26 خرداد 1399 ۰ دیدگاه

تأثیر قرص ضدبارداری بر پوست و مو

شاید شنیده باشید که قرص ضدبارداری می‌تواند آکنه را درمان و به رشد موها کمک کند از طرفی شنیده‌های دیگر حاکی از آن است که این قرص‌ها می‌توانند باعث ایجاد آکنه یا ریزش مو شوند! کمی گیج‌کننده است این‌طور نیست؟ حقیقت این است که انواع داروهای ضدبارداری سطح متفاوتی از تغییر هورمونی را ایجاد می‌کنند بنابراین عوارض جانبی مشابهی ندارند. نوسانات هورمونی در دوران قاعدگی باعث ایجاد تغییراتی در پوست و مو می‌شود بنابراین طبیعی است که قرص‌های ضدبارداری مانند ال دی نیز بر پوست و مو تأثیرگذار باشند. اگر می‌خواهید در مورد تأثیر قرص ضدبارداری بر پوست و مو بدانید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

 • چگونه هورمون‌ها روی پوست و مو تأثیر می‌گذارند؟
 • درمان آکنه با قرص ضدبارداری!
 • فواید و عوارض قرص ضدبارداری

 

چگونه هورمون‌ها روی پوست و مو تأثیر می‌گذارند؟

قرص‌های ضدبارداری که حاوی هورمون استروژن و پروژسترون هستند می‌تواند برای درمان آکنه، هیرسوتیسم( موهای تیره و درشتی که در مناطقی از بدن مثل صورت، سینه، شکم و ران‌ها می‌روید) و گاهی ریزش مو تجویز شوند. درحالی‌که برخی از روش‌های ضدبارداری که فقط حاوی پروژسترون هستند مانند کاشت، IUD یا تزریق ممکن است آکنه، هیرسوتیسم یا ریزش مو را در برخی افراد بدتر کند. در ادامه بیشتر در مورد تأثیر قرص ضدبارداری بر پوست و مو صحبت خواهیم کرد.

سلول‌های موجود در پوست و فولیکول‌های مو حاوی گیرنده‌هایی هستند؛ هورمون‌ها این سلول‌ها را فعال می‌کنند تا تغییرات خاصی ایجاد کنند. استروژن با کاهش تولید روغن، پوست و مو را تحت تأثیر قرار داده و رشد مو را طولانی‌تر می‌کند. آندروژن­ها( گروهی از هورمون‌ها که شامل تستوسترون هستند) باعث می‌شوند که روغن بیشتری در پوست و مو ایجاد شده و در برخی از قسمت‌های بدن سبب رشد موهای درشت و تیره می‌شوند؛ توجه داشته باشید که در بعضی از خانم‌ها این هورمون سبب از بین رفتن پوست سر می‌شود. استروژن موجود در روش‌های ضدبارداری که حاوی هر دو هورمون استروژن و پروژسترون هستند مثل قرص ضدبارداری، می‌تواند تولید آندروژن­ها را در تخمدان سرکوب کرده و مقدار پروتئینی به نام گلوبولین( اتصال‌دهنده هورمون جنسی که آندروژن­های موجود در خون را به هم وصل می‌کند) را افزایش می‌دهد تا نتواند وارد سلول‌های داخلی پوست و فولیکول‌های مو شوند.

قرص ضدبارداری

هنگام استفاده از قرص ضدبارداری برای درمان آکنه، هیرسوتیسم یا ریزش مو باید عوارض جانبی و جدی ناشی از مصرف این قرص‌ها را نیز در نظر بگیرید. اگرچه این موارد نادر است، اما لخته شدن خون یکی از عوارض استفاده از قرص‌های ضدبارداری است که می‌تواند بسیار خطرناک باشد. بنابراین بهتر است در مورد اولویت‌ها و اهداف خود با پزشک متخصص صحبت کنید و بهترین روش ضدبارداری را برگزینید.

اگرچه قرص ضدبارداری در درمان آکنه، هیرسوتیسم یا ریزش مو مؤثر است اما در مواردی عوارض جانبی آن می­تواند بسیار خطرناک باشد.

 

درمان آکنه با قرص ضدبارداری!

هر نوجوانی می‌داند که بین هورمون‌ها و جوش‌های پوستی رابطه مستقیمی وجود دارد، از طرفی برخی از خانم‌ها نیز با افزایش سطح هورمون در طول چرخه قاعدگی این جوش‌ها را تجربه کرده‌اند. برای برخی این آکنه‌ها در طی سال‌ها ادامه می‌یابد حتی پس از یائسگی. آکنه برای خانم‌ها، به‌خصوص آکنه‌های شدید می‌تواند منجر به خجالت، اضطراب، انزوا اجتماعی و لکه‌های پوستی شود. آکنه‌های شدید حتی می‌تواند شانس اشتغال در برخی از مشاغل را از بانوان سلب کند!

اگرچه آکنه به دلایل متفاوتی ایجاد می‌شود اما آکنه هورمونی اغلب پوست زنان بالغ را تحت تأثیر قرار می‌دهد که مصرف قرص ضدبارداری برای آن‌ها می‌تواند کمک‌کننده باشد. آکنه هورمونی به دلیل تغییر در ترشح هورمون‌های خاص ایجاد می‌شود که اغلب افزایش آندروژن­هایی مانند تستوسترون دلیل این بیماری پوستی خواهد بود. زنانی که از آکنه هورمونی رنج می‌برند اغلب درمان‌های معمولی برای درمان آن‌ها بی‌اثر است. در این موارد اصلاح عدم تعادل هورمونی ممکن است این مشکل را برطرف سازد. قرص‌های ضدبارداری ازجمله داروهایی هستند که می‌توانند به درمان این نوع آکنه کمک کنند و پزشکان اغلب آن را تجویز می‌کنند.

تأثیر قرص ضدبارداری بر پوست

آیا واقعاً قرص ضدبارداری می‌تواند آکنه را درمان کند؟

در یک کلام بله. آکنه در اثر تولید بیش‌ازحد سبوم ایجاد می‌شود؛ سبوم روغنی است که توسط غدد موجود در پوست ساخته می‌شود. همراه با سلول‌های پوستی سبوم می‌تواند منافذ را مسدود کرده و رشد باکتری‌هایی که باعث آکنه می‌شوند را تقویت کند. آندروژن­ها گروهی از هورمون‌ها هستند که حاوی تستوسترون بوده و پوستتان را به تولید سبوم تحریک می‌کنند. تخمدان‌ها و غدد فوق کلیوی زن به‌طورمعمول سطح آندروژن کمی دارد. سطح بالاتر آندروژن می‌تواند منجر به تولید سبوم اضافی شود. مصرف قرص ضدبارداری که هم حاوی استروژن و هم پروژسترون است میزان آندروژن­ها را در بدن کاهش می‌دهد و این منجر به سبوم کمتر و درنتیجه آکنه کمتر می‌شود.

طبق مطالعاتی که آکادمی پوست و موی آمریکا ارائه داده است مشخص شده زنانی که دارای آکنه‌های سفت و چرکین در قسمت پیشانی، فک، گردن، قفسه سینه و پشت بدن هستند ممکن است تاثیر قرص ضدبارداری بر پوست آن­ها مثبت باشد خصوصاً اگر سایر روش‌های درمانی موضعی یا آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان آکنه آن‌ها موفقیت‌آمیز نبوده است.

فواید و عوارض قرص ضدبارداری

قرص های ضدبارداری در اشکال مختلف و با غلظت هورمونی متفاوت در بازار موجودند اما تنها برخی از آن ها در درمان آکنه موثر عمل می کنند. از مزایای این قرص­ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ال دی

 • کاهش بروز آکنه

 • کاهش جوش‌

 • کاهش التهاب

 • کاهش آکنه‌های چرکی

قرص‌های ضدبارداری امروزی حاوی دوز کمتری از استروژن و پروژسترون هستند ازاین‌رو با عوارض کمتری همراه هستند بااین‌حال برخی از این قرص‌های ضدبارداری خوراکی مانند ال دی ممکن است با عوارض جانبی خطرناک‌تری همراه باشند که عبارت‌اند از:

 • حمله قلبی

 • سکته مغزی

 • لخته شدن خون در ریه و پاها

 • فشارخون بالا یا سایر مشکلات قلبی عروقی

 • بیماری کبد و کیسه صفرا

 • سردردهای میگرنی

 • افسردگی و تغییر خلق‌وخو

 

وجود آکنه‌های پوستی می‌تواند ناامیدکننده باشد به‌خصوص وقتی هیچ دارویی برای درمان آن مؤثر نباشد اما برخی از قرص‌های ضدبارداری به دلیل تغییرات هورمونی که در بدن خانم‌ها ایجاد می‌کنند می‌توانند در درمان آکنه مؤثر باشند. اگرچه تأثیر قرص ضدبارداری بر پوست بسیاری از افراد مثبت بوده اما ممکن است برای همه مناسب نباشد.

آیا تجربه‌ه­ایی در این زمینه داشتید؟

منبع:

helloclue.com

26 خرداد 1399 ۰ دیدگاه
اشتراک گذاری

دیدگاه کاربران

مرا از نوشته‌های تازه با رایانامه آگاه کن.