جوانسازی پوست گردن
16 آبان 1399 ۰ دیدگاه

روش‌هایی برای جوانسازی پوست گردن

مطالب مرتبط:
جوانسازی پوست گردن

با افزایش سن و با ورود به ۴۰ سالگی، یکی از اولین نقاطی که دچار تغییر رنگ، چین‌وچروک و افتادگی می‌شود پوست گردن است. پوست گردن سه برابر نازک‌تر از پوست صورت است، ازاین‌رو مستعد پیری زودرس بوده و زودتر از پوست سایر قسمت‌های بدن خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد، همین مسئله سبب می‌شود که شخص پیر و فرسوده به نظر برسد. خوشبختانه روش‌های زیادی برای جوانسازی پوست گردن وجود دارد که این آثار پیری را از بین می‌برد و به زیبایی گردن کمک می‌کند. در این راهنما برخی از ‌روش­های جوانسازی پوست گردن را با هم مرور می‌کنیم؛ با ما همراه باشید.

  • جوانسازی پوست گردن با جراحی
  • جوانسازی پوست گردن بدون جراحی

جوانسازی پوست گردن با جراحی

لیفت گردن یکی از شناخته‌شده‌ترین روش‌ها برای سفت کردن و جوانسازی پوست گردن است که سبب کشیده شدن پوست آویزان آن می‌شود. این روش حتی بالاترین درجه شلی پوست صورت و گردن را از بین می‌برد. در این روش جوانسازی پوست گردن برش‌هایی دو طرف صورت و در امتداد خط مو و جلوی گوش ایجاد می‌شود. سپس برای از بین بردن افتادگی بافت‌ها، قسمت پایین صورت و گردن را می‌کشند تا سفت شود. جراحی لیفت گردن منجر به صاف و محکم‌تر شدن فک و گردن می‌شود. لیپوساکشن (برداشتن چربی اضافی گردن)، سرویکوپلاستی(برداشتن پوست اضافی گردن)، پلاتیسماپلاسمی(حذف یا جایگزین کردن عضلات گردن) ازجمله روش‌های لیفت گردن هستند که با توجه به شرایط جسمی و نیاز فرد مورداستفاده قرار می‌گیرند.

لیفت گردن یکی از شناخته‌شده‌ترین روش‌ها برای سفت کردن و جوانسازی پوست گردن است که سبب کشیده شدن پوست آویزان آن می‌شود.
جوانسازی پوست گردن با جراحی
  •  لیپوساکشن: گردن نیز مانند هر قسمت دیگری از بدن با چربی‌های موضعی روبه‌رو خواهد بود. در طی لیپوساکشن جراح سوراخ‌های کوچکی در گردن و زیر چانه ایجاد می‌کند تا بتواند سلول‌های اضافی چربی این ناحیه را با مکش بیرون بکشد. یکی از مزیت‌های لیپوساکشن این است که بخیه و برش‌های پوستی در آن باقی نمی‌ماند زیرا شکاف‌های موردنیاز بسیار کوچک هستند. محل جراحی به مدت ۵ روز باید بانداژ شود تا پوست اضافی گردن بهبودیافته و به عضله زیرین بچسبد. لیپوساکشن بدون شکافتن پوست نتایج چشمگیری در جوانسازی پوست گردن ایجاد می‌کند. 
  • سرویکوپلاستی(Cervicoplasty): سرویکوپلاستی یک روش جراحی است که با از بین بردن پوست و ثابت کردن بافت اضافی، سبب سفت شدن و جوانسازی پوست گردن می‌شود. در این روش جراح برش‌هایی زیر چانه و نزدیک گوش ایجاد می‌کند تا به چربی، عضلات و پوست چانه و گردن دسترسی یابد. سپس با برش یا لیپوساکشن، چربی و پوست‌های اضافی گردن را برداشته تا عضلات گردن سفت شوند. بعد از اتمام جراحی محل برش بخیه خورده و بانداژ می­شود.
  • پلاتیسماپلاستی(Platysmaplasty): نوارهای عمودی روی گردن در اثر انقباض عضله سطحی گردن به نام پلاتیسما ایجاد می‌شوند که با افزایش سن از عضله جلویی گردن(دیاستاز) جدا شده و به‌صورت نوار درمی‌آید و اغلب از زیر چانه تا پایین گردن گسترش می‌یابد. پلاتیسماپلاستی با یک برش کوچک زیر چانه باعث کاهش ظاهر نوارهای گردن می‌شود. در این روش ابتدا با استفاده از دستگاه‌های آندوسکوپی ۳D عضلات شناسایی می‌شوند، سپس از دو طرف به‌طور جزئی برش داده شده و در وسط گردن با بخیه‌های ثابت جمع می‌شوند. اگر بیمار پوست زائدی داشته باشد پلاتیسما، پوست اضافه را نیز لیفت یا حذف می‌کند. به‌طورکلی این روش برای افرادی با سنین۴۰ تا ۶۰ سال مناسب است و برای افراد بالای ۶۰ سال که مقدار زیادی پوست و چربی زیر گردن دارند مناسب نیست.

جوانسازی پوست گردن بدون جراحی

جوانسازی پوست گردن بدون جراحی

اگر به دنبال روشی غیرتهاجمی برای جوانسازی پوست گردن هستید، بوتاکس و لیزر ازجمله روش‌های بدون جراحی هستند که می‌توانند در کاهش چین‌وچروک، افتادگی گردن و غبغب مؤثر باشند.

  • بوتاکس:
    بوتاکس یک ماده تزریقی(مورد تأیید FDA) است که می‌تواند در کاهش یا از بین بردن چین‌وچروک گردن مؤثر باشد. بوتاکس حاوی سم توکسین بوتولینوم است که از نوعی باکتری به دست می‌آید. با تزریق بوتاکس در ناحیه گردن قسمت‌های خاصی از عضلات سطحی گردن مثل پلاتیسما فلج می‌شوند. روند درمان بوتاکس فقط چند دقیقه طول می‌کشد و نیازی به بیهوشی ندارد. این روش برای جوانسازی پوست گردن بسیار ایده­آل است زیرا نسبتاً بدون درد است. معمولاً نتایج آن بعد از ۲ هفته ظاهر شده و تا ۶ ماه ماندگاری دارد.
  • لیزر: این روش به‌عنوان یکی از مؤثرترین روش‌ها برای سفت شدن پوست شل گردن شناخته‌شده که برای مدت طولانی ماندگار است. در این روش غیرتهاجمی، لایه فوقانی پوست با نور متمرکز لیزر حرارت دیده و گرم می‌شود. با گرمای ایجادشده توسط نور لیزر، پوست به ساخت کلاژن تحریک شده و از این طریق سبب کاهش چین‌وچروک و سفت شدن پوست گردن می‌شود. جوانسازی با لیزر به سه دسته تخریبی، غیر تخریبی و فراکشنال تقسیم می‌شود. در روش تخریبی سطح پوست تخریب می­شود تا انرژی لیزر به عمق پوست نفوذ کند. این روش برای جوانسازی گردن مناسب نیست زیرا پوست گردن برخلاف پوست صورت می‌تواند دچار اسکار یا کلوئید شود. اما در روش غیر تخریبی گرما بدون تخریب سطح پوست به عمق پوست نفوذ کرده و سلول‌های پوستی را تحریک می­کند تا کلاژن بسازند. لیزر جنسیس یکی از بهترین لیزرهای غیر تخریبی است که باعث قرمزی، زخم و آسیب پوست نمی‌شود و فرد بلافاصله بعد از درمان می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را از سر گیرد. در جوانسازی به روش فراکشنال، اشعه لیزر به‌صورت ستون‌هایی با قطر کم وارد پوست شده و تنها بخشی از پوست را تخریب می‌کند. پوستی که بین ستون‌های لیزر قرار می‌گیرد شروع به بازسازی خود می‌کند.
درمجموع جوانسازی پوست گردن انواع روش‌های درمانی را توصیف می‌کند که پوست شل، آویزان و چین‌وچروک گردن را از بین برده تا درخشش جوانی‌تان را به شما بازگرداند. آیا از روش‌های فوق برای درمان افتادگی یا چروک گردن استفاده کرده‌اید؟ خوشحال می­شویم تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
16 آبان 1399 ۰ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.