2 مهر 1398 ۰ دیدگاه

روش های دائم و موقت حذف موهای زائد صورت

حذف موهای زائد صورت در بانوان تأثیر بسزایی در زیبایی آنها دارد. در قدیم از روش بند انداختن برای حذف موهای زائد صورت استفاده می‌شده است که روشی موقت است اما امروزه روش‌های جدید دیگری هم برای حذف موهای صورت وجود دارند که بعضی دائمی و بعضی دیگر موقتی هستند. مثل روش‌های لیزر موهای زائد صورت، استفاده از وکس و شیو کردن. در این مقاله در مورد این روش‌ها و مزایا و معایب آنها بیشتر با شما صحبت خواهیم کرد.

حذف موهای زائد  صورت با استفاده از بند انداختن

بند انداختن یک روش موقتی و رایج برای حذف موهای زائد صورت است. این روش از قدیم مورد استفاده بوده است و هنوز هم در تمام آرایشگاه ها برای اصلاح صورت به کار می‌رود.

در حذف موهای زائد صورت با استفاده از بند انداختن ازهیچ گونه ماده شیمیایی استفاده نمی‌شود. حساسیت زا نیست و زمان زیادی نیاز ندارد. پس از بند انداختن معمولا چند هفته طول می کشد تا موها دوباره پر شوند. به طور کلی بند انداختن یک روش سالم و بی خطر در نظر گرفته می شود فقط باید قبل از بند انداختن پوست صورت پاکیزه باشد و از بند تمیز استفاده می‌شود. فردی که بند می‌اندازد باید دست‌های خود را کاملا تمیز بشوید و اگر از دستکش استفاده می‌کند دستکش خود را دائما بشوید و یا این که هر فرد یک دستکش اختصاصی با خود به همراه داشته باشد تا آلودگی‌ها از صورت دیگران به صورت او منتقل نشود و جوش نزند.

حذف موهای زائد صورت

رایج ترین روش حذف موهای زائد صورت بند انداختن است.

آیا بند انداختن عوارض دارد؟

چون در بند انداختن از مواد شیمیایی استفاده نمی شود عارضه جدی و خاصی به دنبال ندارد. اما یکی از مشکلات رایجی که وجود دارد جوش زدن پس از بند انداختن است. این جوش ها پس از چند روز از بین می‌روند اما راه‌هایی برای کاهش و رفع آنها وجود دارد.

پس از بند انداختن چه کارهایی انجام دهیم؟

سعی کنید بعد از بند انداختن اصلا به پوست خود دست نزنید و موهای روی صورت خود را به آرامی با یک دستمال کاغذی پاک کنید.

بهتر است پس از بند انداختن صورت خود را با یک صابون ملایم مثا صابون بچه بشویید تا آلودگی های احتمالی آن رفع شود. از یک ماسک خنک کننده مثل ماسک‌های آماده بعد از اپیلاسیون یا ماسک‌های خانگی مثل ماسک خیار یا ماست وخیار استفاده کنید تا التهاب صورت‌تان بخوابد. بهتر است تا یکی دو روز صورت خود را کمتر بشویید و برای شستشوی آن حتما از آب سرد استفاده کنید. کمپرس آب سرد می‌تواند التهابات پس از بند انداختن را رفع کند.

حذف موهای زائد صورت با استفاده از شیو کردن

شاید فکر کنید تیغ زدن موهای صورت شما را زبر و ضخیم می‌کند اما تحقیقات چیزی دیگری نشان می‌دهد. مطالعات علمی ادعا می‌کند که با شیو کردن فقط نوک موهای شما تیزتر می‌شود. البته چون شیو کردن موها را از ته نمی‌کند خیلی زود دوباره موها رشد می‌کنند. اما خوب بدون درد است و به اعتراف کسانی که از این روش استفاده می‌کنند از جمله تعدادی از خانم‌های بازیگر معروف، آرایش روی صورت‌های شیو کرده بهتر می‌نشیند.

حذف موهای زائد صورت با استفاده از وکس

برای این که بتوانید از روش موقتی وکس برای حذف موهای زائد صورت خود استفاده کنید باید صبر کنید تا موهای صورت شما به اندازه کافی رشد کنند. وقتی موها حدود ۶ میلیمتر شدند می توانید وکس کنید. برای وکس کردن باید مهارت داشته باشید یا به فرد ماهر مراجعه کنید چون اگر با دقت و مهارت انجام نشود می‌توان پوست شما را زخم نماید.

وکس

با وکس کردن جوش های سرسیاه از بین می رود.

اگر قبل از وکس کردن پوست صورتتان را لایه برداری کنید نتیجه بهتری مشاهده خواهید کرد. وکس کردن کمی دردناک است بنابراین بهتر است یک ساعت قبل از وکس کردن مسکن مصرف کنید تا درد کمتری احساس کنید.

هنگام وکس کردن باید حتما دمای وکس مناسب باشد. اگر دما کمتر از مقدار مطلوب باشد موهای شما به درستی جدا نمی شوند و اگر بیشتر باشد ممکن است پوست صورت شما را بسوزاند. امروزه نوارهای آماده وکس کردن در فروشگاه ها موجود است که کار را بسیار آسان تر کرده است و افرادی که تازه کار هستند هم می‌توانند از  این روش برای حذف موهای زائد صورت خودحذف  استفاده نمایند. این نوارها داغ نیستند و به پوست آسیب نمی‌رسانند. فقط کافی است قبل از استفاده هر نوار را ۳۰ تا ۴۰ ثانیه بین دستان خود بگیرید تا گرم شود.

مراقبت‌های قبل و بعد از وکس

حتما قبل از وکس صورت خود را بشویید تا آلودگی نداشته باشد. اگر از کاردک استفاده می‌کنید به تمیز بودن کاردک اهمیت بدهید. بهتر است از وکس‌هایی استفاده کنید که حاوی مواد مفید و مغذی برای صورت باشند مثل وکس آلوئه ورا.

پس از حذف موهای زائد صورت با استفاده از وکس، از مرطوب کننده استفاده نمایید تا التهاب صورت کمتر شود. مرطوب کننده‌های چرب برای این کار مناسب نیستند چون با بستن منافذ پوست ممکن است باعث جوش زدن پوست صورت شوند.

در حذف موهای زائد صورت با استفاده از وکس، پوست لایه برداری و شفاف می‌شود. زمانی که قرار است به مهمانی بروید این روش گزینه بسیار مناسبی خواهد بود به ویژه این که جوش‌های سرسیاه هم با وکس کردن از بین می‌روند. اما اگر برای حذف موهای زائد صورت خود دائما از وکس استفاده نمایید پوست صورت شما شل خواهد شد. وکس کردن برای افراد مسن که پوست صورتشان شل شده است مناسب نیست. افرادی هم که پوست بسیار حساس و نازکی دارند سعی کنند از روش‌های دیگر برای حذف موهای زائد صورت خود استفاده کنند.

حذف موهای صورت با استفاده از لیزر

اگر از بند انداختن و وکس کردن صورت خود خسته شده اید و یا وقت کافی برای آن ندارید و یا تحمل درد آن را ندارید، میتوانید موهای صورت خود را لیزر کنید تا برای همیشه از شر آنها خلاص شوید. لیزر کردن یک روش دائمی برای حذف موهای زائد صورت است اما لازم است برای آن هزینه و زمان صرف کنید.

در حذف موهای صورت با استفاده از لیزر، اشعه لیزر به فولیکول‌های مو تابیده می شود و با آسیب رساندن به فولیکول‌ها رشد آنها را مهار می‌کند. با انجام ۳ تا ۷ جلسه لیزر، موهای زائد شما حذف می‌شود.

 حذف موهای زائد صورت

بایدها و نبایدهای حذف موهای زائد صورت با استفاده از لیزر

  • لیزر درمانی در مواردی موهای صورت را حذف می کند که رشد موها ناشی از مشکلات هورمونی نباشد.  در خانم‌هایی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند موهای زائد بر روی چانه رشد می‌کنند برای رفع این موها ابتدا به دنبال درمان مشکلات هورمونی باشید سپس موهای زائد را حذف نمایید.
  • کسانی که پوست خود را برنزه کرده اند نمی‌توانند موهای خود را لیزر نمایند.
  • کسانی که بیماری‌های ناشی از حساسیت به نور دارند و دارو مصرف می‌کنند یا مبتلا به بیماری ای خود ایمنی مثل لوپوس هستند نباید سراغ لیزر بروند. به هر حال لام است قبل از اقدام به حذف موهای زائد صورتتان با لیزر، ابتدا در مورد وضعیت سلامت خود با پزشک مشورت نمایید.
  • یک ماه قبل از لیزر کردن، اپیلاسیون نکنید.
  • موقع لیزر کردن حتما عینک مخصوص بزنید و به هیچ وجه موهای اطراف چشم خود را لیزر نکنید.
  • فردی که لیزر انجام می‌دهد باید کاملا مهارت و تخصص داشته باشد چون در غیر این صورت احتمال ایجاد زخم و تاول وجود دارد.
  • رشد موی لیزر شده یک تا دو هفته بعد از لیزر کردن ادامه دارد  پس از این مدت موها می‌ریزد.
  • عوارضی مانند خارش، تورم و قرمزی پس از چند روز از بین می‌رود.

 

2 مهر 1398 ۰ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.