19 خرداد 1399 ۰ دیدگاه

هیدروتراپی و تأثیر آن بر پوست

آیا می‌خواهید راز داشتن پوست درخشان و چهره‌ای سالم را بدانید؟ یک لیوان آب بخورید! می‌دانم که این جمله تکراری را بارها شنیده‌اید اما حقیقت همین است. آب درمانی می‌تواند راه‌حل نهایی شما برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی باشد من‌جمله افتادگی پوست، آکنه، لک و هر آنچه که نمی‌بینید! با ما همراه باشید تا ببینیم چگونه آب می‌تواند زیبایی را به پوستمان هدیه دهد.۱.هیدروتراپی چیست؟۲. انواع هیدروتراپی و تأثیر آن بر پوست ۳.تأثیر آب درمانی بر پوست  ۴.مواد منع مصرف هیدروتراپی

هیدروتراپی چیست؟

قرن‌هاست که در فرهنگ‌های مختلف سراسر جهان از آب برای درمان انواع مشکلات و بیماری‌ها استفاده می‌کنند؛ حمام‌های رومی، چشمه‌های آب گرم، شنا درمانی، دوش بخار و سونا نمونه‌هایی از آب درمانی را به تصویر می‌کشند که امروزه با نام هیدروتراپی شناخته می‌شود. سباستین کنیپ، راهب باواریایی قرن نوزدهم پدر هیدروتراپی مدرن نامیده می‌شود که از ترکیب آب گرم و سرد برای درمان بیماری‌ها بهره گرفته است– روش‌های وی هنوز هم مورداستفاده قرار می‌گیرد.

هیدروتراپی

هیدروتراپی می‌تواند به گونه‌های متفاوت انجام شود، در این روش کل بدن یا یک قسمت مشخص‌شده از بدن مانند صورت در مدت‌زمان مشخصی زیر آب گرم(پرفشار) قرار گرفته و بلافاصله در معرض آب سرد قرار می‌گیرد. یک نمونه ساده از این عملکرد این است که ابتدا دوش آب گرم و بلافاصله بعد از آن دوش آب سرد بگیرید تا منافذ پوست در سرمای آب بسته شود یا اینکه مدتی در سونا بنشینید و بلافاصله بعد از آن دوش آب سرد بگیرید؛ این کار را چندین بار تکرار کنید. این کار به سیستم لنفاوی اجازه می‌دهد تا آکنه و هرگونه آلودگی در منافذ باز پوست را پاک کند.

آب درمانی

آب درمانی یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش سلامت پوست است. این روش باعث بهبودی مشکلات مختلف به‌ویژه موارد مرتبط با ضعف سیستم ایمنی، گردش خون و کمبود سوخت‌وساز بدن، می‌شود. اگر هیدروتراپی با سبک زندگی سالم، فعالیت بدنی منظم، رژیم غذایی سالم و مکمل‌های باکیفیت و داروهای گیاهی ترکیب شود بهتر عمل می‌کند. چندین جلسه هیدروتراپی می‌تواند در کاهش التهاب، تحریک گردش خون و تخلیه آلودگی‌ها از منافذ پوست مؤثر باشد.

آب درمانی یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش سلامت پوست است. چندین جلسه هیدروتراپی می‌تواند در کاهش التهاب، تحریک گردش خون و تخلیه آلودگی‌ها از منافذ پوست مؤثر باشد.

انواع هیدروتراپی و تأثیر آن بر پوست

آب درمانی

هیدروتراپی گونه‌های متفاوتی دارد و اغلب در مراکز بهداشتی، چشمه‌های آب گرم یا حتی در خانه انجام می‌شود. برخی از انواع متداول آب درمانی که بر پوست تأثیر می‌گذارد عبارت‌اند از:

 1. حمام آب گرم:

  بسته به شرایط تا ۳۰ دقیقه در آب گرم دراز بکشید. می‌توانید به این آب نوعی نمک به نام نمک Epson، گل‌های معدنی، روغن‌های آروماتراپی، زنجبیل و نمک دریا اضافه کنید. این مواد معدنی به آبرسانی پوست کمک کرده و هرگونه التهاب و خشکی پوست را از بین می‌برند.

 2. حمام بخار یا حمام ترکی:

  این حمام‌ها درواقع اتاق‌های بخاری گرم و مرطوب هستند. بخار به بدن کمک می‌کند تا ناخالصی‌ها را آزاد کرده و از طریق تعریق دفع کند.

 3. سونا:

  وقتی بدن در معرض خشکی و گرما سونا قرار می‌گیرد عرق می‌کند و از این طریق سلول‌های مرده، باکتری و آلودگی‌های موجود در منافذ پوست از بین می‌رود.

 4. کمپرس گرم یا سرد:

   

  هیدروتراپی
  در این روش حوله‌ها را در آب گرم یا سرد خیس می‌کنند و سپس در قسمت خاصی از بدن قرار می‌دهند. کمپرس‌های سرد باعث کاهش التهاب و تورم می‌شوند و کمپرس‌های گرم با افزایش جریان خون، اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به پوست می‌رسانند و سلامت و درخشش پوست را تأمین می‌کنند. این روش برای درمان آکنه نیز مؤثر خواهد بود و پوست را شفاف و درخشان می‌کند.

 5. کنتراست درمانی:

  بعد از دوش آب گرم زیر دوش آب سردی که بتوانید سرمای آن را تحمل کنید بروید و ۳۰ ثانیه بمانید. این چرخه را تا سه مرتبه تکرار کنید و از درخشندگی پوستتان لذت ببرید!

 

تأثیر آب درمانی بر پوست

۷۵ درصد از بدن شما را آب تشکیل می‌دهد و هرگونه کمبود آب روی بدن شما ازجمله پوست که بزرگترین عضو بدن است تأثیر می‌گذارد. اگر پوستتان آب کافی نداشته باشد خشک و پوسته‌پوسته می‌شود. پوست خشک بیشتر در معرض لکه‌های پیری و چین‌وچروک قرار می‌گیرد، ازاین‌رو نباید تأثیر آب درمانی بر پوست را نادیده گرفت. در ادامه برخی از مزایا آب درمانی بر پوست را باهم مرور می‌کنیم:

 1. بهبود کارایی غدد لنفاوی با هیدروتراپی

  گرفتگی غدد لنفاوی عامل اصلی ایجاد التهاب و بیماری در بدن است. اگر غدد لنفاوی به‌خوبی جاری نباشند سلول‌ها از ضایعات خود مسموم شده و مایع لنفاوی به یک چاه سمی تبدیل می‌شود و درنتیجه خستگی، تورم، عفونت، التهاب و بیماری در بدن اتفاق می‌افتد. یک سبک زندگی بی‌تحرک، رژیم غذایی نامناسب و یک محیط سمی، همگی در بروز این مشکل نقش دارند.

هیدروتراپی با تنظیم کارایی غدد تعریق به تنظیم دمای بدن کمک می‌کند، سموم را از بدن دفع می‌کند و درخشندگی را به پوست هدیه می‌دهد. همچنین هیدروتراپی به کاهش احتباس مایعات کمک می‌کند و حتی در سایر بیماری‌ها مانند سلولیت نیز تأثیر قابل‌توجهی دارد. یک سیستم لنفاوی فعال و کارآمد، سبب افزایش کیفیت و کارایی سلول‌ها و جریان خون در بدن می‌شود.
 1. آب درمانی ضخامت و تراکم پوست شما را بهبود می‌بخشد:

  حدود ۳۰ درصد از کل آب بدن در پوست وجود دارد و حفظ این درصد برای حفظ درخشندگی، کاهش چین‌وچروک و از بین رفتن رطوبت ناشی از عوامل محیطی بسیار حائز اهمیت است.
  آب درمانی

 2. آب درمانی به دفع سموم بدن کمک می‌کند:

  بدن در حین آب درمانی دچار تعریق شده و از این طریق می‌تواند به دفع سموم بدن کمک کند.

 3. آب درمانی سبب بهبود عملکردهای طبیعی پوست می‌شود:

  حفظ آب بدن، از بین بردن سموم بدن جهت جذب بهتر ویتامین D و محافظت از بدن در برابر اشعه آفتاب ازجمله عملکردهای طبیعی پوست است. کاملاً بدیهی است که مصرف آب نقش مهمی در سالم نگه‌داشتن پوست دارد.

مواد منع مصرف هیدروتراپی

تأثیر آب درمانی بر پوست

 • گاهی اوقات استفاده از گیاهان و روغن‌های گیاهی در حمام آب گرم می‌تواند یک واکنش آلرژیک معروف به نام آماس پوستی را برای برخی از افراد ایجاد کند.
 • گرمای بیش‌ازحد محتمل‌ترین عارضه جانبی آب درمانی است که می‌تواند بسیار مضر باشد. این ممکن است زمانی اتفاق بیافتد که فرد زمان زیادی را در آب گرم صرف کند.
 • حمام سرد نباید برای افراد مسن یا کودکان خردسال استفاده شود.
 • افرادی که از بیماری قلبی رنج می‌برند از حمام سونا اجتناب کنند.
نه‌تنها آب منشأ زندگی در این سیاره خاکی است بلکه به همان اندازه برای حفظ کیفیت زندگی نیز مهم است. بنابراین تعلل نکنید و اولین قدم را برای داشتن پوستی سالم و درخشان بردارید. هیدروتراپی نوعی روش درمانی است که می‌تواند به شما در درمان بسیاری از مشکلات پوستی همچون آکنه کمک کند. اگر قبلاً این روش درمانی را امتحان کرده‌اید خوشحال می‌شویم تجربه خود را با ما در میان بگذارید.  
19 خرداد 1399 ۰ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.