کهیر خال ترک پوستی
21 خرداد 1397 ۰ دیدگاه

کهیر، خال‌ها و ترک‌های پوست صورت

مطالب مرتبط:

کهیر آزاردهنده و نازیبا

کهیر نوعی واکنش پوستی است، که علل مختلف دارد.

اگر ضایعات کهیر کمتر از شش هفته طول بکشد حاد نامیده شده ولی وقتی که بیش از این زمان طول بکشد باید مزمن نامید. کهیر یک بیماری شایع پوستی است که اگر خانم‌ها به آن مبتلا شوند تأثیر بدی در زیبایی آنها خواهد گذاشت.

کهیر حاد بیشتر در کودکان و نوجوانان شایع است اما کهیر مزمن در بزرگسالان و زنان شیوع بیشتری دارد. این بیماری معمولاً به‌طور ناگهانی شروع و ظرف مدت ۲۴ ساعت بر طرف می‌شود.

اگر چه ضایعات کهیر مزمن ممکن است تدریجی‌تر ظاهر شوند و مدت بیشتری باقی بمانند. این بیماری نوعی حساسیت است که به‌صورت ضایعات پوستی ظاهر می‌شوند و از این نظر شبیه آلرژی بهاری (آب ریزش از چشم و بینی در فصل بهار) همچنین آسم می‌باشد و با این بیماری‌ها ارتباط دارد.

علل ایجاد:

علت ایجاد این حساسیت هم بسیار متنوع است و از داروها و غذاها گرفته تا سرما و فشار همه می‌توانند عامل ایجاد کهیر باشند.

گاهی عوامل هیجانی و استرس‌ها هم در ایجاد کهیر مؤثر می‌باشند. ولی مکانیسم واقعی آن هنوز شناخته نشده است. به طور کلی در ۹۰ درصد موارد مزمن آن، نمی‌توان علتی برای ایجاد آن پیدا کرد. از بین داروها آسپرین و داروهای مسکنی مانند ایبوپروفن و… ارتباط شناخته شده‌ای با ایجاد کهیر دارند.

در عین حال انواعی از کهیر هم شناخته شده‌اند که ضمن آشنایی با آنها می‌توان از علت ایجادکننده آن پرهیز کرده و از بروز ضایعات پیشگیری نمود.

انواع:

نوعی کهیر که کلینرژیک نامیده می‌شود ناشی از افزایش دمای پوست است و با فعالیت بدنی، حمام گرم، استرس و هیجان بروز می‌کند. در مقابل نوعی دیگر کهیر سرمایی است که با غوطه‌ور شدن در آب سرد یا تماس با هوای سرد به وجود می‌آید.

کهیر فشاری نوع دیگری از کهیر است که دقایقی پس از مالش شدید یا خراشیدن پوست بروز می‌کند. انواع دیگر کهیر مانند کهیر آفتابی، آبی و تماسی هستند. اگر شما مبتلا به کهیر مزمن هستید اول باید آن را به طور دقیق بررسی کنید و آزمایش‌هایی مانند شمارش سلول‌های خون، بیو شیمی خون، آزمایش ادرار و مدفوع و… را انجام دهید.

درمان ایده‌آل کهیر تشخیص و حذف علت ایجادکننده آن می‌باشد. در عین حال لوسیون‌های ضدخارش و همین‌طور کمپرسی آب سرد به تسکین ناراحتی کمک می‌کند. از داروهای اساسی که برای کهیر تجویز می‌شوند آنتی‌هیستامین‌ها می‌باشند

آیا همه خال‌ها سرطانی می‌باشند؟

تجمع بیش از حد سلول‌ها رنگدانه‌ساز را خال می‌گویند و بطور طبیعی در روی پوست افراد دیده می‌شوند، ولی تعداد اندکی از خال‌ها می‌توانند بدخیم شوند.

تشخیص خال‌های بدخیم بسیار راحت می‌باشد. هر خالی که تغییر پیدا کند می‌تواند نشانه‌ای از بدخیمی آن باشد. البته این بدان معنا نیست که همه خال‌های تغییرشکل‌یافته بدخیم می‌شوند؛ بلکه درصدی از آنها دچار بدخیمی می‌شوند.

این تغییرات به‌صورت بزرگ شدن سریع خال و افزایش رنگ خال (تیره شدن) هر نوع تغییر در رنگ خال به‌صورت نامتقارن، رشد قسمتی از خال و نامتقارن شدن از نظر شکل خال، تغییر در حاشیه خال از نظر رنگ یا شکل، زخمی شدن خال و ایجاد خونریزی و تمام خال‌های سر که در اثر شانه‌زدن در معرض آسیب می‌باشند و خال‌های صورت که با تیغ اصلاح صدمه می‌بینند بهتر است برداشته شوند یا باید آزمایش شوند.

خطوط و ترک‌های پوست:

ایجاد خطوط تقریباً فرو رفته پوستی که بیشتر در نواحی کشش به‌وجود می‌آید. این عارضه بسیار شایع است و بیشتر در زنان در سنین نوجوانی و دوران حاملگی دیده می‌شود.

با شروع بلوغ جنسی در بدن تحت تأثیر افزایش هورمون‌های جنسی تغییراتی به‌وجود می‌آید. این تغییرات در رشد، به ایجاد خطوط پوستی منجر می‌شود.

با شروع بلوغ افراد بطور سریع رشد می‌کنند و این رشد در دخترها بیشتر می‌باشد و چون رشد سریع است، پوست توانایی هماهنگی با این تغییر جثه را ندارد.

نتیجه به علت شکستگی در فیبرهای آلاستین که مسئول کشش پوست می‌باشند در توان تحت کشش این خطوط ایجاد می‌شوند، که معمولاً به رنگ نقره‌ای در می‌آید. در ابتدا خطوط برجسته و تحریک پذیرند و با گذشت زمان صاف شده و رنگ آن از قرمزی به ارغوانی و در نهایت سفید یا نقره‌ای تبدیل می‌شوند.

البته مشخص است که بسیاری از آسیب های پوستی در اثر مواظبت نکردن درست از آن اتفاق می افتد. عواملی که نبود آن می تواند باعث نازیبایی هایی بر روی پوست شما گردد. مثل نشستن مرتب پوست، ماساژ ندادن و در نتیجه خستگی عضلات پوست و افتادگی آنها و… . شما برای رفع این مشکلات می توانید از وسیله ای به نام فیس براش استفاده کنید. این وسیله ای بهداشتی و آرایشی است که در ضمن شستشوی صورت می تواند راهی ماسب برای ماساژ پوست و در ضمن وسیله ای عالی برای ماساژ آن باشد. همچنین براش مختص شستشوی بدن برای آن در نظر گرفته شده که به شستشوی مرتب و لایه برداری پوست بدن کمک بسیاری می کند. حتما برای آشنایی بیشتر با این پدیده بهداشت و آرایش پوست صورت با ما باشید. برای آشنایی بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.

21 خرداد 1397 ۰ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.