13 شهریور 1398 ۱۲ دیدگاه

با جوش‌های دوران بلوغ چه باید کرد ؟

یکی از مشکلاتی که اکثر نوجوانان در دوران بلوغ با آن مواجه می‌شوند جوش‌های روی صورت آن‌ها است که به اصطلاح جوش‌های دوران بلوغ نامیده می‌شود. حتما شنیده‌اید که می‌گویند به این جوش‌ها دست نزنید تا خود به خود خوب شوند. در این مقاله در مورد جوش‌های دوران بلوغ برای شما بیشتر توضیح می‌دهیم و راهکارهایی را به شما پیشنهاد می‌دهیم تا بتوانید آن‌ها را کمتر و یا درمان کنید.

جوش های دوران بلوغ

 

علت ایجاد جوش‌های دوران بلوغ چیست؟

در زیر پوست شما باکتری‌هایی به نام پروپیونی باکتریوم آکنس وجود دارند که فعالیت زیاد آنها باعث تولید چربی در زیر پوست .و در نتیجه ایجاد جوش می شود. تغییرات هورمونی که در دوران بلوغ روی می‌دهد باعث افزایش تولید چربی و افزایش رشد باکتری مولد جوش می‌شود. این تغییرات هورمونی همچنین باعث بسته شدن منافذ پوست می‌شوند که نتیجه آن عدم خروج چربی از پوست و ایجاد جوش یا آکنه است. جوش‌های دوران بلوغ در پسران بیشتر از دختران دیده می‌شود. تراشیدن ریش باعث بدتر شدن وضعیت جوش ها و افزایش تعداد آنها می‌شود.

جوش‌های دوران بلوغ چه ویژگی‌هایی دارند؟

جوش‌های دوران بلوغ با دیگر جوش‌ها تفاوت‌هایی دارند. این جوش‌ها معمولا بر روی صورت، پشت، بازوها و یا قسمت بالای سینه دیده می‌شود. در ابتدا این جوش‌ها سفید هستند اما مدتی بعد قرمز و برجسته می‌شوند. ممکن است جوش‌ها چرکی و حالت آبسه داشته باشند که بیشتر در پسرها این نوع دیده می‌شود. این جوش‌ها با رسیدن نوجوان به بلوغ در صورت او پدیدار می‌شود و با گذشت زمان تعداد آن‌ها بیشتر می‌شود.

به جوش‌های خود دست نزنید

از قدیم گفته‌اند به جوش‎های دوران بلوغ اصلا دست نزنید. زمانی که شما جوش‌های خود را فشار دهید، به بافت زیرین آن فشار می‌آورید و آن را دچار آسیب می‌کنید. باکتری‌ها را هم تحریک می‌کنید که دوباره چربی بسازند و دوباره جوش می‌زنید! با دستکاری جوش‌های خود و فشار دادن آن‌ها در حقیقت عامل ایجاد جوش، یعنی باکتری را، به دیگر نقاط صورت و بدن خود منتشر می‌کنید.

جوش‌های دروان بلوغ

برای کاهش جوش‌ها چه باید کرد

شاید نتوان جوش‌ها را به طور کلی درمان کرد. باید اجازه داد که زمان بگذرد و تولید جوش خود به خود کم شود. اما راهکارهایی هستند که می‌تواند تعداد جوش‌های دوران بلوغ را کم کند. اول از همه به رژیم غذایی روزانه خود بیشتر توجه کنید. افزایش مصرف چربی و شیرینی حتما باعث افزایش تعداد جوش‌های دوران بلوغ خواهند شد. ممکن است در اثر مصرف غذاهایی خاص، تعداد جوش‌های دوران بلوغ افزایش یابد پس دقت کنید ببینید به چه غذاهایی حساسیت دارید و مصرف آن‌ها را قطع یا کم کنید. میوه، سبزی و مایعات فراوان مصرف کنید. کمبود ویتامین‌های A و B می تواند سبب افزایش جوش‌های دوران بلوغ شود، پس سعی کنید از مواد غذایی حاوی این دو ویتامین استفاده نمایید.

یک روش ساده

در این دوران تا حد امکان از کرم‌ها و محصولات آرایشی استفاده نکنید و اجازه دهید منافذ پوستتان باز بماند. اگر تمایل دارید از کرم استفاده کنید، سعی کنید محصولات پودری را استفاده نمایید. البته تحت هر شرایط، ضد آفتاب را فراموش نکنید. صورت خود را با صابون مناسب پوستتان بشویید. نوع صابون و تعداد دفعات شستشوی صورت با آب و صابون در هفته، بستگی به میزان چربی یا خشکی صورت شما دارد. شستن بیش از حد صورت، سبب تولید چربی بیش از حد و تعداد جوش بیشتر می‌شود. اگر هم به اندازه کافی صورت خود را نشویید باز هم صورتتان چرب و آلوده می‌شود و بیشتر جوش می‌زند. برای شستشوی صورت می توانید از دستان خود استفاده کنید و یا از شستشو کننده‌های صورت یا همان فیس براش.

اما باید بدانید شستشوی با دست یک روش سطحی برای شستشوی صورت است . آلودگی‌ و چربی‌های عمق پوست شما را پاک نمی‌کند و حتی باعث بازتر شدن منافذ پوستتان می‌گردد. برای اینکه پاکیزگی ۱۰۰% داشته باشید باید از فیس براش استفاده کنید. زیرا فیس براش بااستفاده از تکنولوژی روز و با روش علمی عمق پوست شما را تمیز می‌کند و آلودگی‎‌های لایه‎های زیرین پوست شما را از بین می‌برد. و باعث از بین رفتن منافذ باز پوست شما میگردد.

می‌توانید از طریق سایت کیوت اسکن  با انواع فیس براش‌ها آشنا شوید و دستگاه مناسب پوست خود را انتخاب کنید.

برای درمان جوش‌های دوران بلوغ چه باید کرد؟

یکی از مهم ترین درمان‌های جوش‌های دوران بلوغ، استفاده از پمادها،  ژل ها و محلول‌های آنتی بیوتیک است. انواع مختلفی از پمادها و ژل‌های ضد جوش در داروخانه ها وجود دارد که می توانید آن‌ها را طبق نظر متخصص تهیه و استفاده نمایید. برای درمان جوش، درمان‌های خانگی متعددی وجود دارد که می توانید آنها را برای پوست خود به کار ببرید. مثلا ماسک حنا و آبلیمو، ماسک سیب زمینی، ماسک عسل و آبلیمو، ماسک سیاه دانه و ماسک خیار.

در مواردی که درمان‌های خانگی و استعمال پماد و ژل های ضد جوش اثری ندارد و جوش‌ها چرکی و بسیار زیاد هستند و بخصوص مواقعی که خارش دارند، لازم است فرد داروهای آنتی بیوتیک استفاده کند. مهم‌ترین داروهای آنتی بیوتیکی که برای درمان آکنه تجویز می‌شوند عبارتند از اریترومایسین، مینوسایکلین، داکسی سایکلین، رزورسینول  و بنزوئیل پروکساید. مکانیسم اثر این داروها با هم متفاوت است و درمان باید بسته به نوع جوش انتخاب شود. این داروها ممکن است عوارضی هم به دنبال داشته باشند. بنابراین لازم است برای دارو درمانی جوش‌های دوران بلوغ حتما و حتما به پزشک متخصص مراجعه کرد. آنتی بیوتیک‌ها را به هیچ وجه خودسرانه مصرف نکنید و اگر پزشک برای درمان جوش‌های دوران بلوغ شما آنتی بیوتیک تجویز کرد، دوره درمان خود را کامل کنید.

با رد پای جوش دوران بلوغ چه کنیم

جوش‌های دوران بلوغ تا چند سالی مهمان شما هستند. سن مشخصی برای پایان جوش‌های دوران بلوغ وجود ندارد اما معمولا تا قبل از سی سالگی از بین می‌روند. اما در بعضی افراد ممکن است فرایند جوش زدن تا ۴۰ و حتی ۵۰ سالگی هم ادامه پیدا کند. البته این افراد نادر هستند. نگران نباشید.

پس از آنکه جوش‌های دوران بلوغ شما کم شدند یا از بین رفتند ممکن است با دردسر جدیدی مواجه شوید: جای جوش‌ها! دستکاری جوش های دوران بلوغ یکی از علل باقی ماندن جای آن‌ها روی صورت هست. به هر علت، باید جای این جوش‌ها درمان شود. روش های مختلفی برای درمان جای جوش وجود دارد بعضی از آنها خانگی هستند مثل استفاده از ماسک‌های مختلف خانگی از جمله ماسک حنا و آبلیمو، ماسک گوجه فرنگی، ماسک زردچوبه، ماسک تخم مرغ و ماسک آلوئه ورا، کرم‌ها و ماسک‌های لایه بردار مختلف هم برای درمان جای جوش وجود دارند.

جوش‌های دوران بلوغ

تکنولوژی های جدید هم روش هایی برای از بین بردن بردن جای جوش و لکه ارائه کرده است؛ مثل لیزر درمانی، تحریک کلاژن سازی، تزریق ژل، میکرونیدلینگ  و میکرودرم. جوش‌های دوران بلوغ در ۸۰ درصد از پسران و ۷۰ درصد از دختران دیده می شود و ممکن است آثار آن ها روی پوست نوجوان باقی بماند. پس لازم است اهمیت بیشتری به آنها داده شود.

13 شهریور 1398 ۱۲ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.

12 دیدگاه برای با جوش‌های دوران بلوغ چه باید کرد ؟

لطفاراهی خانگی برای از بین بردن جوش های دوران بلوغ را برایم توضیح دهید

ببخشید میشه برای جای لکه رو صورتم پیشنهادی کنید خیلی اذیتم ممنون

سلام و خسته نباشید؛
من یه مقاله داخل سایت طوبی گستر خوندم که درباره خواص عرق رازیانه برای جوش صورت گفته بودن. طبق دستورالعمل عرق رازیانه طوبی گستر رو مصرف کردم و چند وقتی هست که جوش‌های صورتم کمتر شده. گفتم پیشنهاد بدم دوستان استفاده کنند

سلام ممنون مطلب عالی بود
من یه ماسکی هست ماست و نشاسته رو استفاده میکنم جوشام خیلی کم شده و وقتی هم میزنه خیلی ریز میزنه
گفتم معرفی کنم شما هم استفاده کنید شاید اثر کنه

من ماسک ماست آبلیمو رو میخوام استفاده کنم

عالی

عالی عالی عالی. من ماسک زرد چوبه ای رو استفاده کردم البته . یک هفته کامل صبح .روز .شب استفاده کردم دونه هام کاملا پاک شد خیلی عالی بود عالی عالی عالی. مرسی…..

من باید چه کنم ☹

سلام ۱۳ سالمه و خیلـــــی جوش میزنم و الان هم جای قبلیا حالت اینکه با سوزن سوراخش کرده باشی مونده چیکار کنم؟

سلام ۱۳ سالمه و خیلی جوش میزنم و جای قبلی ها هم مثل اینکه با سوزن سوراخ کرده باشی مونده چیکار کنم هم این جوش ها برن و هم جای اون جوش قبلیها ؟

من 13 سالمه واقعا دیگ خسته شدم حدود 6 ماه هست که دارم جوش میزنم هر روز هم بد تر میشه میشه یه راه درست معرفی کنید

توضیحات در نوشته داده شده