18 تیر 1399 ۰ دیدگاه

واریس صورت چیست؟

منظور از واریس صورت رگ‌های کوچک قرمز یا بنفش رنگی است که معمولاً در اطراف بینی و گونه‌ها مشاهده شده و اغلب به آن‌ها “رگ‌های عنکبوتی” گفته می‌شود. این رگ‌ها در هر جایی از بدن ازجمله پاها می‌توانند ظاهر شوند، اگرچه واریس پا با واریس صورت متفاوت است. صورت شما واقعاً حساس است و وجود رگ‌های عنکبوتی روی بینی شما می‌تواند بدترین اتفاق باشد! با ما همراه باشید تا بیشتر با دلایل بروز این عارضه و روش‌های درمانی آن آشنا شوید.

علل بروز واریس صورت

تلانژکتازی که معمولاً با نام رگ‌های عنکبوتی شناخته می‌شود، رگ‌های خونی منبسط و متورم هستند که در نزدیکی سطح پوست یا غشاهای مخاطی ایجاد می‌شوند. آن‌ها اغلب به‌صورت خطوط صورتی روشن یا قرمز( و گاهی بنفش) ظاهر شده و هنگام فشار آوردن موقتاً سفید می‌شوند. تلانژکتازی یا رگ‌های عنکبوتی یک بیماری شایع است که سلامت افراد را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد اما می‌تواند نشانه بیماری‌های جدی‌تر باشد.

این بیماری می‌تواند به چندین دلیل در فرد بروز کند؛ برخی از دلایل اصلی بروز آن عبارت‌اند از:

 • افزایش سن:

یکی از مهمترین دلایل ابتلا افراد به واریس یا رگ‌های عنکبوتی افزایش سن است. با افزایش سن پوست نازک‌تر و رگ‌ها ضعیف‌تر می‌شوند. همین مسئله سبب شده تا به رگ‌ها فشار بیشتری وارد شود و درنتیجه آسیب ببینند. تلانژکتازی صورت به‌طور متوسط از ۳۸ سالگی آغاز می‌شود.

 • جنسیت:

زنان بیشتر از مردان درگیر این عارضه می‌شوند.

 • ژنتیک:

وراثت یکی دیگر از عوامل مؤثر در بروز واریس صورت است. اگر تنها یکی از اعضای خانواده روی صورت خود رگ‌های عنکبوتی داشته باشد ممکن است این عارضه در شما نیز دیده شود.

واریس صورت

 • بارداری:

هورمون‌ها در دوران بارداری تغییر می‌کنند و می‌توانند باعث ایجاد رگ‌های عنکبوتی در صورت شوند. علاوه بر این، افزایش چشمگیر حجم خون می‌تواند به رگ‌ها فشار بیاورد. رگ‌های عنکبوتی صورت معمولاً در هر بارداری بیشتر می‌شوند.

 • قرار گرفتن در معرض آفتاب:

بیش‌ازحد قرار گرفتن در معرض آفتاب می‌تواند باعث ایجاد رگ‌های عنکبوتی روی گونه‌ها و بینی شود یا حتی آن‌ها را بزرگتر و برجسته‌تر کند.

این رادیکال‌ها ذرات ریز و کوچکی هستند که در هوا حرکت می‌کنند و می‌توانند آرایش ژنتیکی پوست را تغییر داده و منجر به نقص و بیماری در افراد شوند. اگر به‌طور مکرر در معرض این رادیکال‌ها قرار بگیرید می‌توانند به پوست شما آسیب برسانند و سبب بروز واریس صورت شوند.
 • بیماری‌های پوستی:

برخی بیماری‌های پوستی مانند روزاسه، اگزما و آکنه که باعث التهاب در پوست می‌شوند می‌توانند در ایجاد رگ‌های عنکبوتی بروی صورت دخیل باشند. درواقع هر بیماری پوستی که باعث منبسط شدن یا تحریک طولانی‌مدت پوست می‌شود می‌تواند به رگ‌ها و مویرگ‌های ظریف آسیب برساند.

ظاهر شدن واریس صورت در افرادی که به بیماری‌های التهابی مانند آکنه یا روزاسه مبتلا هستند بسیار متداول است.

 

 • تغییرات فشار:

تغییرات شدید فشار مانند عطسه شدید یا استفراغ نیز می‌تواند منجر به شکسته شدن رگ‌های خونی در صورت شود.

 • هورمون‌ها:

قرص‌های ضدبارداری و تغییرات هورمونی در دوران بلوغ، بارداری و یائسگی، احتمال ابتلا به مویرگ‌های شکسته را در بدن افزایش می‌دهد.

واریس صورت

 • مصرف الکل:

الکل رگ‌های خونی شما را رقیق می‌کند. هرچه بیشتر الکل مصرف کنید رگ‌های خونی و قرمز در صورت شما بیشتر می‌شود. با گذشت زمان الکل فشارخون را افزایش می‌دهد و باعث رقیق شدن رگ‌های صورت می‌شود. منبسط شدن مکرر سبب قفل شدن رگ‌ها در آن حالت می‌شود. همچنین ممکن است این رگ‌های واریسی نشان‌دهنده آسیب‌های کبدی باشند که معمولاً پس از سال‌ها سوءمصرف الکل ایجاد می‌شوند.

سبک زندگی شما و استعمال دخانیات به‌طور مستقیم می‌تواند در ایجاد رگ‌های خونی نزدیک به سطح پوست مؤثر باشد. اگر سبک زندگی شما فاقد فعالیت بدنی، خواب و تغذیه مناسب است احتمال اینکه رگ‌های عنکبوتی روی صورتتان آشکار شود بیشتر است؛ در این صورت بهتر است کمی به فکر تغییر سبک زندگی‌تان باشید.

 

با این ۶ روش، واریس صورتتان را درمان کنید!

مهم نیست که چه دلایلی سبب بروز رگ‌های عنکبوتی در صورت شما شده بلکه باید بدانید که این رگ‌ها به‌تنهایی از بین نمی‌روند و حتی ممکن است به‌مرورزمان بدتر شوند. ازآنجایی‌که این رگ‌ها در زیر پوست هستند بسیار ظریف بوده و به‌راحتی آسیب می‌بینند به‌عنوان‌مثال شستن بیش‌ازحد صورت یا شستن صورت با آب گرم می‌تواند سبب شکسته شدن بیشتر مویرگ‌ها شود. اما چگونه می‌توان از رگ‌های عنکبوتی کنار بینی و روی گونه‌ها خلاص شد؟ خوشبختانه گزینه‌های درمانی متفاوتی برای رگ‌های عنکبوتی صورت، وجود دارد. مواردی که می‌توانید برای کاهش و جلوگیری از رشد این ناراحتی‌های کوچک انجام دهید عبارت‌اند از:

 • شستشوی منظم صورت:

هنگام شستن صورت از پاک‌کننده‌های ملایم استفاده کنید. توجه داشته باشید که لایه‌بردارها می‌توانند به پوست آسیب برسانند بنابراین از آن‌ها کمتر استفاده کنید. اگر پوست خشکی دارید حتماً بعد از شست و شوی صورت، از مرطوب‌کننده برای حفظ رطوبت پوست استفاده کنید. از خالی کردن جوش‌ها جدداً خودداری کنید!

اشعه ماوراءبنفش خورشید و سیگار دو منبع سازنده رادیکال‌های آزاد هستند. بنابراین در ساعات اوج گرما از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کرده و هنگام بیرون رفتن از منزل حتماً از ضد آفتاب استفاده کنید.

 • رعایت رژیم غذایی:

حتماً غذاهایی را بخورید که به پاکسازی کبد شما کمک کند، همچنین از مصرف بیش‌ازحد الکل خودداری کنید. بروز واریس صورت تنها بخشی از عوارض جانبی یک کبد ناسالم است. همچنین عدم مصرف غذاهای تند و فرآوری شده می‌تواند مانع از بروز رگ‌های عنکبوتی صورت شود.

واریس صورت

 • ورزش:

برای بهبود گردش خون و قدرت رگ‌ها به‌طور منظم ورزش کنید.

یکی از گزینه‌های درمان واریس صورت، درمان با لیزر است. سال‌هاست که از فناوری لیزر در این زمینه استفاده می‌شود و کاربردهای آن بی‌حدومرز است. گفته می‌شود که این روش درمانی برای از بین بردن رگ­های عنکبوتی بسیار مؤثر است.

 • تزریق:

برای درمان رگ‌های عنکبوتی صورت می‌توانید از روش‌های تزریقی مثل بوتاکس نیز کمک بگیرید. درواقع بهترین عملکرد آن جوان‌سازی کامل صورت است. به‌طورمعمول بوتاکس و سایر روش‌های پرکننده‌های پوستی لایه‌های مختلف پوست را درمان کرده و کمک می‌کنند تا با حفظ سلامت پوست جوانتر به نظر برسید. فقط به یاد داشته باشید که تزریق رگ‌های عنکبوتی را می‌پوشاند اما آن را از بین نمی‌برد.

 

اگرچه سن، ژنتیک، تغییر هورمونی و محرک‌های محیطی در بروز واریس صورت مؤثرند اما معمولاً با تغییر سبک زندگی، ورزش کردن، محدود کردن مصرف الکل و سیگار می‌توان از بروز این عارضه جلوگیری کرد. شما از چه روشی برای درمان رگ‌های عنکبوتی صورت خود استفاده کرده‌اید؟ خوشحال می‌شویم با ما به اشتراک بگذارید.

18 تیر 1399 ۰ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.