پاک کردن تتو از پوست
8 آذر 1399 ۰ دیدگاه

۴ روش مؤثر برای پاک کردن تتو از پوست

مطالب مرتبط:
پاک کردن تتو از پوست

اگرچه خالکوبی‌­ها احساسات و دیدگاه‌های ما را به تصویر می‌کشند اما گاهی اوقات یادآور یک تصمیم یا خاطره اشتباه از گذشته هستند، در چنین مواقعی فقط پاک کردن تتو از پوست می‌تواند ما را آرام کند! به‌طور کل حذف تتو به سه روش کلی انجام می‌شود: جراحی، لیزر و درمان‌های خانگی. اگر پول کافی دارید و می‌خواهید در کوتاه‌ترین زمان ممکن از شر خالکوبی خود خلاص شوید توصیه می‌شود از لیزر برای پاک کردن تتو استفاده کنید در غیر این صورت استفاده از درمان‌های خانگی نیز می‌تواند تا حدودی در پاک کردن تتو از پوست مؤثر باشد. در این مقاله ۴ روش مؤثر برای پاک کردن تتو از پوست ارائه شده است؛ با مجله سلامت کیوت اسکین همراه باشید.

 • پاک کردن تتو از پوست با جراحی
 • از بین بردن خالکوبی با لیزر
 • درم آبریژن و پاک کردن تتو از پوست
 • درمان‌های خانگی برای پاک کردن تتو از پوست

 پاک کردن تتو از پوست

یکی از محبوب‌ترین و قدیمی‌ترین روش‌ها برای پاک کردن تتو از پوست، جراحی است. در این روش پوست خالکوبی‌شده با جراحی برداشته و سپس پوست اطراف آن را به هم می‌دوزند. برخی از جراحان از پیوند پوست برای پوشاندن محل برش(در خالکوبی­های بزرگ) استفاده می‌کنند. عموماً از این روش برای از بین بردن خالکوبی­های کوچک استفاده می‌شود و در مورد خالکوبی­هایی که سطح وسیعی از پوست را پوشش داده‌اند کارساز نخواهد بود.

پاک کردن تتو از پوست با جراحی

پاک کردن تتو از پوست با جراحی، یک روش تهاجمی است که باید توسط پزشک انجام شود. ابتدا جراح، پوست شما را با بی‌حسی موضعی( یا بی‌حسی عمومی) بی‌حس می‌کند تا حین جراحی احساس درد نکنید. سپس با ابزاری نوک‌تیز و چاقوی جراحی شروع به بریدن پوست خالکوبی‌شده می‌کند. در انتها پوست اطراف را به هم کوک می‌زند. این جراحی بسته به اندازه طرح خالکوبی ممکن است چند ساعت طول بکشید. بهبودی کامل محل جراحی نیز ممکن است چندین هفته طول بکشد و گاهی جای بخیه باقی می‌ماند!

تا چند روز بعد از جراحی برای جلوگیری از عفونت، پماد یا کرمی که توسط پزشک تجویز شده است را باید مرتباً استفاده کرد. محل جراحی باید همیشه تمیز نگه داشته شود و حداقل برای دو هفته در معرض مستقیم نور آفتاب قرار نگیرد. همچنین از انجام فعالیت‌های شدید بلافاصله بعد از جراحی(که باعث کشش ناحیه موردنظر می‌شود) جداً خودداری شود. اگرچه این روش نسبت به سایر روش‌های پاک کردن، تهاجمی‌تر است بااین‌حال تنها روش مطمئن برای از بین بردن کامل تتو به شمار می‌رود. هزینه این روش درمانی به طرح و اندازه تتو بستگی دارد اما نسبت به لیزر و درم آبریژن کم‌هزینه‌تر است.

از بین بردن خالکوبی با لیزر

اکثر کارشناسان، لیزر را موفق‌ترین و مقرون­به‌صرفه‌ترین روش برای از بین بردن خالکوبی می‌دانند. بااین‌حال لیزر درمانی بسیار گران و دردناک است؛ تنها عامل مثبت برای محبوبیت این روش، خروجی مطلوب آن است. امروزه اکثر کلینیک‌های زیبایی از لیزر برای پاک کردن تتو از پوست استفاده می‌کنند. تکنسین لیزر پوست خالکوبی‌شده را با بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌کند سپس لیزر را روی پوست قرار می‌دهد. پرتوی لیزر به اپیدرم نفوذ کرده و جوهر موجود در لایه میانی پوست را به ذرات کوچک‌تر تقسیم می‌کند که به‌راحتی توسط بدن خارج می‌شود. بعد از لیزر ممکن است پوست خونریزی کند، تاول بزند و یا متورم شود.

در حال حاضر لیزر درمانی یکی از محبوب ترین روش های درمانی برای پاک کردن تتو از پوست است.
از بین بردن خالکوبی با لیزر
 طول دوره درمان با لیزر در افراد مختلف متفاوت است اما به‌طورکلی حدود ۶ تا ۸ جلسه طول می‌کشد. برای گرفتن بهترین نتیجه بهتر است که فاصله جلسات بین ۶ تا ۸ هفته باشد. تعداد جلسات به اندازه، رنگ، محل و سن تتو بستگی دارد که عموماً در جلسه اول توسط متخصص پوست تخمین زده می‌شود. 

از بین بردن خالکوبی­های رنگی با لیزر بسیار دشوارتر است و برای مؤثر بودن ممکن است به طول موج‌های مختلف نیاز باشد. بهترین کاندید برای لیزر کسانی هستند که پوست روشن‌تری دارند زیرا لیزر درمانی سبب تغییر رنگ پوست‌های تیره می‌شود. خالکوبی­های قدیمی با لیزر درمانی بیشتر محو می‌شوند اما از بین بردن خالکوبی­های جدید با لیزر دشوارتر است. هزینه درمان با لیزر به اندازه، رنگ و سن تتو بستگی دارد. پاک کردن تتو از پوست با لیزر باید اولین انتخاب شما برای درمان باشد زیرا معمولاً جای زخمی باقی نمی‌گذارد و هیچ عوارض جانبی ایجاد نمی‌کند. مراقبت‌هایی که بعد از درمان با لیزر باید رعایت شود:

 • هر روز از پماد ضد باکتری روی پوست بمالید. پماد به بهبود پوست کمک کرده و خطر عفونت را کاهش می‌دهد.
 •  ناحیه تحت درمان را همیشه تمیز و خشک نگه دارید. 
 • از پوشیدن لباس تنگ خودداری کنید.
 •  از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کنید. 
 • پوسته یا تاول ایجادشده در محل لیزر را نکنید.

درم آبریژن و پاک کردن تتو از پوست

این روش در دسته روش­های جراحی قرار می­گیرد. در طی یک جلسه معمول درم آبریژن برای پاک کردن تتو از پوست، متخصص پوست، ناحیه خالکوبی‌شده را با داروی بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌کند. سپس از یک دستگاه ساینده که با سرعت بالا در حال چرخش است لایه خارجی پوست را از بین می‌برد تا بتواند جوهر تتو زیر آن را بیرون بکشد. عموماً این روش در مطب انجام می‌شود و مدت‌زمان جراحی هم به اندازه و رنگ تتو بستگی دارد. پاک کردن خالکوبی­های بزرگ با رنگ‌های مختلف ممکن است بیش از یک ساعت طول بکشد. ازآنجایی‌که پوست را می‌سابد کاملاً دردناک است، همچنین به اندازه جراحی و لیزر موفقیت‌آمیز نیست اما گاهی اوقات می‌تواند بیشتر خالکوبی­های موجود را از بین ببرد.

افرادی که پوست حساس دارند یا از بیماری‌های پوستی مانند اگزما رنج می‌برند کاندیدای خوبی برای استفاده از درم آبریژن نیستند. استفاده از داروهای رقیق‌کننده قبل از درم آبریژن ممکن است شما را در معرض خونریزی، کبودی و تغییر رنگ پوست قرار دهد. افرادی که پوست تیره دارند بیشتر در معرض تغییر رنگدانه­های پوستی هستند. هزینه درم آبریژن بسته به اندازه و رنگ تتو متفاوت است.

برای جلوگیری از عفونت و کاهش جای زخم ممکن است پزشک معالج یک کرم ضد باکتری تجویز کند که باید به پوست بمالید. ناحیه درمان احتمالاً تا چند روز بعد از جراحی، پوستی قرمز یا صورتی رنگ دارد و ممکن است کمی دردناک باشد. بهبود زخم آن تقریباً ۲ تا ۳ هفته طول می‌کشد. صورتی بودن ناحیه درمان نیز معمولاً طی ۸ تا ۱۲ هفته کم‌رنگ‌تر می‌شود.

درمان‌های خانگی برای پاک کردن تتو از پوست

درمان¬های خانگی برای پاک کردن تتو از پوست

بسیاری بر این باورند که پاک کردن تتو از پوست دردناک و گران است اما با کمک درمان‌های خانگی می‌توان بدون درد و هزینه، هرگونه نقشی را از روی پوست پاک کرد، اگرچه نتایج آن بعد از یک سال یا بیشتر قابل‌مشاهده خواهد بود! ۳ درمان خانگی زیر می‌توانند در از بین بردن خالکوبی مؤثر باشند:

 • مالیدن نیم ساعت مخلوط آب لیمو و نمک می‌تواند به محو شدن تتو کمک کند.
 •  استفاده از خمیر آلوورا، ماست، نمک و عسل روی خالکوبی به مدت نیم ساعت از دیگر روش‌های خانگی برای پاک کردن تتو از پوست است. 
 • برخی افراد از اسکراب نمک برای از بین بردن خالکوبی استفاده می‌کنند که اکنون منسوخ شده است! در این روش پوست را به مدت نیم ساعت یا بیشتر با نمک می‌سابند تا تیره شود. سپس باید ناحیه درمان را با یک پماد آنتی‌بیوتیک بپوشانید. بعد از ۷ تا ۸ روز لایه بالایی پوست جدا شده و جوهر تتو کم‌رنگ‌تر می‌شود. بعد از ۱.۵ تا ۲ ماه که پوست کاملاً خوب شد می‌توانید این روند را دوباره تکرار کنید.
کلام آخر اینکه روش‌های زیادی برای پاک کردن تتو از پوست وجود دارد اما ازنظر هزینه، اثربخشی و زمان بهبودی باهم متفاوت‌اند. آشنایی با این روش‌ها به شما کمک می‌کند تا بهترین گزینه را با توجه به بودجه و نوع پوست خود انتخاب کنید. شما از چه روشی برای از بین بردن خالکوبی خود استفاده کرده‌اید؟ لطفاً تجربیات خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.
8 آذر 1399 ۰ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.