قارچ پوست سر
2 اردیبهشت 1399 ۲ دیدگاه

انواع قارچ پوست سر و درمان آنها

قارچ پوست سر یکی از بیماری‌هایی به شمار می‌رود که شاید برخی از افراد به این بیماری دچار شوند و به دنبال روش‌های درمانی آن باشند. شما باید بدانید اگر این بیماری پوستی را درست در زمان مشخص شده درمان نکنید، امکان دارد که موهای خود را از دست بدهید و طاس شوید به همین دلیل باید به این بیماری اهمیت بسیاری دهید. این بیماری واگیردار می‌باشد و به همین دلیل از فردی به فرد دیگر منتقل می‌گردد. به طور کلی باید بدانید قارچ کف سر انواع مختلفی دارد و هر یک از انواع آن ویژگی‌های مختلفی دارد، شما باید برای اینکه آنها را از بین ببرید آشنایی لازم را در مورد آنها به دست آورید که در ادامه توضیحات بیشتری را در این مورد بیان می‌کنیم.

معرفی انواع قارچ پوست سر :

همانطوری که بیان نمودیم قارچ کف سر انواع مختلفی دارد و هر یک از آنها در ناحیه مشخص پوست سر رشد می‌کنند. این قارچ‌ها عبارت می‌باشند از :

قارچ پوست سر

  1. قارچ در داخل ساختمان مو :

یکی از انواع قارچ پوست سر که در بین برخی از افراد رایج می‌باشد، قارچ در داخل ساختمان مو است. این نوع قارچ به مدت مرور زمان رشد بیشتری خواهد داشت و کل ساختار مو را در بر می‌گیرد، به همین دلیل زمانی که شما در ساختار موی خود علائم قارچ را مشاهده کردید باید سریعتر به فکر درمان آن باشید.

  1. تجمع قارچ :

از جمله دیگر انواع قارچ کف سر تجمع پیدا کردن قارچ در اطراف ساقه مو، سطح مو و بین بافت مو است. افرادی که به این نوع از قارچ مبتلا می‌شوند، امکان دارد که تمامی پوست سر آنها درگیر شود، به همین دلیل اگر شما علائم قارچ را موهای سر خود مشاهده کردید باید به پزشک مراجعه نمایید. یکی از نکاتی که اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید به آن توجه زیادی داشته باشید این است که به محض مشاهده علائم قارچ در پوست سر خود برای درمان باید به پزشک مراجعه کنید، در غیر این صورت امکان دارد با درمان‌های خانگی این بیماری خود را بسیار بیشتر کنید و نتوانید آن را درمان کنید.

قارچ پوست سر

  1. قارچ شدید :

 زمانی که قارچ کف سر شما شدت بسیار بیشتری پیدا کند، شما آنها را به صورت رشته‌هایی در بین موهایتان مشاهده خواهید کرد. در واقع بیشتر کسانی که به ای نوع از قارچ مبتلا می‌شوند، اگر به درمان آن اهمیت ندهند به طاسی و کچلی مبتلا می‌گردند، به همین دلیل باید آن را سریعتر درمان نمایید. پزشکانی که در زمینه درمان قارچ پوست سرتخصص دارند می‌توانند برای درمان قارچ که در سر شما به وجود آمده است بهترین داروها را تجویز کنند تا شما بتوانید پوست سر خود را از قارچ‌ها نجات دهید.

  1. قارچ خفیف :

 یکی دیگر از انواع قارچ کف سر که احتمال دارد بسیاری از افراد به آن دچار شده باشند، قارچ خفیف در پوست سر می‌باشد. از جمله مهمترین علائمی که در این نوع از قارچ وجود دارد این است که ریزش مو خواهید داشت و همچنین نقطه‌های سیاهی در پوست سر شما به وجود خواهد آمد. شما اگر به این نوع از قارچ مبتلا شوید باید بدانید که پوست سرتان مانند مرغ پرکنده می‌شود و همین مسئله زیبایی موهای شما را از بین خواهد برد.
  1. فاووس :

یکی از مهمترین انواع قارچ پوست سر که خطرات بسیاری برای افراد به بار می‌آورد و باید مراقب آن باشید، فاووس می‌باشد. این بیماری زخم‌های بسیار زیادی هم روی پوست به وجود می‌آورد و بر همین اساس سطح پوست با علائم آن کاملا مشهود می‌باشد. از آنجایی که بهداشت در سطح ایران بسیار رشد کرده است، این بیماری و این نوع قارچ هم در ایران بسیار کمتر است. این بیماری در انواع قارچ کف سر بر اثر عدم رعایت بهداشت به وجود می‌آید که دیگر کشورهای عقب افتاده هستند که بهداشت سطحی را رعایت نمی‌کنند، به همین دلیل نیازی نیست نگران این بیماری باشید.

قارچ سر

  1. عفونت اکتوتریکس :

میکروسپورم یکی از انواع قارچ پوست سر به شمار می‌رود که اگر به سر و پوست سر حمله کند موجب بیماری افراد می‌شود. ساقه و با این میکروب و یا همان قارچ به طور کلی پوشش داده می‌گردد و آسیب جدی امکان دارد که به مو و پوست سر وارد سازد. شما باید بدانید که این نوع از قارچ تنها به وسیله برخی از دستگاه‌هایی که اشعه ماوراء بنفش ویژه دارند نشان داده می‌شود. بر همین اساس شما اگر قارچ کف سر را در سر خود احساس کردید باید به پزشک مراجعه کنید تا این بیماری را تشخیص داده و بهترین روش را برای درمان آن به شما معرفی کند تا با استفاده از آن روش قارچ سر خود را درمان کنید.

  1. عفونت اندوتریکس :

حمله تریکوفیتون موجب به وجود آمدن این قارچ در سر شما می‌شود. در این بیماری بیشتر قسمت‌هایی که در ساقه مو و شاخه مو وجود دارد به طور کلی از بین می‌رود و به پوست سر هم آسیب وارد می‌سازد. شما باید برای درمان این بیماری هم به پزشک مراجعه کنید تا یکی از بهترین روش های درمانی را به شما معرفی کند. دقت داشته باشید که درمان هر یک از انواع قارچ کف سر بستگی به نظر پزشک دارد و بر همین اساس شما باید برای درمان آن به پزشک که در این زمینه تخصص بسیاری دارد مراجعه کنید تا بیماری شما را بهبود ببخشد.

قارچ کف سر

علائم بیماری قارچ پوست سر  :

قارچ کف سر طرحی مانند کرم های حلقوی دارد، البته باید بدانید انواع آن دارای شکل های متنوع می‌باشند که تنها پزشک می تواند آنها را به خوبی تشخیص دهد و بهترین راه درمان را برای آنها به شما معرفی کند. از جمله علائم اصلی که در قارچ‌های پوست سر وجود دارد قرمزی پوست و خارش است که البته علائم دیگری هم نیز دارد و این دسته از علائم عبارت هستند از :

  1. گاهی اوقات امکان دارد که قارچ پوست سر شما مانند شوره باشد و شما آن را به صورت پوسته در سر خود مشاهده نمایید. در این حالت امکان دارد که پوست سر پوسته پوسته شود و شوره هایی هم در سر مشاهده گردد. خارش که در این قسمت ها وجود دارد بسیار زیاد است و برخی از مواقع امکان دارد که جای آن زخم شود
  2. ریزش مو از جمله دیگر علائم قارچ کف سر است و به همین دلیل بسیاری از پزشکان از آن به عنوان کچلی نام می‌برند. پوست سر در این حالت به رنگ خاکستری در می‌آید و نقاط سیاه دیگری سر را پوشش می‌دهد. در واقع باید بدانید قارچ هایی خطرناک تر هستند که کچلی به همراه داشته باشند، در صورتی که شما این علائم را در سر خود مشاهده نمودید بدون شک باید به پزشک مراجعه کنید، چرا که پزشک در زمینه شناخت قارچ‌ها تخصص بیشتری دارد و بر همین اساس بهترین روش درمان را برای کچلی و از بین بردن قارچ سر به شما معرفی خواهد کرد.

قارچ کف سر

 درمان افراد مبتلا به قارچ سر :

بیشتر پزشکانی که این بیماری  را درمان می‌نمایند داروهای مخصوصی را که ضد قارچ هستند را معرفی می‌کنند تا افراد از آنها استفاده نمایند. خوراکی ها و داروهایی که افراد باید برای از بین بردن قارچ مورد استفاده قرار دهند بسیار خاص و ویژه است و به همین دلیل پزشک بعد از اینکه شدت قارچ کف سر شما را تشخیص دهید یکی از آنها را به شما معرفی می‌کند تا با مصرف آن قارچ‌های سر شما از بین برود.

برخی از موارد که شدت قارچ کف سر شما بسیار بیشتر باشد، پزشک داروهای مکمل دیگری را برای شما تجویز می‌کند و شما باید در کنار آن داروهای تجویز شده این داروها را هم استفاده کنید. مدت زمانی که شما باید درمان قارچ کف سر خود را دنبال کنید تا ۲ ماه است و به همین دلیل باید تا دو ماه به صورت مداوم به پزشک مراجعه کنید تا قارچ‌های پوست سر شما را و کچلی‌تان را درمان نماید.
2 اردیبهشت 1399 ۲ دیدگاه
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.

2 دیدگاه برای انواع قارچ پوست سر و درمان آنها

سلام من قارچ فاووس گرفتم وقتی بچه بودم شروع شد تاالان که بزرگ شدم
اگه نخارونم نمیشه خارش شدیدی داره وفتیم بخارم خون میاد یاهم یه مایع ابکی نمیدونم چیکارکنم پول دکتر هم ندارم نگران هزینه هاشم
کسی راهکاری چیزی داره بگه لطفا یاهم اگه میدونه هزینه درمانش چقدمیشه

جز اینک باید بریپ دکتر متاسفانه هیچ راهی نیست منم قارچ دارم و خارش سر ولی نه در حد شما و اینک برای من اصلا خون نمیاد ولی الان سه هفتست مدام دارم میرم دکتر