عوارض سیگار بر پوست
23 تیر 1397 ۰ دیدگاه

عوارض سیگار بر پوست

مطالب مرتبط: دلایل پف زیر چشم

سیگار چه بلای سر پوستمان میاورد؟

عوارض سیگار بر پوست شامل نوعی صدمه که مشابه جریان پیری است می‌شود، در افرادی اتفاق می افتد که سیگار می کشند. پژوهش ها نشان داده اند که سیگاری های قهار، پنج برابر بیش از غیرسیگاری ها در معرض چین و چروک ها قرار می‌گیرند. بخشی از آن به دلیل همان آنزیم های بدنام مخرب است. سلول های پوستی داخل یک لوله آزمایشگاهی در معرض آب نمکی که با دود اشباع شده بود، قرار داده شد و آنزیم هایی به مراتب بیش از وضعیت عادی تولید کرد، و فیبروبلاست ها تا میزان ۴۰ درصد کمتر از وضعیت عادی توانایی ساختن فیبرهای تازه کلاژن را داشتند. اما این، همه صدمات دخانیات نیست. دود سیگار پوست را رنگ پریده و ضخیم می‌سازد و پردۂ خاکستری رنگی را روی چین و چروک ها، به ویژه گونه ها خلق می‌کند. یکی از دلایل آن این است که نیکوتین باعث انبساط شریان های خونی می‌شود، پس خون کمتری به پوست می‌رسد. دخانیات همچنین تولید الاستین را تا ۱۰۰ درصد افزایش می دهد اما این فیبرهای تازه ضخیم تر از فیبرهای عادی اند. و سرانجام، سیگار کشیدن پوست را منقبض می‌کند و فرد لب هایش را به هم می‌فشرد، عضلات صورت و دور چشمانش را جمع می‌کند تا از شر دود سیگار خلاصی یابد. خم کردن تکراری کلاژن به این شکل، موجب خمیدگی دائمی با چین و چروک های ویژه یک سیگاری می‌شود.

عوارض سیگار بر پوست

معرفی عوارض سیگار بر پوست:

پیری زودرس پوست:

نشانه های پیری که شما در آینه می‌بینید، انعکاسی از رویدادهایی هستند که در سطحی میکروسکوپی رخ می دهند. مهم است که این مفهوم درک شود، زیرا آنچه شما انجام می‌دهید تا سلول های پوستی تان را به وضعیت گذشته برگردانید و آنها را ترمیم کنید، نخست در سلول های لایه های پوست اتفاق می افتد و دست کم بعد از پنج هفته مشهود می‌شود. از جمله آثار پیری زودرسی که از عوارض سیگار بر پوست می‌باشد   ایجاد چین و چروک‌های اطراف لب و خطوط پنجه کلاغی دور چشم به شکل زودرس و زودتر از حالت معمول در افراد سیگاری قابل مشاهده می‌باشد. از جمله دلایل پیری زودرس پوست در افراد سیگاری عدم گردش خون کافی و در پی آن نرسیدن اکسیژن مکفی به سلول‌های پوستی می باشد.

کشیدگی پوست:

مصرف سیگار و دخانیات طی زمان موجب کاهش خاصیت کشسانی یا الاستیسیته پوست می شود. افراد سیگاری شاهد کشیدگی پوست خواهند بود. این علرضه حانبی مصرف سیگار فقط بر پوست صورت افراد سیگاری تاثیر نمی‌گذارد. به مرور با مصرف سیگار الاستیسیته‌ی پوست در کل سطح بدن کاهش می‌یابد و شاهد این حالت غیر‌معمول و نا‌خوشایند در سطح بدن خواهند‌بود. عوارض مصرف سیگار بر پوست به شکل کاهش الاستیسیته پوست بیشتر در نواحی سینه و ناحیه بالایی بازوها قابل مشاهده‌ می‌باشد.

سرطان پوست از عوارض سیگار بر پوست:

اگر سیگاری هستید بهتر است بدانید شانس شیوع سلول‌های پوستی سرطانی  تحت عنوان کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) در شما تا ۵۲% بیشتر از افراد معمولی می‌باشد. SCC ها دومین فرم رایج سرطان‌های پوستی در بین افراد می ‌باشند. این نوع از سرطان پوستی بیشتر در ناحیه لب و اطراف دهان افراد سیگاری قابل مشاهده می‌باشد. پزشکان دلیل افزایش شانس ابتلا به این بیماری در افراد سیگاری را کاهش سطح ایمنی بدن به دلیل وارد شدن مواد سمی درون سیگار به بدن این افراد می ‌دانند. سرطان پوست از جمله عارضه‌های بسیار جدی برای مصرف سیگار محسوب می‌شود که نیازمند توجه بیشتر است.

عوارض سیگار بر پوست

پسوریازیس:

پسوریازیس حالت خاص پوستی می‌باشد که موجب خارش، قرمزی پوست و قسمت‌های پوسته پوسته روی سطح پوست می‌شود. استرس از عوامل ایجاد کننده این بیماری می‌باشد. از دیگر عوامل بوجود‍آورنده پسوریازیس می‌توان به سیگار اشاره کرد. پزشکان دلیل شیوع بیشتر این بیماری بین افراد سیگاری را نیکوتین موجود در سیگار نام‌برده‌اند. نیکوتین سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار‌داده، باعث عفونت سلول‌های پوستی می‌شود و شیوع سلول‌های آلوده را سرعت می‌بخشد که همه آنها موجب شیوع سریع پسوریازیس می‌شوند. کشیدن سیگار ریسک ابتلا به پسوریازیس را در افراد تا دو برابر افراد معمولی افزایش می‌دهد و این میزان با توجه به میزان سیگار مصرفی روزانه افزایش می‌یابد. در زنان سیگاری با مصرف بیست سیگار یا بیشتر در طی روز این شانس دو و نیم برابر و در مردان تا یک و نیم برابر افراد عادی می‌باشد.

 

:ترمیم زخم‌ها

تنگ شدن شریان‌ها بر اثر مواد سمی موجود در سیگار موجب کاهش خون‌رسانی به اعضای مختلف بدن می‌شود. این عامل موجب تاثیرات منفی بر بهبود زخم‌ها می‌شود. میزان کم جریان خون و سرعت کم آن موجب کاهش توانایی بدن در بازسازی نقاط مختلفش می‌شود. پزشکان همواره تاکید به کاهش و قطع مصرف سیگار قبل و حین انجام عمل‌های جراحی دارند. مصرف سیگار در این زمان باعث کاهش سرعت بهبود بیمار بعد از انجام جراحی می‌شود. بیمار برای ترمیم بافت آسیب دیده طی عمل توانایی لازم را نخواهد‌داشت.  همچنین مصرف سیگار باعث افزایش استرچ مارک‌ها که در هنگام بارداری یا افزایش وزن روی بدن ظاهر می‌شوند می‌باشد. بدن فرد سیگاری توانایی بازسازی بافت آسیب دیده در ناحیه استرچ مارک را نخواهد‌داست.

 

لک های پوستی و کدورت پوست:

از عوارض سیگار بر پوست خون‌رسانی ضعیف به بافت پوست در افراد سیگاری است که موجب تغییر رنگ طیف پوستی آن‌ها از نارنجی تا خاکستری می‌شود. از دیگر عوامل ایجاد این حالت می‎توان به سموم فراوان موجود در تنباکوی سیگار اشاره کرد. افرد سیگاری تغییرات زیادی در سیتسم متابولسمی خود ایجاد می‎کنند. این تغییرات موجب کاهش و عدم توانایی در ترمیم آسیب‌ها می‌شوند. افراد سیگاری با ۷۰۰۰ نوع ماده شیمیایی در تماس‌اند و آنها را وارد بدن و جریان خون خود می‌کنند. ۲۵۰ نوع آن سمی می باشد. ۷۰ نوع مواد سمی سرطان‌‌زا می‌باشند.

 

عوارض سیگار بر پوست

در اینجا به عوارض سیگار بر پوست که معمولا از بیست و پنج سالگی شروع می‌شوند، اشاره می‌کنیم:

-سلول های پوستی تازه ای که ساخته می‌شوند، معمولا بزرگ‌ترند و شکل آنها نامنظم‌تر است. همچنین کندتر رشد می‌کنند.

-لایه های کمتری از سلول های مرده در سطح پوست وجود دارند.

-کاهشی در ملکول‌های نگهدارنده رطوبت که کلاژن و الاستین را احاطه کرده‌اند و آنها را مرطوب می‌سازند، اتفاق می‌افتد.

-در هر ده سال سلول‌های سازنده رنگ دانه‌ها ۲۰ درصد از میزان تراکم خود را از دست می‌دهند، همزمان با آن افزایش در تولید ملانین در نقاط کوچکی رخ می‌دهد که خالق خال‌های پیری است.

– سلول‌های دفاعی پوست که از آن محافظت می‌کنند، در سال های بین بزرگسالی و پیری به نصف تقلیل می‌یابند و نور آفتاب کاهش آنها را تشدید می‌کند.

-از فعالیت سلول‌هایی که فیبروبلاست نام دارند و سازنده کلاژن و الاستین هستند، کاسته می‌شود.

-فیبرهای کلاژن که به پوست خاصیت ارتجاعی می‌بخشند، ضخیم‌تر می‌شوند و هر سال تا ۱ درصد کاهش می‌یابند.

-فیبرهای الاستین که باعث انعطاف پذیری پوست می‌شوند، شل می‌شوند و به راحتی می‌‎شکنند. تعدادشان نیز کمتر می‌شود.

-ماده زمینه ای که کلاژن و الاستین را کنار یکدیگر نگه‌میدارد، نازک می‌شود.

-شریان‌های خونی که مواد مغذی را حمل می‌کنند و پس مانده های سلولی را از پوست بیرون می‌ریزند، تحلیل می‌روند. آنهایی هم که باقی می‌مانند، احتمالا فراخ می‌شوند و دیواره هایشان ضخیم می‌گردد و احتمال زیادی وجود دارد که خم شوند یا بشکنند.

 

23 تیر 1397 ۰ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.