24 دی 1398 ۰ دیدگاه

چه نکاتی را باید در شستشوی پوست حساس رعایت کنیم ؟

شستشوی پوست حساس برای کسانی که دارای پوست حساس می‌باشند اهمیت بسیاری دارد و باید به این مورد توجه بسیاری داشته باشند. این دسته از افراد باید به خوبی در مورد نکات شستشوی پوست حساس اطلاعات داشته باشند تا به بهترین روش ممکن پوست خود را شستشو دهند. برای اینکه با برخی از نکات در مورد شستشوی پوست حساس آشنایی بیشتری داشته باشید در ادامه نکاتی را که حائز اهمیت است را بیان می‌کنیم.

 

شما برای درک بهتر این مقاله نیاز دارید تا ابتدا با نحوه شستشوی صورت خود آشنا شوید. شما می‌توانید برای یادگیری نحوه شستشوی پوست خود مقاله‌های مرا در این زمینه مطالعه نمایید

شستشوی پوست خشک ، شستشوی پوست چرب ، روش‌های شستشوی صورت ،مراقبت‌های بعد از شستشو ، روش‌های نوین شستشوی صورت (فیس براش) ، روش‌های شستشوی چشم ، نکاتی در مورد شستشوی پوست جوش دار 

نکاتی در مورد شستشوی پوست حساس

همانطوری که بیان نمودیم شستشوی پوست حساس اهمیت بسیاری دارد و شما باید به برخی از نکات بسیار مهم در آن مورد توجه داشته باشید تا پوستی زیبا و سالم داشته باشید. برخی از نکات در مورد شستشو پوست حساس عبارت می باشد از :

  1. استفاده از مرطوب کننده

اینکه شما به صورت مداوم صورت خود را با آب و صابون شستشو دهید، همانطوری که مزایا دارد مضراتی را هم دارد، به همین دلیل شما بعد از شستشوی پوست حساس باید از مرطوب کننده‌های بسیار قوی استفاده کنید. اینکه کدام مرطوب کننده برای شما مناسب است را بهتر است با پزشک و یا متخصص پوست در میان گذارید تا به شما بهترین و با کیفیت‌ترین مرطوب کننده را که برای پوست شما مناسب است را معرفی کند.

از آنجایی که شستن پوست موجب می‌شود روغن طبیعی آن از بین برود، لازم است شما از مرطوب کننده مناسبی استفاده کنید. افرادی که پوست حساس دارند باید بلافاصله بعد از حمام و یا شستشو از این کرم های مرطوب کننده استفاده کنند.

شستشوی پوست حساس

یکی از مهمترین و اصلی‌ترین قابلیت‌هایی که مرطوب کننده‌ها دارند، این است که رطوبت طبیعی پوست را به شما باز می‌گردانند. از همین رو بسیاری از پزشکان و متخصصان پوست به کسانی که پوست حساس دارند توصیه می‌کنند که از مرطوب کننده‌های مناسب برای پوست خود استفاده کنند. برخی از افراد هستند که پوست فوق‌العاده خشک و حساس دارند که این دسته از افراد می‌توانند از روغن های خاص مانند روغن بچه برای اینکه پوست خود را چرب کنند استفاده نمایند، یکی از ویژگی‌های مهمی که روغن‌ها دارند این است که دوام و ماندگاری بسیار بیشتری نسبت کرم های مرطوب کننده دارند.

  1. با پوست خود با ملایمت برخورد کنید

 

یکی از نکاتی که بسیار اهمیت دارد و افرادی که پوست حساس دارند در شستشوی پوست حساس باید به آن توجه داشته باشند این است که، از لیف‌های خشن برای شستشو پوست خود استفاده نکنند. این دسته از افراد باید از لیف‌ها و اسفنج نرم استفاده نمایند تا پوست آنها آسیب نبیند.

بسیاری از افراد بر این باور می‌باشند که برای شستشوی پوست حساس باید از لیف‌های خشن استفاده کنند، چرا که سلول‌های مرده پوست با آنها از بین می‌رود، اما باید بدانید این لیف‌ها یک تهدید جدی برای پوست‌های حساس به شمار می‌روند. افرادی که پوست معمولی دارند قادر هستند روزی یکبار به حمام بروند ولی کسانی که پوست حساس دارند باید برای شستشوی پوست حساس زیاد زیر دوش نمانند.

یکی دیگر از نکاتی که در شستشوی پوست حساس بسیار اهمیت دارد و باید به آن توجه داشته باشید این است که از آب داغ  استفاده نکنید، چرا که آب داغ برای پوست حساس مضراتی دارد و موجب التهاب آن می‌شود، بنابراین بهترین گزینه ای که آنها می‌توانند داشته باشند این است که از آب ولرم استفاده نمایند

  1. کنار گذاشتن صابون

 استفاده کردن از صابون برای شستشوی پوست حساس اصلا گزینه مناسبی نمی‌باشد، چرا که به پوست آنها آسیب جدی وارد می‌کند. شما اگر پوست حساس دارید باید به دنبال بهترین ژل‌های پاک کننده پوست بروید، بیشتر این پاک کننده‌های صورت دارای نرم کننده هستند  که به پوست به هیچ عنوان آسیبی وارد نمی‌کند و بر همین اساس بسیاری از کسانی که پوست حساس دارند از آن می‌توانند استفاده کنند.

شستشوی پوست حساس

بسیاری از پزشکان و متخصصان پوست برای شستشوی پوست حساس، پاک کننده‌هایی را توصیه می‌کنند که فاقد مواد شیمیایی باشد، برخی از افراد هم هستند که صابون را به مواد دیگر ترجیح می‌دهند و این دسته از افراد هم باید از صابون‌هایی استفاده کنند که طبیعی می‌باشد و برای تولید آن از روغن‌های گیاهی استفاده شده است. اگر شما خشکی پوستتان بسیار زیاد است و شما را آزار می‌دهد، می‌توانید از کمپرس آب سرد استفاده کنید تا پوست خود را آرام کنید.

  1. خانه خود را مرطوب نگه دارید

جدا از چگونگی شستشوی پوست حساس شما باید فضای منزل خود را هم مرطوب نگه دارید، در فصل‌هایی که رطوبت هوا کم است شما باید به رطوبت خانه خود توجه بسیاری داشته باشید، چرا که در این فصل‌ها خشکی هوا بیش از حد می‌باشد و برای پوست شما ضرر دارد. برخی دستگاه‌ها مانند بخور وجود دارد که شما می‌توانید به وسیله آنها رطوبت را در خانه خود افزایش دهید.

یکی از ویژگی‌های مهمی که این دستگاه‌ها دارند این است که باکتری‌ها و میکروب‌های محیط را هم از بین می‌برند. اگر شما می‌خواهید عملکرد آن را بیشتر کنید، بهتر است در درون آنها گیاه معطر و ضد عفونی کننده هم بگذارید.  امروزه از آنجایی که این امر اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است دستگاه‌های پیشرفته‌ای را تولید کرده‌اند.

  1. استفاده از براش‌های شستشو

یکی از مهمترین وسیله‌هایی که برای شستشوی پوست حساس مورد استفاده قرار می‌گیرد، براش‌های شستشو می‌باشد، این براش‌ها برای کسانی که پوست حساس دارند گزینه بسیار مناسبی می‌باشد و شما می‌توانید از آنها به صورت روزانه استفاده کنید. البته در مصرف این براش‌ها باید دقت داشته باشید که کرم‌های مرطوب کننده را هرگز فراموش نکنید، چرا که آنها هم از جمله مهمترین کرم‌هایی می‌باشد که پوست خشک به آنها نیاز دارد.

  1. استفاده از پدهای آرایش پاک کن

پدهای آرایشی در شستشوی پوست حساس و برای از بین بردن آلودگی‌های روی پوست بسیار توصیه می‌شود، در واقع باید بدانید استفاده کردن از این پدهای آرایشی جایگزین مناسبی برای شستشو پوست حساس نمی‌باشد، ولی در برخی از موارد که شما دسترسی به آب ندارید می‌توانید از آنها استفاده کنید. در خرید این پدهای باید دقت بسیاری داشته باشید، چرا که برخی از آنها زبر هستند و به بافت پوست آسیب جدی وارد می‌کنند، ولی برخی دیگر از آنها بافت نرمی دارند و برای شستشوی پوست بسیار مناسب می‌باشند. در نتیجه شما باید برای شستشوی پوست حساس از پدهای نرم که یکنواخت هستند و به پوست آسیبی وارد نمی‌کنند استفاده کنید.

شستشوی پوست حساس

انجام دادن تمامی روش‌هایی را که در بالا برای شستشوی پوست حساس بیام کردیم بسیار مهم می‌باشد و شما می‌توانید برای خرید این کرم‌ها و مرطوب کننده‌ها از پزشک و متخصصی که در این زمینه تجربه بیشتری دارد راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید تا بهترین کرم‌ها و مرطوب کننده‌ها را خریداری نمایید.

 

شما برای درک بهتر این مقاله نیاز دارید تا ابتدا با نحوه شستشوی صورت خود آشنا شوید. شما می‌توانید برای یادگیری نحوه شستشوی پوست خود مقاله‌های مرا در این زمینه مطالعه نمایید

شستشوی پوست خشک ، شستشوی پوست چرب ، روش‌های شستشوی صورت ،مراقبت‌های بعد از شستشو ، روش‌های نوین شستشوی صورت (فیس براش) ، روش‌های شستشوی چشم ، نکاتی در مورد شستشوی پوست جوش دار  

24 دی 1398 ۰ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.