23 آذر 1398 ۰ دیدگاه

عوارض چاقی بیش از حد

بسیاری از افراد در مورد عوارض چاقی بیش از حد اطلاعاتی ندارند، ولی در این مورد که چاقی یک بیماری است اطلاعات کاملی دارند. چاقی یک بیماری است که موجب می‌شود شما به درستی نتوانید به فعالیت‌های خود رسیدگی کنید، به همین دلیل حرکت شما را محدود می‌کند. در ادامه مطالبی که ارائه می‌دهیم می‌خواهیم در مورد عوارض چاقی بیش از حد توضیحاتی را بیان کنیم تا اطلاعات شما در این مورد بیشتر شود. به طور کلی عوارض چاقی بیش از حد بسیار خطرناک می‌باشد و به همین دلیل است که بسیاری از افراد به دنبال راهی هستند تا چاقی خود را درمان کنند. در ادامه برخی از مهمترین عوارض چاقی را بیان می‌کنیم تا اطلاعات شما در این زمینه بیشتر شود.

عوارض چاقی بیش از حد

عوارض چاقی بیش از حد

اگر بر این باور هستید که تنها چاقی بیش از حد می‌تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد، سخت در اشتباه هستید. لاغری بیش از حد هم می‌تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد که می‌توانید برای آشنایی با این عوارض مقاله ما در زمینه عوارض لاغری بیش از حد را مطالعه کنید.

 

 

معرفی برخی از عوارض چاقی بیش از حد :

همانطوری که بیان کردیم عوارض چاقی بیش از حد بسیار خطرناک است و موجب بیماری‌های بسیاری در فرد می‌گردد، برخی از مهم‌ترین عوارض آن عبارت است از :

دیابت
یکی از مهمترین عوارض چاقی بیش از حد بیماری دیابت نوع ۲ می‌باشد، که بسیاری از افرادی که چاق هستند به این بیماری دچار می‌گردند. سلول‌های چربی که در بدن وجود دارند موادی را ترشح می‌کنند که التهاب بدن را بسیار بیشتر می‌کند. التهابی که در بدون به وجود می‌آید وجب می‌شود که سلول‌ها به انسولین واکنشی نشان ندهد و در این صورت بدن روز به روز ضعیف‌تر می‌شود. زمانی که شیوه سوخت و ساز چربی در بدن به درستی کنترل نشود قند خون افراد بسیار افزایش پیدا می‌کند و به همین دلیل افراد به دیابت نوع ۲ دچار می‌شوند.

اگر شما نمی‌خواهید به عوارض چاقی بیش از حد دچار شوید و دیابت نوع ۲ نداشته باشید، بهتر است در رژیم غذایی خود دقت بیشتری به خرج دهید. یکی دیگر از راهکارهایی که موجب می‌شود شما به این بیماری دچار نشوید این است که، فعالیت خود را بیشتر کنید تا در کنترل قند خون شما تاثیر بسیاری بگذارد. یکی از مهمترین مواردی که موجب می‌شود شما به بیماری نوع ۲ دچار نشوید این است که وزن خود را به درستی کنترل کنید. کنترل کردن وزن به این که دچار عوارض چاقی بیش از حد نشوید بسیار تاثیرگذار است.

  1. سرطان :

یکی دیگر از عوارض چاقی بیش از حد که بسیار خطرناک می‌باشد سرطان است. این بیماری یکی از کشنده‌ترین بیماری‌ها به شمار می‌رود که هر زمانی که چاق باشید امکان دارد به آن دچار گردید. بسیاری از تحقیقاتی که بر روی این بیماری انجام شده است بر این مبنا بوده که یکی از علت های مهمی که این بیماری در برخی از افراد به وجود می‌آید چاقی می‌باشد، چرا که بسیاری از بیماری‌های روده بزرگ، اندومتر، کیسه صفرا و … با چاقی ارتباط دارند.

عوارض چاقی بیش از حد

عوارض چاقی بیش از حد

 

  1. مشکل در تولید مثل :

یکی دیگر از مهمترین عوارض چاقی بیش از حد این است که، در تولید مثل افراد مشکل به وجود می‌آید. زنانی که چاق هستند به سختی می‌توانند باردار شوند، چرا که بر اساس مطالعاتی که در مورد ناباروری در کشور آمریکا صورت گرفته است، به این نتیجه رسیده اند که ۲۵ درصد از زنان نابارور اضافه وزن زیادی دارند. علاوه بر این باید بدانید که یکی دیگر از عوارض چاقی بیش از حد این است که، امکان دارد شما فرزند خود را بی‌جهت سقط کنید. برخی از آقایانی که چاق هستند بر این باور می‌باشند که چاقی بر روی تولید مثل آنها تاثیری ندارد، در صورتی‌که آنها هم باید بدانند چاقی بر روی تعداد اسپرم و تحرک آنها تاثیر بسیاری دارد.

  1. مشکلات ریه :

یکی دیگر از مهمترین عوارض چاقی بیش از حد مشکلاتی می باشد که در تنفس و ریه های فرد به وجود می‌آید. بر اساس تحقیقاتی که بر روی چاقی بیش از حد انجام شده است، بسیاری از محققان به این نتیجه رسیده اند که چربی اگر در بدن بیش از حد باشد، پایین رفتن دیافراگم را بسیار محدود می کند و همین امر موجب می‌شود که فرد به راحتی نتواند نفس بکشد. شایع ترین بیماری‌هایی که در اثر چاقی بر روی تنفس اثر می‌گذارد آسم می‌باشد، که اگر دقت کرده باشید بسیاری از افرادی که چاق هستند به خوبی نمی‌توانند نفس بکشند.

عوارض چاقی بیش از حد

عوارض چاقی بیش از حد

  1. اختلالات اسکلتی عضلانی :

یکی دیگر از عوارض چاقی بیش از حد اختلال اسکلتی عضلانی می‌باشد. بسیاری از محققان بر اساس تحقیقاتی که انجام داده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که بسیاری از مشکلاتی که در استخوان‌ها، مفاصل، عضلات و … به وجود می‌آید بر اثر چاقی بیش از حد می باشد. افراد زیادی هستند که اضافه وزن دارند به دردهای زیادی دچار گشته‌اند، برخی از این دردها آرتروز، پا درد، کمر درد و … می‌باشد که دلیل اصلی تمامی آنها چاقی بیش از حد است. بر این اساس باید بدانید که بسیاری از بیماری‌های عضلانی و اسکلتی بدن به دلیل چاقی است و به همین دلیل افراد به خوبی نمی‌توانند به کارهای روزمره خود رسیدگی کنند، پر هرچه زودتر تلاش کنید چاقی خود را درمان کنید تا سال ها بیشتری را در سلامت و شادابی زندگی کنید.

  1. اختلالات خواب :

بدون شک اختلالات خواب که در برخی از افراد چاق رخ می‌دهد یکی دیگر از عوارض چاقی بیش از حد می‌باشد. زمانی که فردی اضافه وزن زیادی داشته باشد، این اضافه وزن در ناحیه گردن او تاثیر می‌گذارد و به همین دلیل امکان دارد فرد خروپف کند. بر اساس تحقیقاتی که بر روی این مورد از عوارض چاقی بیش از حد انجام شده است، بسیاری از محققان به این نتیجه رسیده‌اند که چاقی بیش از حد موجب می‌‌شود به ناحیه گردن هنگام خواب فشار وارد شود و به همین دلیل به خوبی نتواند نفس بکشد.

 

  1. بیماری کیسه صفرا :

بیماری کیسه صفرا یکی دیگر از بیماری‌هایی می‌ باشد که از جمله عوارض چاقی بیش از حد به شمار می‌رود. سنگ‌های صفری قطعات سختی می‌باشند که از کلسترول تشکیل شده‌اند و در کیسه صفری باقی تشکیل می‌گردند. از آنجایی که این سنگ‌ها از کلسترول تشکیل می‌شوند امکان دارد که موجب بیماری کیسه صفری شوند. این سنگ‌ها بسیار خطرناک هستند و امکان دارد که با وجود آنها شما در ناحیه معده خود احساس درد داشته باشید. بهترین راه درمان این بیماری این است که شما به آرامی وزن خود را کاهش دهید تا سنگ صفری از بین برود.

  1. چربی غیر طبیعی در خون :

یکی دیگر از عوارض چاقی بیش از حد وجود چربی‌های غیر طبیعی در خون می‌باشد. همانطوری که می‌دانید افراد چاق چربی زیادی در بدن خود دارند و آنها به قدری زیاد هستند که در هر ناحیه بدن وجود دارند و یکی از ناحیه‌های خطرناکی که نباید در آن وجود داشته باشند خون می‌باشد. یکی از بهترین روش‌های از بین بردن چربی در خون این است که مراقب تغذیه و رژیم غذایی خودتان باشید تا به این بیماری دچار نگردید.

نکته

نکته‌ی مهمی  که باید آن را حتما در نظر داشته باشید این است که آشنایی با رژیم‌های چاقی و لاغری استاندارد یک قدم بزرگ برای جلوگیری از بروز هر نوع بیماری و عوارض برای شما خواهد شد. از همین رو می‌توانید مقاله‌های ما را در زمینه رژیم چاقی ، رژیم لاغری  مطالعه نمایید.

23 آذر 1398 ۰ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.