12 شهریور 1397 ۱ دیدگاه

سندروم پیش از قاعدگی یا PMS

مطالب مرتبط:

سندروم پیش از قاعدگی یا PMS مجموعه‎ای از علائم است که در اکثر خانم‎ها در دوران بعد از تخمک گذاری تا قبل از شروع دوران پریودی اتفاق می‌افتد. این علائم ترکیبی از حالات و شرایط خاص فیزیکی و روحی را شامل می‎شود. محققان دلیل اصلی این مشکلات را کاهش شدید سطح پروژسترون و استروژن خون می‎دانند که با شروع پریودی شروع به افزایش می‎کنند و موجب از بین رفتن تدریجی علائم سندروم پیش از قاعدگی می‎شود.  برای بعضی از خانم‎ها علائم کم . قابل تحمل است و برای بعضی می‎تواند به شدت آزار دهنده باشد. تا حدی که فرد از انجام وظایف روزانه باز‎می‎ماند. زنان در دهه ۳۰ از زندگی خود علائم سندروم پیش از قاعدگی را در بالاترین حد تجربه می‎کنند. شیوع جوش در قاعدگی

چه افرادی دچار سندروم پیش از قاعدگی یا PMS می‎شوند؟

از هر ۴ زن، ۳ نفر از آنها سندروم پیش از قاعدگی یا PMS را تجربه می‎کنند. درجه بروز علائم در افراد مختلف متفاوت می‎باشد و از میزان کم تا خیلی زیاد قابل مشاهده است. در زنان باردار این علائم وجود‎ندارد. حتی زنانی که تجربه بارداری را داشته‎اند، ممکن از بعد از زایمان در سیکل‎های بعدی پریودی خود علائم متفاوتی از سندروم پیش از قاعدگی داشته باشند. به طور کلی زنان در سنینی که شرایط بارداری آنها فراهم باشد علائم جدی تری از سندروم پیش از قاعدگی را تجربه خواهند‎کرد. افراد زیر بیشتر در معرض سندروم پیش از قاعدگی می‎باشند:

 • زنان با سطح استرس بالا
 • زنان با سابقه افسردگی در خانواده
 • دارای سابقه شخصی افسرگی بعد از زایمان یا افسردگی

شرایط سندروم پیش از قاعدگی یا PMS در سنین مختلف تغییر می‎کند؟

بله! اگر به طور کلی علائم سندروم پیش از قاعدگی را دارید این علائم در دهه ۳۰ و اوایل ۴۰ به بالاترین سطح خود خواهند‎رسید. به خصوص افرادی که در دوران پریودی تغییر مود آنی و روحیه‎ای بی‎ثبات دارند. ناراحتی و نا امیدی شدید و هیجانات ناگهانی از این دسته تغییرات روحی ناگهانی می‎باشند. طی سالیان مختلف بدن شما تغییر می‎کند و سطح هورمون‎های شما هم متغیر است. بنابراین موضوع شرایط و علائم سندروم پیش از قاعدگی با توجه به روند تغییر بدنی شما با افزایش سن‎تان ممکن است کاهش یا افزایش داشته باشد. مطمئنا سندروم پیش از قاعدگی در سنین یائسگی از بین خواهند‎رفت.

سندروم پیش از قاعدگی

علائم کلی سندروم پیش از قاعدگی یا PMS

علائم در افراد مختلف متفاوت است. ممکن است علائم فیزیکی مثل نفخ و درد را تجربه کنید یا از تغییرات روحی مثل افسردگی رنج ببرید. گاها هر دو حالت علائم هم قابل مشاهده می‎باشند. همان‎طور که گفته شد دزر سنین مختلف و طی سالیان علائم تغییراتی خواهند داشت.

علائم فیزیکی سندروم پیش از قاعدگی

 • ورم و درد در ناحیه سینه
 • یبوست یا اسهال
 • نفخ
 • گرفتگی عضله و درد شکم
 • سر درد و درد ناحیه پشت
 • بدشکلی ظاهری
 • کاهش تحمل در برابر صدا و نور

علائم روحی سندروم پیش از قاعدگی

 • زود رنجی و افزایش حساسیت
 • احساس خستگی
 • مشکلات خواب(کاهش یا افزایش)
 • کاهش یا افزایش اشتها
 • مشکل در تمرکز و حافظه
 • استرس، تنش و خشم
 • افسردگی، احساس غمگینی و گریه کردن
 • نواسانات روحیه آنی
 • کاهش میل جنسی

در صورتی که علائم فوق را دارید و به حدی شدید است که زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار می‎دهند با پزشکتان مشورت کنید.

روش تشخیص سندروم پیش از قاعدگی

آزمایش یا تست خاص و مشخصی برای تشخیص و تعیین ابتلای شما به سندروم پیش از قاعدگی وجود ندارد. پزشکتان با شما صحبت خواهد کرد. علائمی که دارید، تاریخ شروع و پایان آنها در سیکل ماهانه پریودی شما و شدت آنها و میزان تاثیر گذاریشان بر روتین زندگی شما را بررسی خواهد‎کرد.اگر علائم زیر را دارید شما احتمالا درگیر سندروم پیش از قاعدگی هستید:

 • ۵ روز قبل از شروع پریودی درگیر علائم می‎شوید. (حداقل در ۳ دوره متوالی علائم را داشتید)
 • علائم تا ۴ روز بعد از شروع پریودتان به پایان می‌رسند.
 • علائم روحی این دوره موجب کاهش انگیزه شما به انجام کارهای مورد علاقه‎تان می‎شوند.

سعی کنید اطلاعات لازم و علائمی که در چند ماه دارید را در یک تقویم یادداشت کنید. یا می‎توانید از اپلیکیشن‎های مربوط به اینکار کمک بگیرید تا زمان مراجعه به پزشک اطلاعات کافی از تغییر شرایطتان داشته باشید.

تاثیر سندروم پیش از قاعدگی بر سلامت کلی شما

نیمی از زنانی که به دنبال رهایی از علائم سندروم پیش از قاعدگی هستند، از مشکل دیگری هم رنج می‎برند که طی دوران سندروم پیش از قاعدگی تشدید می‎شود. بیماری‎هایی که علائم مشابه با سندروم پیش از قاعدگی دارند را در لیست ببینید:

 • افسردگی و مشکلات عصبی: این مورد بیشترین شباهت را با علائم روحی سندروم پیش از قاعدگی دارند. بنابراین افراد با این مشکلات قبل و طی دوران پریودشان با تشدید علائم بیماری روبرو خواهند بود.
 • دردها و گرفتگی عضلانی/مشکلات نخاعی/سندروم خستگی مزمن: در زنان با این بیماری‎ها افزایش علائم طی دوران سندروم پیش از قاعدگی مشاهده شده. در این دست از افراد خون ریزی‎های بیش از حد هم دیده می‎شود.
 • سندروم روده تحریک پذیر: این سندروم باعث گرفتگی شدید عضلات شکمی و ناحیه کمر و نفخ می‎شود که دقیقا قبل از پریود افزایش می‎یابد.
 • سندروم درد مثانیه‎ای: این افراد هم گرفتگی عضله‎ی شدید تری را در دوران پیش از پریود تجربه خواهند‎کرد.

سندورم پیش از قاعدگی باعث تشدید مشکلات میگرنی، آسم و آلرژی هم می‎شود.

 

درمان خانگی سندروم پیش از قاعدگی

نکات زیر به شما کمک می‎کند شرایط بدنی و سطح سلامت کلی بالاتری داشته‎باشسد. همچنین ممکن است به کمک آن‎ها بعضی از علائم سندروم قاعدگیتان کاهش یابد یا برطرف شود:

 • انجام تمرین‎های هوازی به طور مرتب طی ماه: ورزش به رفع مشکلات تمرکزی، افسردگی و مشکلات مزمن شما کمک می‌کند.
 • غذای سالم بخورید: اجتناب از مصرف غذاهای کافئین دار، نمک و شکر مصنوعی ۲ هفته قبل از قاعدگی باعث کاهش خیلی از علائم سندروم قاعدگی می‎شوند.
 • خواب کافی: سعی کنید هر شب ۸ ساعت بخوابید. خواب کمتر از این میزان باعث افسردگی، عصبانیت و استرس می‎شود و می‎تواند برخی علائم سندروم قاعدگی مانند تغییر آنی روحیه را افزایش دهند.
 • راه حل مقابله با استرس را یاد بگیرید!: با دوستانتان راجع ب آن صحبت کنید! یا دفتر خاطرات داشته باشید. راه حل‎هایی مثل یوگا، ماساژ و مدیتیشن هم موثرند.
 • سیگار نکشید: آزمایشی نشان می‎دهد زنان سیگاری بیشتر در معرض سندروم پیش از قاعدگی هستند. افراد سیگاری علائم جدی تری را تجربه می‎کنند.

 

سندروم پیش از قاعدگی

دارو برای درمان سندروم قاعدگی

برای درمان مشکلات این دوره اگر نیاز به کمک تخصصی دارویی داشته باشید پزشکتان آن را برایتان تجویز می‎کند. و اما بعضی داروهای بدون نیاز به نسخه را معرفی می‎کنیم که به کاهش یا از بین رفتن علائم سندروم قاعدگی کمک می‎کنند.

 • داروهای ضد درد: برخی داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه وجود دارند که به کاهش برخی علائم فیزیکی این دوره مثل گرفتگی عضلات شکمی، سردرد، سینه‎های دردناک و درد ناحیه کمر کمک می‎کنند مثل ایبوپروفن، ناپروکسن و آسپرین. خانم‌هایی که این داروها را مصرف کنند کاهش خون‎ریزی و درد را شاهدند.

درمان‎های دارویی که پزشکتان ممکن است برایتان تجویز کند هم یکی از انواعی است که به آن می‎پردازیم:

 • درمان هورمونی: استفاده از داروهای ضد‎بارداری، مصرف این داروها ممکن است بعضی از موارد فیزیکی را در شما کاهش دهند. ولی قبل از مصرف مداوم این داروها باید مورد تاثیرگذار و بدون عوارض جانبی را برای خودتان از بین انواع مختلف آن‎ها پیدا کنید. در بعضی موارد استفاده از نوع غیر مناسب بعضی عوارض افزایش می‎یابند.
 • داروهای ضد‎افسردگی: اگر داروهای دیگر برای کاهش علائم روحی این دوره به فرد کمک نکند ناچار به مصرف داروهای تجویزی ضد‎افسردگی است.
 • داروهای دیورتیک(افزایش ادرار): می‎تواند باعث کاهش علائم تورم و درد سینه و نفخ شوند.
 • داروهای ضد اضطراب: باعث کاش خشم و استرس می‎شوند.

همه داروها علاوه بر فواید درمانی دارای ریسک‎ها و عوارض جانبی هستند. حتما قبل از مرف از پزشکتان بخواهید تا شما را ازریسک‎ها، عوارض جانبی و خطرات داروهایتان مطلع کنند.

ویتامین‎ها و مواد‎معدنی برای درمان سندروم پیش از قاعدگی

تاثیر ویتامین‎ها و مواد معدنی بر کاهش و درمان علائم سندروم پیش از قاعدگی به طور قطعی مشخص نشده، ولی احتمالا تاثیرات مثبتی دارند. مطالعات فوایدی را برای مواردی که نام می‎بریم شناسایی کرده:

 • کلسیوم

کلسیوم باعث کاهش علائمی مثل نفخ، گرسنگی مفرط و افسردگی می‎شود. کلسیوم از مواد غذایی مثل شیر، پنیر، ماست، آب پرتقال، غلات و نان‎های غنی شده با کلسیوم به طور خوراکی قابل استفاده است. همچنین می‎توانید از قرص‎های مکمل کلسیوم استفاده کنید.

 • ویتامین ب۶

ویتامین ب۶ باعث کاهش علائمی مثل تغییرات آنی خلق و خو، زود رنجی‎، فراموش‎کاری، نفخ و خشم می‎شود. در ماهی، مرغ و خروس، سیب‎زمینی‎ها، میوه‎ها(به غیر از مرکبات) و غلات میوه‎ای شده یافت می‎شود. همچنین می‎توانی از مکمل‎های غذایی آن استفاده کنید.

 • منیزیم

اگر با سردردهای شدید در دوران سندروم پیش از قاعدگیتان دست و پنجه نرم می‎کنید، ممکن است منیزیم به شما کمک کند. اما حتما قبل از مصرف از پزشکتان مشورت بگیرید. منیزیم در گیاهان دارای برگ سبز مثل اسفناج و دانه‎ها و مغز‎ها به فراوانی یافت می‎شود. همچنین به شکل قرص‎های مکمل خوراکی موجود است.

 • امگا-۳ و امگا-۶

آزمایش‎ها نشان دادند که این اسیدهای چرب به کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی کمک می‎کنند. در دانه‎های تخم کتان، گیاهان دارای برگ سبز، ماهی و مغزها به فراوانی یافت می‎شوند. و همچنین مکمل‎های غذایی آن‎ها هم موجود و در دسترسند.

سندروم پیش از قاعدگی

عارضه دیگر دوره قاعدگی

از عوارض شایع دوران پریودی شیوع جوش‎های هورمونی طی این دوره می‎باشد. این مورد هم مانند موارد گفته شده خانم‎ها را در هر سنی درگیر می‎کند تا به دنبال راه حلی برای بهبود آنها بگردند.

انواع جوش‎های هورمونی‎

وقتی یک خانم بزرگسال، بعد از سنین بلوغ دچار جوش مزمن می‎شود، دلیل تغییراتی است در میزان هورمون جنسی اتفاق افتاده و در نهایت منجر به شیوع جوش می‎شود. به طور شایع این اتفاق در صورت بالا بودن میزان تستسترون اتفاق می‎افتد اما در کل بالا بودن یا کمبود شدید تمامی این هورمون‎های جنسی می‎تواند منجر به شیوع جوش شود. صحبت‎های فراوانی پیرامون تغییرات هورمونی و ارتباط آنها با شیوع جوش وجود دارد ولی قصد داریم در این مقاله به شکل اختصاصی به شیوع جوش در قاعدگی بپردازیم.

چرا نوسانات هورمونی باعث شیوع جوش در قاعدگی می شود

همه این ها تحت تاثیر میزان تولید چربی طبیعی پوست (سبیوم) و اندازه روزنه‎های پوستی هستند. هورمون استروژن موجب کم شدن تولید و ترشح سبیوم و کوچک شدن منافذ پوستی می‎شود. پس در دوره‎ای از سیکل ماهانه زنان که هورمون غالب استروژن است (در زنان سالم در فاز فولیکولار و قبل از تخمک گذاری) پوست ظاهری بسیار عالی و بدون جوش دارد. در نگاهی کلی علت داشتن پوستی خشک تر و منافذ بهتر در زنان نسبت به مردان می توان به این هورمون اشاره کرد.

از عوامل اصلی تفاوت پوست خانم ها و آقایان میزان هورمون استروژن در خانم ها می باشد.

 

 

 

از سوی دیگر آندروژن‎ها باعث افزایش میزان تولید، ترشح سبیوم و بزرگ شدن سایز منافذ پوستی می‎شوند. پس در زمان افزایش میزان آندروژن (در زمان قاعدگی و قبل از تخمک گذاری در زنان سالم) شاهد بسته شدن منافذ پوستی، جوش های سر سیاه و سر سفید بر سطح پوست خواهید بود. با افزایش اندازه منافذ پوستی و افزایش همزمان سبیوم شاهد منافذ بسته و شیوع جوش در قاعدگی خواهید بود.

سطوح بالای هورمون پروژسترون همانند آندروژن عمل می کند(در فاز لوتئال شاهد افزایش پروژسترون هستید.) با این تفاوت که ظاهری متورم و باد کرده به منافذ پوست می دهد.

سبیوم و چربی درون روزنه ها و منافذ پوستی منبع اصلی تغذیه باکتری های مولد جوش هستند. بعد از اتمام قاعدگی با برگشتن سطح هورمون ها به میزان نرمال گرفتگی منافذ برطرف شده و شاهد بهبود جوش ها خواهید بود. اما گاها با نفوذ باکتنری ها به منافذ امکان بروزعفونت و جوش های چرکی مزمن وجود دارد.

سندروم پیش از قاعدگی

چگونگی درمان جوش در قاعدگی

 • برای درمان جوش در قاعدگی میزان آندروژن کنترل شود

اولین قدم برای درمان جوش در قاعدگی بررسی میزان آندروژن (تستسترون) و حصول اطمینان از بالا نبودن بیش از حد آنهاست.
با انجام تست های هورمونی میزان آنها را بررسی کنید.
میزان هورمون ها با مراقبت های روزمره و تغذیه مناسب قابل کنترل می باشند. در صورت بالا بودن بیش از حد آنها پزشکان به سراغ درمان دارویی می روند.

 • درمان جوش در قاعدگی با لایه برداری مرتب پوست

می دانید و در این مقاله هم اشاره شد که از عوامل اساسی شیوع جوش پوستی بستگی منافذ می باشد. از جمله راه های درمان جوش در قاعدگی و حتی در حالت عمومی باز کردن منافذ پوستی تا حد امکان بدون آسیب رساندن به پوست می باشد.
منتظر نمانید تا ظاهر پوستتان کدر شود یا پوست مرده ببینید تا لایه برداری انجام دهید. با انجام لایه برداری هفتگی با سری لایه بردار فیس براش کیوت اسکین به عنوان مرحله ای از روتین مراقبت پوستیتان کمک شایانی به جلوگیری از شیوع جوش در قاعدگی می کنید.

 •  برای درمان جوش در قاعدگی مصرف مکمل ها فراموش نشود

برای کمک کردن به چرخه ها و متابولیسم هورمونی از مکمل های زیر استفاده کنید

-منیزیم(برای تاثیر بیشتر به شکل لوسیون پوستی)

-روغن پامچال.

-امگا-۳

-ویتامین ب-۶

-مولتی ویتامین های مناسب خانم ها

-گیاهان درمانی مناسب کبد.

سندروم پیش از قاعدگی

 •  بررسی میزان پروژسترون برای درمان جوش در قاعدگی

یکی از وظایف پروژسترون تنظیم سایر هورمون ها در بدن می باشد و در صورت کم بودن آن میزان سایر هورمون ها هم دچار اختلال می شوند.
در مورد مقادیر بالای پروژسترون و تاثیر آن بر تولید سبیوم مضاعف صحبت کردیم اما بهتر است بدانید مقادیر بسیار کم پروژسترون و عدم تولید میزان مفید سبیوم هم تاثیرات منفی بر ظاهر سالم پوست خواهد داشت.
به این دلیل که سبیوم ماده ایست برای جذب رطوبت که به پوست شما ظاهری سالم و شاداب می بخشد.

 • کاهش استرس از عوامل درمان جوش در قاعدگی

مطمئن این را می دانید که سطح کمتر استرس باعث برگشتن بدن به سیکل نرمال و سالمش می شود و سطوح بالای استرس به شدت برای سلامتی شما مضرند.
به نظر عده زیادی از پزشکان و متخصصین استرس ریشه و عامل اصلی بسیاری از بیماری ها می باشد.

به طور کلی بررسی هورمون های جنسی و تنظیم آنها نه تنها باعث داشتن پوستی سالم و صاف می شود بلکه موجب داشتن سیکل هورمونی و قاعدگی راحت تر و روحیه بهتر در شما می شود.

12 شهریور 1397 ۱ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.

1 دیدگاه برای سندروم پیش از قاعدگی یا PMS

خیلی جالبه اتفاقاً همین الان داشتم با این سندروم دست و پنجه نرم میکردم که استوریه این قسمت وبسایت و دیدم??
مطلب مفیدی بود سپاس.