یا به تدریج و به شکل‌های مختلف ظاهر شود، ‌طوری که فقط پوست سر یا تمام بدن را تحت تأثیر قرار دهد. آلوپسی یک بیماری خود ایمنی است و ممکن است تحت تأثیر ژنتیک و هورمون­ها یا به دلیل استرس شدید عاطفی، برخی بیماری‌ها، جراحی یا بارداری و بعضاً مصرف برخی داروها رخ دهد. اگر تجربه‌ای در مورد ریزش مو داشته‌اید لطفاً با ما به اشتراک بگذارید
.

27 مرداد 1399 ۰ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.